Prečo sa delfíny “usmievajú”: Pôvod tohto gesta vás prekvapí
- 21:30 16.10.2024
- Svet

Vedci sa pozreli na to, prečo sa delfíny zdanlivo usmievajú.
Z úsmevu sa dá veľa vyčítať. Pre ľudí je symbolom radosti. Delfíny skákavé, majú podobný výraz a s otvorenými ústami vyjadrujú hravé zámery. Nová štúdia zistila, že tento „úsmev“ im ostatné hravé delfíny v tretine prípadov opätujú.
„Odhalili sme prítomnosť osobitného prejavu tváre, otvorených úst, u delfínov skákavých a ukázali sme, že delfíny sú schopné zrkadliť aj výraz tváre ostatných,“ uviedla v tlačovej správe Elisabetta Palagiová, hlavná autorka štúdie a evolučná biologička z Univerzity v Pise v Taliansku.
Delfíny sú od prírody hravé tvory. Dokážu sa venovať mnohým zábavným úlohám, od akrobacie cez hry s predmetmi po hravé súboje. Podľa štúdie uverejnenej v časopise iScience gesto s otvorenými ústami pravdepodobne vzniklo pri hryzení. Zvieratá napodobňovali hryzenie, ale bez skutočného kontaktu.
„Uvoľnená otvorená tlama, ktorú možno pozorovať u spoločenských mäsožravcov, u opíc pri hre a dokonca aj pri ľudskom smiechu, je univerzálnym znakom hravosti, ktorý pomáha zvieratám - a nám - signalizovať zábavu a vyhnúť sa konfliktu,“ hovorí Palagi. Zatiaľ čo cicavce využívajú výraz tváre na to, aby dali ostatným najavo, že sú hravé, u morských cicavcov toto správanie ešte nebolo dôkladne preskúmané.
Delfíny si navzájom dávajú vedieť, že sú hravé
Existuje mnoho fotografií a videí delfínov s výrazom podobným úsmevu. Delfíny majú tento výraz otvorených úst zvyčajne pri hre s inými delfínmi, ale nie pri hre s ľuďmi. Aby výskumníci potvrdili, či výraz otvorených úst naznačuje hravé správanie, nahrávali delfíny skákavé v zajatí pri hre v pároch a s ľudskými trénermi.
Foto: JuliaDorian/Shutterstock.com
Výskumníci zaznamenali, že delfíny pri hre s inými delfínmi 1288-krát použili výraz otvorených úst, pričom 92 % týchto prípadov sa stalo pri hre s inými delfínmi. Iba jedenkrát bol zaznamenaný výraz otvorenej tlamy, keď sa delfíny hrali samy. Delfíny vytvorili výraz podobný úsmevu v 89 % prípadov, keď mali tvár pred spoluhráčom. Keď videli tento výraz otvorených úst, spoluhráči im úsmev opätovali v 33 % prípadov.
„Niekto môže namietať, že delfíny len náhodne napodobňujú výrazy otvorených úst, keďže sa často zúčastňujú na rovnakej činnosti alebo v rovnakom kontexte, ale to nevysvetľuje, prečo je pravdepodobnosť napodobnenia otvorených úst iného delfína v priebehu 1 sekundy 13-krát vyššia, keď prijímateľ skutočne vidí pôvodný výraz,“ vysvetľuje Palagi.
V štúdii sa uvádza, že iné správanie môže byť silnejším ukazovateľom hravosti ako úsmev. Výskumníci nezaznamenávali výkriky delfínov pri hre a navrhujú, aby sa v budúcich štúdiách sledovali aj akustické signály a ich možná úloha v hravom správaní.

Rozhlasová stanica tajne používala moderátorku vytvorenú AI
Austrálska hudobná rozhlasová stanica CADA sa stala terčom kritiky po tom, ako pol roka používala moderátorku vytvorenú umelou inteligenciou bez toho, aby to priznala.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.