Volitelia odovzdajú hlasy v decembri, inaugurácia bude v januári
- 12:19 06.11.2024
- Washington

Medzi prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, ktoré sa tento rok konali 5. novembra, a inauguráciou nového prezidenta 20. januára 2025 nastane takzvané prechodné obdobie.
Počas neho sa najprv sčítali hlasy a vyhlásili výsledky, následne sa stretnú volitelia, ktorí výsledky ľudového hlasovania potvrdia. Ako posledná prichádza na rad inaugurácia novozvoleného prezidenta, povedal pre TASR Jan Beneš z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty Ostravskej univerzity.
V mnohých štátoch bolo možné svoj hlas odovzdať už pred 5. novembrom, avšak tento deň bol posledným, keď voliči mohli hlasovať, a to osobne alebo poštou. Počas prechodného obdobia sa uskutoční aj stretnutie tzv. voliteľov za jednotlivé štáty, ktorí následne potvrdia výsledky volieb.
Podľa webu USA Today sa volitelia stretnú 17. decembra, aby odovzdali hlasy pre prezidenta a viceprezidenta. Následne predložia podpísané a potvrdené osvedčenia o hlasovaní predstaviteľom v hlavnom meste USA aj svojho štátu.
Predseda Senátu alebo archivár USA by mal osvedčenia od voliteľov prijať štvrtú decembrovú stredu, čo v tomto roku pripadá na 25. decembra, píše USA Today. Ak certifikáty do tohto dátumu nedostanú, vyžiadajú si ich od hlavného volebného predstaviteľa daného štátu.
Začiatkom januára sa potom uskutoční certifikácia výsledkov v Kongrese. Tento proces sa podľa USA Today uskutoční 6. januára 2025.
Ako posledná v prechodnom období prichádza na rad inaugurácia prezidenta. Na programe je 20. januára 2025 v Kapitole.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.