Barack Obama čelí kritike, na Mandelovej rozlúčke sa zabával
- 18:34 11.12.2013
- WASHINGTON

Republikán John McCain prirovnal prezidentovo podanie si ruky s jeho kubánskym náprotivkom k historickému momentu, keď si vtedajší britský premiér Neville Chamberlain podal ruku s Adolfom Hitlerom.
Historický okamih utorňajšieho podania si rúk medzi americkým prezidentom Barackom Obamom a kubánskym vodcom Raúlom Castrom na poslednej rozlúčke so zosnulým juhoafrickým exprezidentom Nelsonom Mandelom vyvolalo pobúrenie na strane opozičných republikánov.
Biely dom síce tvrdí, že nešlo o plánované gesto, no podľa jedného z republikánskych lídrov, neúspešného prezidentského kandidáta Johna McCaina to Raúlovi "dalo propagandu".
Podľa vplyvného senátora to totiž ešte viac "posilní jeho brutálny diktátorský režim". McCain hovorí, že to bola "jednoducho chyba potriasať si rukou s väzniteľom Američanov".
Prirovnal to zároveň k historickému momentu, keď si vtedajší britský premiér Neville Chamberlain v roku 1938 podal ruku s vodcom nacistického Nemecka Adolfom Hitlerom.
Podľa ďalšieho senátora za republikánsku stranu Marca Rubia sa mal Obama Castra "najprv spýtať na tie základné slobody, s ktorými je Mandela spájaný a ktoré sú na Kube zakázané".
Kritika sa na Obamovu hlavu za jeho konanie v Južnej Afrike zniesla aj po zverejnení fotografie, na ktorom si spolu s britským premiérom Davidom Cameronom a dánskou premiérkou Helleou Thorningovou-Schmidtovou robia spoločnú fotku mobilným telefónom príťažlivej severskej líderky. Dialo sa tak počas prebiehajúceho podujatia venovaného poslednej rozlúčke s legendárnym bojovníkom proti apartheidu.
Fotografia zachytáva trojicu v dobre nálade a úsmevmi na perách. Naopak, vedľa svojho muža sediaca prvá dáma USA Michelle Obamová ich veselosť nezdieľala a iba uprene pozerá na dianie na pódiu. Konanie trojice lídrov sa stretlo s nepochopením a otázkami, či smútočné podujatia sú tou najvhodnejšou príležitosťou na fotenie.
Desmondovi Tutuovi počas spomienky na Mandelu vykradli dom
Do domu juhoafrického laureáta Nobelovej ceny za mier Desmonda Tutua sa vlámali lupiči presne v čase, keď sa v stredu zúčastňoval na rozlúčkovej slávnosti za zosnulého exprezidenta JAR Nelsona Mandelu.
Tutu býva v Kapskom meste a za posledných päť mesiacov ide už o druhý podobný incident. V auguste sa mu lupiči vlámali do domu v noci, keď v ňom spal so svojou manželkou Leah. Ani jeden z nich však neutrpel zranenia.
Vlámania sú v Juhoafrickej republiky veľmi časté, keďže kriminalita ako taká je v celej krajine hrozivo vysoká.
Tutu získal Nobelovu cenu za mier v roku 1984 za zásluhy v oblasti boja proti juhoafrickému rasistickému režimu. Laureátom prestížneho ocenenia bol aj samotný Mandela.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.