Pavel: Zvolením Sanduovej si Moldavsko vybralo európsku cestu
- 15:03 04.11.2024
- Praha

Znovuzvolením Maie Sanduovej na post prezidentky si Moldavsko podľa českého prezidenta Petra Pavla vybralo európsku cestu.
V liste Sanduovej okrem gratulácie podotkol, že krajina bola počas predvolebnej kampane vystavená veľkému tlaku. List v pondelok zverejnila jeho kancelária na webe Pražského hradu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
„Vaše znovuzvolenie má význam, ktorý prekračuje moldavské hranice. Dokazuje, že demokratický duch sa dokáže presadiť aj v značne obťažných podmienkach,“ uviedol Pavel. Tlak, ktorému boli počas kampane vystavení obyvatelia Moldavska, podľa neho potvrdzuje kľúčový význam týchto volieb.
Český prezident Sanduovej napísal, že jej voľbou si Moldavsko zvolilo európsku cestu. Zároveň ju opakovane uistil o tom, že Moldavsko sa na nej môže spoľahnúť na podporu Českej republiky.
Moldavskej prezidentke k znovuzvoleniu už gratulovali viacerí českí politici vrátane premiéra Petra Fialu, predsedníčky Poslaneckej snemovne Markéty Pekarovej Adamovej či šéfa českej diplomacie Jana Lipavského.
Sanduovej víťazstvo bolo známe krátko po polnoci, po sčítaní vyše 98 percent odovzdaných hlasov. Dosiaľ bolo podľa informácií stanice BBC sčítaných už 99,86 percenta hlasov, pričom úradujúca prezidentka ich získala 55,41 percenta a porazila tak bývalého generálneho prokurátora Alexandra Stoianogla podporovaného proruskou stranou, ktorý podľa týchto údajov získal 44,59 percenta hlasov

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.