Obama vyzýva mladých lídrov, aby komunikovali aj s ľuďmi, s ktorými nesúhlasia
- 6:58 06.12.2024
- Washington

Bývalý prezident USA Barack Obama, ktorý sa prehre prezidentskej kandidátky Kamaly Harrisovej odmlčal, vo štvrtok vyzval novú generáciu amerických lídrov, aby sa rozprávali s ľuďmi, s ktorými nesúhlasia.
Ako v piatok informovala agentúra Reuters, citovaná TASR, Obama v prejave na Fóre demokracie vyjadril presvedčenie, že v záujme prežitia demokracie je nutné deklarovať vernosť princípom plurality.
Upozornil, že alternatívou je to, čo badať v USA, ako aj v mnohých demokraciách na celom svete. Konkretizoval, že má na mysli patovú situáciu v politike, cynizmus verejnosti, ale aj zvýšenú ochotu politikov a ich stúpencov porušovať demokratické normy.
„Urobiť čokoľvek, aby dosiahli svoje,“ ozrejmil Obama.
Obama diskutoval o sile pluralizmu s tisíckami ľudí naživo i online v čase, keď sú Spojené štáty hlboko rozdelené na dva tábory a keď sa republikán Donald Trump po víťazstve v prezidentských voľbách pripravuje na návrat do Bieleho domu.
Exprezident Obama v príhovore zdôraznil nutnosť prekonať rozdelenie v spoločnosti, prestať uvažovať v kategóriách „my a oni“, pomenovať problémy i „to, čomu veríme“.
Upozornil súčasne, že tento prístup neznamená, že treba akceptovať, keď oponenti zneužívajú moc. „To je problém. A keď sa to stane, my bojujme za to, čomu veríme,“ vyhlásil Obama.
Zatiaľ čo 63-ročný Obama je naďalej veľmi žiadaný ako aktér v kampaniach svojich demokratických kolegov, niektorí členovia strany apelujú na mladších lídrov, aby po neúspechu demokratov v prezidentských i kongresových voľbách prevzali v strane pomyselnú štafetu.
Bývalý Obamov hlavný poradca David Axelrod v rozhovore pre Reuters uviedol, že Obama by bol prvý, kto by s takýmto návrhom súhlasil. „Myslím, že by povedal, že on už má svoje bitky za sebou a že potrebujeme, aby sa do nich zapojili iní,“ dodal Axelrod.
Sklamanie z novembrových výsledkov demokratov, vrátane poklesu podpory medzi robotníckou triedou a latinskoamerickými voličmi, vyvolalo obviňovanie vo vnútri strany a snahu niektorých jej členov pretláčať nové talenty.
Aj člen Snemovne reprezentantov Seth Moulton si myslí, že Demokratická strana potrebuje nové tváre s potenciálom lepšie prezentovať obavy a problémy, ktorým Američania dnes čelia.
Obama sa zapísal do histórie ako prvý černošský prezident Spojených štátov, pričom nad svojimi republikánskymi súpermi vyhral o viac ako sedem percentuálnych bodov v roku 2008 a o takmer štyri percentuálne body v roku 2012. Harrisovej však tento rok nedokázal pomôcť k víťazstvu - rovnako ako ani exministerke zahraničných vecí Hillary Clintonovej v roku 2016, doplnil Reuters.

Zelenskyj: Vpád do Kurskej oblasti je napriek ústupu úspechom
Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

ICC: Maďarsko má povinnosť spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom
Maďarsko má povinnosť spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom (ICC) v Haagu, skonštatoval tento súd vo štvrtok.

Rubio: USA zostanú v NATO, obranné výdavky by sme mali zvýšiť na päť percent HDP
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio pred zasadnutím ministrov zahraničných vecí NATO v Bruseli odmietol „hystériu“ ohľadom členstva USA v Aliancii a potvrdil, že Washington v nej „zostane“.

Fiala: Postup USA v clách poškodzuje každého občana ČR, nemôžeme mlčať
Postup Spojených štátov, ktoré zaviedli recipročné clá 20 percent na dovoz všetkého tovaru z EÚ, poškodzuje podľa českého premiéra Petra Fialu každého Čecha.

Rutte: Spojené štáty sa neplánujú nečakane stiahnuť z Európy
Šéf Severoatlantickej aliancie Mark Rutte vo štvrtok v Bruseli vyhlásil, že Spojené štáty neplánujú „z ničoho nič“ stiahnuť svoje jednotky z Európy.