Pozor na infikované kŕmidlá pre vtáky. Takto zistíte, či sa šíri nákaza
- 10:02 22.01.2025
- Bratislava

Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, či sa v okolí kŕmidla šíri nákaza.
Či už máte v záhrade domčeky pre vtáky alebo plastovú trubicu naplnenú slnečnicovými semienkami, kŕmidlo pre vtáky pomáha vytvoriť útočisko pre voľne žijúce zvieratá.
Bez náležitej starostlivosti sa však kŕmidlá pre vtáky môžu stať ohniskom chorôb a škodcov. Podniknutím niekoľkých malých krokov môžete zabezpečiť, aby miestne vtáky zostali zdravé a spokojné, keď navštevujú váš dvor. Tu sú tri varovné znaky nákazy a spôsoby riešenia problémov s kŕmidlami pre vtáky.
1. Plesnivé alebo mokré semená
Vtáčie kŕmidlá sa môžu stať ohniskom chorôb, ak nie sú udržiavané v čistote, a existuje niekoľko jasných znakov, že niečo môže byť zle. Najviditeľnejším znakom, na ktorý si treba dať pozor, je, že semená v kŕmidle vyzerajú mokré, zlepené alebo na nich začala rásť pleseň.
Plesnivé semená môžu vtákom spôsobiť ochorenia, preto by ste ich nemali v kŕmidle nechávať. Najčastejšie sa mokré, plesnivé alebo vlhké krmivo vyskytuje po daždi alebo počas obdobia vysokej vlhkosti. Výber kŕmidla s drenážnymi otvormi môže pomôcť udržať semienka suché.
Foto: Anna in Sweden/Shutterstock.com
Okrem toho vždy skladujte semienka na chladnom a suchom mieste. Podľa odborníkov je dobré čistiť vtáčie kŕmidlo každé dva týždne. Stačí vyprázdniť obsah a dôkladne ho namočiť. Niektorí používajú na čistenie roztoky na báze octu alebo zriedeného bielidla. Nech už zvolíte akúkoľvek metódu, uistite sa, že ste kŕmidlo pred použitím dobre opláchli a nechali ho úplne vyschnúť.
Pri dopĺňaní krmítka to nepreháňajte. Najlepšie je pridávať malé množstvá a radšej častejšie. Takto obmedzíte šírenie infekcie zo starých, plesnivých semien.
2. Vtáky prestali navštevovať vašu záhradu
Ak sa zdá, že sa vtáky vyhýbajú vášmu kŕmidlu, môže to znamenať, že cítia, že kŕmidlo nie je bezpečné. Akýkoľvek náhly pokles návštev vtákov môže byť varovným signálom, že niečo nie je v poriadku.
Podobne, ak si všimnete na dvore choré alebo uhynuté vtáky je to vážny signál. Ak sa niektoré vtáky zdajú byť ochabnuté alebo nelietajú, odstráňte kŕmidlá a vyčistite ich.
Sledujte svoj dvor, či sa neobjavia ďalšie príznaky choroby, a zvážte kontaktovanie regionálnej organizácie pre voľne žijúce zvieratá, ktorá vám môže poradiť, ak ide o lokálne ohnisko.
3. Zápach a škodcovia
Foto: Andrea Geiss/Shutterstock.com
Silný, nepríjemný zápach vychádzajúci z kŕmidla je tiež zlým znamením. Pravidelné čistenie odstráni nepríjemný zápach a akékoľvek nahromadené baktérie.
Okrem toho sledujte, či sa v kŕmidle nenachádzajú škodcovia. Akékoľvek známky výskytu mravcov, múch, myší alebo potkanov sú dôvodom na obavy. Pokiaľ ide o miesto zavesenia kŕmidla, držte ho ďalej od kompostovísk alebo košov, ktoré môžu tiež spôsobiť problémy so škodcami.
Aby ste znížili riziko, uistite sa, že kŕmidlo je mimo dosahu hladných veveričiek alebo zvedavých mačiek. Umiestnenie kŕmidla na dobre vetranom, slnečnom mieste tiež minimalizuje riziko infekcie.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.