Moskva prisľúbila africkým krajinám plnú podporu v rôznych oblastiach
- 12:48 10.11.2024
- Soči

Ruský prezident Vladimir Putin prisľúbil, že Moskva bude plne podporovať africké krajiny.
Uviedol to v nedeľu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na konferencii s africkými predstaviteľmi v čiernomorskom letovisku Soči. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„Naša krajina bude naďalej plne podporovať našich afrických priateľov v rôznych odvetviach,“ citoval Lavrov slová ruského prezidenta. Šéf ruskej diplomacie povedal, že vzťahy Ruska s Afrikou sú čoraz silnejšie, pokrok vidí vo všetkých oblastiach spolupráce.
Rusko môže podľa Putina africkým krajinám pomôcť s „udržateľným rozvojom, bojom proti terorizmu a extrémizmu, epidémiám, potravinovým problémom a následkom prírodných katastrof“.
Konferencia v Soči je pre Rusko necelý mesiac po summite zoskupenia BRICS ďalšou príležitosťou na podporu svojej vízie „multipolárneho sveta“, píše AFP. Moskva sa snaží ukázať, že sankcie, ktoré na ňu uvalili západné krajiny v reakcii na ofenzívu na Ukrajine, zlyhali.
Moskva bola v Afrike v časoch Sovietskeho zväzu významným hráčom. Vplyv Ruska na tomto kontinente v posledných rokoch narastá aj prostredníctvom ruských žoldnierskych skupín a rozsiahlych investícií v odvetví surovín.

Na Floride popravili bývalého vojnového veterána odsúdeného za vraždu rodiny
Armádneho veterána Jeffreyho Hutchinsona, ktorému vojna v Perzskom zálive spôsobila vážne duševné problémy, popravili vo štvrtok večer.

Ruský dronový útok na Záporožie si vyžiadal najmenej 14 zranených
Ruský dronový útok, ku ktorému došlo vo štvrtok neskoro večer, spôsobil požiar niekoľkých budov v meste Záporožie na juhovýchode Ukrajiny.

Barrot: Európska únia pripravuje nové sankcie voči Rusku
Európska únia pripravuje 17. balík sankcií voči Rusku a dúfa, že toto úsilie skoordinuje so Spojenými štátmi, uviedol vo štvrtok francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot.

Zelenskyj: Dohoda s USA o nerastných surovinách je vyvážená a spravodlivá
Za „skutočne vyváženú“ a spravodlivú považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dohodu o nerastných surovinách, ktorú jeho krajina podpísala so Spojenými štátmi.

Trump potvrdil odchod Waltza z postu poradcu,nominoval ho za veľvyslanca pri OSN
Americký prezident v príspevku na svojej platforme Truth Social oznámil, že jeho poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz opustí svoj post a je nominovaný za nového veľvyslanca USA pri OSN.