Republikáni ovládnu Senát, demokrati po 4 rokoch stratili väčšinu
- 6:56 06.11.2024
- Washington

Republikánska strana si víťazstvom volieb v štátoch Západná Virgínia a Ohio zaistila väčšinu kresiel v Senáte USA.
Hornú komoru Kongresu doteraz kontrolovali demokrati, ktorí prišli o tesnú väčšinu. Odhaduje to agentúra Reuters aj stanica Fox News.
Republikáni prezidentského kandidáta Donalda Trumpa tak budú mať kontrolu nad najmenej jednou komorou Kongresu USA. V súboji o dolnú komoru - Snemovňu reprezentantov - ani jedna zo strán zatiaľ nemá jasnú prevahu. Američania si volia novú snemovňu, tretinu Senátu a aj prezidenta.
V Západnej Virgínií sa novým senátorom stal republikán Jim Justice. Nahradí tak Joea Manchina, bývalého demokrata, ktorý sa v pozícii už nezávislého rozhodol neuchádzať o znovuzvolenie.
V štáte Ohio podľa projekcií amerických médií zvíťazí republikán Bernie Moreno nad úradujúcim demokratickým senátorom Sherrodom Brownom, ktorý post zastával od roku 2007.
Senátorské mandáty obhájil republikánsky konzervatívec z Texasu Ted Cruz aj Rick Scott z Floridy. Cruz si zaistil tretie funkčné obdobie v úrade.
Výsledky volieb do Senátu podľa Reuters zaistili republikánom, že budú môcť Trumpovi pomáhať vymenovávať konzervatívnych sudcov a personál administratívy, ak sa mu podarí zvíťaziť v prezidentských voľbách. Zároveň by mohli blokovať väčšinu agendy demokratky Kamaly Harrisovej v prípade, ak sa stane prezidentkou.
V Senáte majú demokrati v súčasnosti 47 kresiel, ale štyria nezávislí senátori ich podporujú, takže spolu majú tesnú väčšinu 51 zo 100 hlasov.
Snemovňu, ktorá má 435 členov, zase ovláda Republikánska strana s 220 zástupcami. Demokrati tam majú 212 mandátov a tri zvyšné miesta sú neobsadené.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.