Dominancia Číny v tzv. zelenom sektore spôsobuje EÚ čoraz väčšie problémy
- 10:02 14.12.2024
- Peking

Dominancia Číny v tzv. zelenom sektore spôsobuje Európskej únii (EÚ) čoraz väčšie problémy. Európa potrebuje čínske výrobky na splnenie svojich cieľov dekarbonizácie, no zároveň sa snaží chrániť svoj priemysel a vyhnúť sa závislosti od jedného dodávateľa.
Čína sa už stala nesporným lídrom vo výrobe elektromobilov a má dominantné postavenie aj v sektore veternej a solárnej energie. Európe čínska dominancia nad touto výrobou, ako aj nad ťažbou kritických nerastov potrebných na zelenú transformáciu, spôsobuje „bolesť hlavy“. Na splnenie cieľov dekarbonizácie potrebuje veterné turbíny, solárne panely aj lacné elektromobily. No zároveň sa chce vyhnúť nadmernej závislosti od jedného dodávateľa a chrániť svoje národné priemyselné odvetvia pred čínskymi výrobcami, ktorí sú štedro dotovaní Pekingom.
Čína sa podieľa 60 % na svetovej výrobnej kapacite veterných turbín, viac ako 80 % na výrobe solárnych článkov a takmer 40 % na výrobe tepelných čerpadiel. Vyplýva to zo správy, ktorú v apríli 2024 zverejnila Európska komisia v rámci vyšetrovania „ochrany obchodu“.
V dokumente sa uvádzajú početné príklady priamej štátnej pomoci pre firmy v Číne, ako je zníženie daní, preferenčné zaobchádzanie vo verejných súťažiach a možné využitie nútenej práce.
Brusel má v čerstvej pamäti katastrofálne dôsledky energetickej závislosti EÚ od Ruska. Teraz sa obáva čínskych obmedzení na vývoz gália a germánia, ktoré sú nevyhnutné pre produkty, ako sú polovodiče a solárne panely. Peking varoval, že ak to bude považovať za potrebné, bude využívať moc, ktorú mu udeľuje jeho dominancia.
Podľa generálneho riaditeľa španielskej spoločnosti Basquevolt Francisca Carranzu je čínska dominancia „skutočne ohromujúca“. Jeho firma sa snaží poskytnúť Európe polovodičovú batériu, ktorá umožní vyrábať lacnejšie vozidlá s väčšou autonómiou bez závislosti od čínskych technológií a materiálov. „Ale Číňania ovládajú všetky vrstvy elektromobilu, od vozidla až po suroviny vrátane batérií. Je ťažké dosiahnuť kontext, v ktorom môže byť Európa nezávislá od Číny,“ upozorňuje.
Ázijský gigant, ktorého ekonomika pokrivkáva v dôsledku problémov na trhu s nehnuteľnosťami, sa pri hospodárskom raste spolieha na zmenu modelu založeného na high-tech výrobe. Investície do priemyselných odvetví v tomto sektore vzrástli od januára do októbra 2024 medziročne o 9,3 %. Čína potrebuje vyvážať tovar a je si dobre vedomá dopytu po ekologických produktoch.
Na rokovaniach s Bruselom vláda v Pekingu opakovane zdôrazňuje, že „bez čínskych produktov nebude EÚ schopná uskutočniť svoj ekologický prechod“. Dodáva, že ak zavedie clá, proces sa výrazne predraží.
Podľa analytikov by na uskutočnenie zeleného prechodu EÚ bolo v krátkodobom horizonte výhodnejšie nakupovať z Číny, ktorá má najväčšiu komparatívnu výhodu vo výrobe ekologického tovaru. „Dovážajúce krajiny musia urobiť kalkuláciu. Čo je hodnotnejšie - záplava produktov, ktoré sú lacné, no vytvárajú nezamestnanosť v eurozóne, alebo náklady na zavedenie ciel?“ položil otázku ekonóm Michael Pettis, odborník na čínske financie.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur
Vo verejnom obstarávaní na výstavbu diaľničného úseku D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica predložila najvýhodnejšiu ponuku stavebná spoločnosť Skanska SK.

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál
Európska komisia plánuje predložiť legislatívny návrh pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, pričom má dostať novú podobu.

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR zasiela otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a eurokomisárovi pre energetiku Danovi Jorgensenovi.

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená
Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.