5 každodenných činností, ktoré sú pre vysoko inteligentných obzvlášť vyčerpávajúce
- 19:29 18.10.2024
- Bratislava

Vysoká inteligencia so sebou prináša množstvo výhod, no v každodennom živote to inteligenti nemajú také ľahké.
Výška IQ ovplyvňuje nielen to, aké máte poznatky a logické myslenie, ale aj to, ako dobre spávate alebo ako zvládate komunikáciu s ostatnými. Poukazuje na to denník Daily Mail, ktorý sa pýtal psychológov, aké činnosti sú pre intelektuálov vyčerpávajúce. Tí prišli na 5 odpovedí.
Small talk
Foto: Dmytro Zinkevych/Shutterstock.com
Krátka konverzácia, ktorá prebieha napríklad počas stretnutia vo výťahu alebo na ulici, je pre vysoko inteligentných ľudí o niečo náročnejšia ako pre zvyšok populácie.
Inteligenti sa vyžívajú v hlbokých a rozsiahlych rozhovoroch, preto plytké a rutinné vety im pripadajú ako zbytočnosť. Takáto debata ich nestimuluje, a tak si z nej neodnášajú žiadny úžitok.
Sledovanie trendov
Keďže sa inteligenti počas bežného dňa zameriavajú skôr na komplexnejšie a zložitejšie úlohy, bežné činnosti ako sledovanie módnych trendov alebo aktuálnych televíznych relácií často vynechávajú.
Aj pri móde platí, že väčšinou nevyzýva k náročnejším myšlienkovým pochodom, a tak pre inteligentov nie je dostatočne stimulujúca a cenná. Aj nuda v tomto prípade vedie k vyčerpaniu.
Udržiavanie priateľstiev a randenie
Podľa psychológov mnohí inteligenti majú problém vnímať medziľudské vzťahy z emocionálnej perspektívy, a namiesto toho všetko racionalizujú.
Vysoko inteligentní ľudia okrem toho často uprednostňujú samotu, čo vedie k nepochopeniu zo strany priateľov a ťažkostiam pri formovaní a udržiavaní romantických vzťahov. Niektorí majú dokonca zvýšenú citlivosť voči fyzickým prejavom náklonnosti, čo ich vedie k problémom s dôverou a intimitou.
Ovládanie emócií
Foto: Budimir Jevtic/Shutterstock.com
Keďže vysoko inteligentní ľudia premýšľajú skôr logicky a metodicky, chápanie a ovládanie emócií – či už svojich vlastných alebo tých ostatných – je pre nich náročné a vyčerpávajúce.
Ťažkosti so spracovaním emócií súvisia aj s vyššou citlivosťou na vonkajšie vnemy ako svetlo alebo zvuk. V dôsledku častého úspechu vo svojom odbore sú tiež vystavení vyššej úzkosti.
Spánok
Inteligentnejší ľudia častejšie trpia spánkovou depriváciou. Súvisí to s ich neustálou potrebou premýšľať, ktorá im v noci môže brániť v spánku.
Podľa psychológov inteligenti tiež často nedokážu vypnúť a relaxovať. Súvisí to aj s neustálym premýšľaním, ale tiež s prehnanou detailnosťou a puntičkárstvom.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.