Černobyľské psy si vyvinuli špeciálne schopnosti, ktoré prekvapili vedcov
- 19:53 17.12.2024
- Černobyľ

Psy žijúce v blízkosti lokality, kde došlo k jadrovej katastrofe, si vyvinuli novú superschopnosť.
Psy, ktoré žijú v blízkosti miesta jadrovej katastrofy v Černobyle zmutovali a získali novú superschopnosť. Stali sa odolné voči radiácii, ťažkým kovom a znečisteniu.
Vedci odobrali vzorky krvi 116 túlavým psom žijúcim v černobyľskej uzavretej zóne a zistili dve rôzne populácie, ktoré sa geneticky odlišovali od ostatných psov v okolí. To naznačuje, že sa prispôsobili tak, aby vydržali dlhodobé vystavenie tomuto toxickému prostrediu.
Zistenia publikované v časopise Canine Medicine and Genetics tiež vysvetľujú, prečo sa psom v černobyľskej pustatine naďalej darí žiť. Pochopenie toho, ako sa u psov vyvinula táto genetická superschopnosť, by mohlo pomôcť lepšie pochopiť zdravotné dôsledky života vo vysoko toxickom prostredí nielen u psov, ale aj u ľudí.
Černobyľská katastrofa sa začala 26. apríla 1986 výbuchom jedného z reaktorov jadrovej elektrárne a viedla k najväčšiemu úniku rádioaktívneho materiálu do životného prostredia v histórii ľudstva.
Po tejto tragickej udalosti boli ľudia evakuovaní z Černobyľu a okolitých oblastí, aby sa vyhli extrémnej úrovni radiácie. Odvtedy sa táto lokalita nazýva Černobyľská uzavretá zóna. Túlavým psom sa tam nejakým spôsobom darí prežiť celé desaťročia a vedci teraz vedia prečo.
Žije tu približne 900 túlavých psov a mnohé z nich sú pravdepodobne potomkami domácich zvierat, ktoré tu zostali po masovej evakuácii obyvateľov Černobyľu.
Tím vedcov z Kolumbijskej univerzity skúmal, ako život v tomto prostredí ovplyvnil genetiku psov, keďže katastrofy, ktoré kontaminujú alebo ničia životné prostredie, môžu nútiť voľne žijúce zvieratá prispôsobiť sa nepriaznivým zmenám prostredia.
Vedci odobrali vzorky krvi 116 psov počas sterilizácie a vakcinácie, ktoré sa uskutočnili v rámci programu Clean Futures Fund Dogs of Chernobyl v rokoch 2018 a 2019. Vzorky krvi boli následne prevezené do USA na extrakciu a analýzu DNA, ktorá odhalila jedinečnú genetickú výbavu psov.
Ukázalo sa, že kontaminované prostredie u psov spôsobilo vznik genetických mutácií, ktoré sa prenášali z generácie na generáciu a v konečnom dôsledku viedli k ich adaptácii na drsné podmienky.
Tieto túlavé psy však nie sú jedinými zvieratami z Černobyľu, u ktorých sa objavili genetické superschopnosti. V januári tím výskumníkov prezentoval zistenia, ktoré naznačujú, že zmutované vlky žijúce v tomto toxickom prostredí sú tiež odolné voči ožiareniu.
V máji vedci zistili, že černobyľské rosničky východné so zmutovanou čiernou kožou žijú rovnako dlho ako pôvodné zelené žaby.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.