Nemecký minister financií odmietol dodatočné výdavky na obranu
- 18:23 28.07.2024
- Berlín

Nemecký minister financií Christian Lindner varoval ministerstvo obrany, že na modernizáciu ozbrojených síl nie je možné vyčleniť dodatočné prostriedky nad rámec tých, ktoré už schválila vládna koalícia.
Návrh budúcoročného rozpočtu sklamal ministra obrany Borisa Pistoriusa, ktorý sa snaží posilniť obranyschopnosť Nemecka v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Lindner, ktorý je zároveň predsedom liberálnej strany Slobodných demokratov (FDP), označil výhrady svojho sociálnodemokratického kolegu za neopodstatnené.
„Pán Pistorius má k dispozícii osobitný fond na modernizáciu ozbrojených síl vo výške 100 miliárd eur, niečo, čo nemal žiadny z jeho predchodcov,“ povedal Lindner v rozhovore pre televíznu stanicu ARD. Nemecko prvýkrát po mnohých rokoch splnilo požiadavku NATO, aby na obranné výdavky smerovali 2 % hrubého domáceho produktu krajin, a zdroje minimálne na tejto úrovni budú k dispozícii aj v nasledujúcich rokoch, zdôraznil.
Minister obrany považuje prostriedky vyčlenené na budúci rok vzhľadom na medzinárodnú bezpečnostnú situáciu a možné hrozby pre Nemecko za príliš nízke. Návrh rozpočtu schválený vládnym kabinetom počíta so zvýšením rozpočtu na obranu o 1,25 miliardy eur zo súčasnej úrovne približne 52 miliárd eur. Pistorius žiadal podstatne viac.
„V spolkovej vláde musíme viesť ďalšiu zásadnú diskusiu o tom, ako chceme zaručiť našu bezpečnosť,“ uviedol minister obrany tento týždeň v rozhovore pre denník Tagesspiegel.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.

Druhý z troch chýbajúcich úsekov D3 by mal stáť okolo 261 miliónov eur
Vo verejnom obstarávaní na výstavbu diaľničného úseku D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica predložila najvýhodnejšiu ponuku stavebná spoločnosť Skanska SK.

Európsky dôchodok má dostať novú podobu a lepšie využiť svoj potenciál
Európska komisia plánuje predložiť legislatívny návrh pre celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, pričom má dostať novú podobu.

AZZZ posiela Bruselu otvorený list, nepáči sa jej ukončenie dovozu ruských palív
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR zasiela otvorený list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a eurokomisárovi pre energetiku Danovi Jorgensenovi.

SaS: Zákazka na čiapky pre policajtov a hasičov je predražená
Opozičná strana SaS kritizuje plánovaný nákup pokrývok hlavy pre policajtov a hasičov v rámci zákazky, ktorú uzavrelo Ministerstvo vnútra SR.