• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
12°Bratislava

SIS mala vlani v hľadáčiku deštrukčné sekty aj korupciu

  • 11:37 17.12.2013
  • BRATISLAVA
SIS mala vlani v hľadáčiku deštrukčné sekty aj korupciu

Slovenská informačná služba vlani v oblasti deštrukčných siekt a náboženských spoločenstiev monitorovala aktivity subjektov, ktoré pri šírení svojej ideológie a snahách o získanie vplyvu v štátnej a súkromnej sfére, ako aj v prostredí samospráv používali neštandardné a netransparentné metódy.

Tie boli často spojené s vlastným obohacovaním a negatívne ovplyvňovali psychické a fyzické zdravie svojich stúpencov, ako aj ich sociálnu situáciu. Aj tieto informácie obsahuje odtajnená časť správy o činnosti SIS v roku 2012, ktorú v piatok SIS zverejnila na svojom webe. Parlament správu v utorok zobral na vedomie.

Korupcia i klientelizmus

SIS bola aktívna aj v sledovaní oblasti korupcie a klientelizmu. Napríklad odstúpila informácie o podozrení z manipulácie verejného obstarávania v štátnej energetickej spoločnosti v prospech spriaznených firiem, na čom mali profitovať zástupcovia podniku.

Tajná služba zaznamenala netransparentné zadávania stavebných zákaziek na úrovni regionálnej samosprávy vopred vybraným spoločnostiam, za ktoré mali byť poskytnuté úplatky. V oblasti manipulovania obstarávania tovarov a služieb v štátnej správe získala poznatky a príjemcov jej poznatkov informovala o podozreniach z netransparentných aktivít pri udeľovaní zákaziek na dodávky výpočtovej techniky a informačných technológií.

Korupcia u podnikateľov

V súvislosti s poskytovaním peňazí z eurofondov informovala o podozrení z korupcie pri schvaľovaní žiadostí o nenávratný finančný príspevok z fondov EÚ súkromným spoločnostiam.

„Boli zistené aj prípady podozrení z neoprávneného čerpania dotácií na investičné projekty v oblasti poľnohospodárstva,“ píše sa v správe.

SIS informovala o podnikateľoch, ktorí získali z eurofondov dotácie na vysoko nadhodnotené projekty, ktorých schválenie mala sprevádzať korupcia. V hodnotenom období služba získala poznatky o neoprávnenom vyplácaní sociálnych dávok a dôchodkov, ktoré mali byť priznané na základe korupčných praktík.

„Podozrenia z korupčných aktivít boli zistené aj v súvislosti s daňovými a colnými podvodmi, na ktorých mali participovať viacerí pracovníci daňovej a colnej správy“.

Podozrenia na poškodzovanie hospodárskych záujmov štátu tajná služba zaznamenala najmä v energetických a teplárenských spoločnostiach. „Lobistické a korupčné tlaky záujmových skupín prepojených na vrcholový manažment spoločností s majetkovou účasťou štátu mali vyústiť do manipulácie procesov verejného obstarávania,“ píše sa v správe. V niektorých prípadoch zaznamenali indície, že z uvedených dôvodov mali byť verejné súťaže úmyselne obchádzané.

Podozrivé čerpanie eurofondov

SIS poukázala na podozrenia z tunelovania prostriedkov získaných z eurofondov, napríklad prostredníctvom fondu manažujúceho financovanie podnikateľského sektora zo štrukturálnych fondov EÚ.

Dialo sa to cez nadhodnotené platby alebo platby za nerealizované práce a služby, či zneužitie dotácií z eurofondov na iné ako deklarované ciele. „Pozornosť bola venovaná aj podozreniam, že malo dochádzať k čerpaniu eurofondov spoločnosťami, ktoré sú prepojené na skupiny organizovaného zločinu,“ napísali v správe.

SIS informovala aj o podozreniach z ovplyvňovania súdnych konaní, išlo o neoprávnené majetkové a finančné nároky voči štátu. Získala aj poznatky o podozreniach z nezákonných prevodov pozemkov zo štátneho do súkromného vlastníctva.

SIS upozornila na podozrenia z nezákonného vyňatia pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a jej následného preklasifikovania na oveľa drahšie stavebné pozemky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na viacerých vysokých školách sa začína akademický rok

Na viacerých vysokých školách sa začína akademický rok

DNES - 7:53Domáce

Na viacerých fakultách univerzít sa bude výučba na začiatku realizovať dištančnou formou.

Poľský turista uviazol pod Ovčím sedlom, pomáhali mu aj leteckí záchranári

Poľský turista uviazol pod Ovčím sedlom, pomáhali mu aj leteckí záchranári

DNES - 7:34Domáce

V nedeľu bola VZZS Horskej záchrannej službe (HZS) nápomocná ešte dvakrát.

Polícia vyšetruje nález poškodeného ľahkého lietadla bez posádky

Polícia vyšetruje nález poškodeného ľahkého lietadla bez posádky

VČERA - 18:12Domáce

Nálezu ľahkého lietadla neznámeho pôvodu vykazujúceho známky havárie alebo núdzového pristátia na poli medzi obcami Sačurov a Dlhé Klčovo v okrese Vranov nad Topľou.

FOTO: Pri vážnej zrážke troch áut utrpeli zranenia piati ľudia

FOTO: Pri vážnej zrážke troch áut utrpeli zranenia piati ľudia

VČERA - 15:16Domáce

Zrážka troch osobných áut v katastri mesta Rajecké Teplice si vyžiadala piatich zranených ľudí.

Nicholsonová si vie predstaviť, že by po odchode Sulíka viedla SaS

Nicholsonová si vie predstaviť, že by po odchode Sulíka viedla SaS

VČERA - 14:51Domáce

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová si vie samu seba predstaviť na poste predsedníčky SaS. Povedala to v nedeľnej diskusii TV Markíza Na telo.