Ódor sa chce zamerať na priamejší prísun financií do regiónov na Slovensku
- 10:06 25.07.2024
- Štrasburg

Najväčšími prioritami v úlohe europoslanca budú pre Ľudovíta Ódora (Progresívne Slovensko, Obnovme Európu) konkurencieschopnosť, inteligentná, digitálna a zelená transformácia Európskej únie, ale aj väčší a priamejší prísun financií do regiónov na Slovensku. Uviedol to v rozhovore pre TASR.
„Keď sa pozrieme na posledných 20 rokov, minuli sme veľa peňazí na to, aby slabšie regióny dobiehali Bratislavu a silnejšie regióny,“ uviedol Ódor s tým, že až tak sa to podľa neho nepodarilo.
Bývalý slovenský premiér úradníckej vlády vtedajšej prezidentky Zuzany Čaputovej bude pôsobiť vo Výbore pre hospodárske a menové veci (ECON), kde ho zvolili za podpredsedu. Je taktiež členom Podvýboru pre daňové otázky (FISC). Ako náhradník bude pôsobiť i vo Výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO). Práve ekonomické otázky patria podľa Ódora medzi jeho najsilnejšie oblasti, preto chce mať v spomínaných výboroch čo najvplyvnejšiu pozíciu. Výbory vypracúvajú, menia a prijímajú legislatívne návrhy a iniciatívne správy. Zvažujú návrhy eurokomisie a Rady a v prípade potreby vypracúvajú správy, ktoré sa predkladajú plénu.
Každý poslanec by mal patriť aspoň do jednej delegácie - oficiálnej skupiny poslancov alebo poslankýň Európskeho parlamentu (EP), ktoré udržiavajú a prehlbujú vzťahy s parlamentmi, regiónmi a organizáciami nečlenských štátov. Ódor má záujem o Delegáciu pre vzťahy s Indiou. „Vyberal som si skôr nové ekonomické cesty, ktoré by mohla Európa raziť. India ide pomerne silno hore spolu s Čínou,“ zdôvodnil svoj záujem Ódor, ktorý vo voľbách do EP získal najvyšší počet prednostných hlasov zo všetkých slovenských kandidátov (294.944). Ďalšou delegáciou, o ktorú slovenský europoslanec prejavil záujem je Delegácia pre vzťahy s krajinami Mercosuru (pozn. spoločný trh juhoamerických krajín Brazília, Argentína, Uruguaj, Venezuela a Paraguaj).
V nasledujúcich piatich rokoch podľa jeho názoru nepríde v EP k výrazným zmenám kľúčových politík 27-členného bloku. „Mám veľmi rád, že v EP rozhoduje väčšinou politický stred,“ uviedol Ódor s tým, že o kľúčových pozíciách nerozhodujú extrémisti na ľavicovej ani pravicovej časti spektra.
Ľudovít Ódor v minulosti viackrát nevylúčil vzdanie sa mandátu europoslanca a zapojenie sa do kandidatúry v slovenských parlamentných voľbách. „Snažím sa robiť rozhodnutia v živote tak, že idem tam, kde môžem byť v niečom užitočný. A preto nechávam túto otázku otvorenú. Ak sa bude zdať pred parlamentnými voľbami, že je dôležité ukázať nejakú prodemokratickú jednotu na Slovensku, tak určite budem o tom uvažovať. Ak to nebude potrebné, tak budem pokračovať v mandáte europoslanca,“ uzavrel pre TASR Ľudovít Ódor.

Europoslanci sú znepokojení politikou Trumpovej administratívy voči Rusku
Väčšina poslancov Európskeho parlamentu chce, aby Európska únia reagovala rozhodne na ruskú agresiu na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe aj na návrat tzv. veľmocenskej politiky.

Waltz a jeho zamestnanci používali Gmail na vládnu komunikáciu
Členovia americkej Rady pre národnú bezpečnosť vrátane poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mikea Waltza komunikovali o vládnych záležitostiach prostredníctvom osobných účtov e-mailovej služby Gmail.

Trump užšiemu kruhu ľudí povedal, že Musk čoskoro odíde z DOGE
Americký prezident Donald Trump povedal členom svojej administratívy a ďalším blízkym osobám, že miliardár Elon Musk čoskoro odíde zo svojej funkcie vo vláde a vráti sa k podnikaniu.

Netanjahu: Izrael bude pokračovať v bojoch, kým Hamas neprepustí rukojemníkov
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu vyhlásil, že izraelská armáda v týchto chvíľach obsadzuje územie v Pásme Gazy, aby prinútila palestínske militantné hnutie Hamas prepustiť zvyšných izraelských rukojemníkov.

Telo nezvestnej študentky našli v kufri neďaleko Ríma
Žena bola nezvestná od 25. marca.