• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
22°Bratislava

Agropotravinárske samosprávy z V4 varujú pred ďalšími protestmi farmárov

  • 13:46 18.06.2024
  • Bratislava
Agropotravinárske samosprávy z V4 varujú pred ďalšími protestmi farmárov

Na jeseň tohto roka môže dôjsť k ďalším protestom, varujú farmári združení vo V4.

Prioritou nastupujúcej Európskej komisie (EK) musí byť obnovenie hospodárskeho rastu, a to nielen v poľnohospodárstve. Ak poľnohospodári neuvidia v tomto smere konkrétne kroky, nemožno vylúčiť na jeseň tohto roka ďalšie protesty farmárov v celej EÚ. Skonštatovali to na dvojdňovom rokovaní v obci Choťovice v Českej republike zástupcovia agropotravinárskych samospráv krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Informoval o tom Matej Korpáš z tlačového odboru Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Pre pokračujúcu vojnu na Ukrajine poľnohospodári z krajín V4 stále čelia nepredvídateľným okolnostiam a ťažkostiam v dôsledku rastúcich výrobných nákladov a prepadu reálnych miezd spotrebiteľov, ktorí tak často uprednostňujú najlacnejšie a menej kvalitné potraviny vyrobené mimo EÚ.

Poľnohospodári naďalej zdôrazňujú, že rozhodnutia o jednotlivých stratégiách a opatreniach európskych inštitúcií musia byť prijaté po dôkladnej diskusii s poľnohospodármi a čo je najdôležitejšie, po analýze nákladov a štúdii vplyvu na základe skutočných ekonomických údajov.

V rámci súčasnej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ je členským štátom pridelený viac-menej rovnaký rozpočet na dotácie ako v roku 2014. Farmári však čelia zvyšujúcim sa nákladom na výrobu a aj poklesu kúpnej sily obyvateľstva. S týmito faktormi je pre európske poľnohospodárstvo ťažké prejsť na ešte udržateľnejšiu výrobu,“ konštatoval predseda SPPK Andrej Gajdoš, ktorý na rokovaní agrárnych samospráv krajín V4 zastupoval slovenskú delegáciu.

Aktuálnou témou je aj ochrana názvov potravín živočíšneho pôvodu. Ide o mäso, mäsové výrobky, ryby, vajcia či med a názvy živočíšnych druhov (hovädzie, bravčové, hydinové). Cieľom nie je zabrániť uvádzaniu produktov, ktoré napodobňujú potraviny živočíšneho pôvodu, na trh, ale zabezpečiť, aby označovanie takýchto produktov neuvádzalo spotrebiteľov do omylu o ich skutočnej povahe a nutričnej hodnote.

Žijeme v čase, keď sa nás snažia presviedčať, že vysoko spracované potraviny a rôzne náhrady poctivých tradičných produktov sú zdravšie. Laboratórne vyprodukované mäso je podľa mnohých pseudoodborníkov záchrana pre našu klímu. My však chceme vidieť analýzy a odborné argumenty. Nemôžeme sa v Únii riadiť na základe pocitov a nápadov niektorých jednotlivcov,“ vysvetlil predseda SPPK.

Poľnohospodári z V4 sa podľa Korpáša takisto zhodli na príprave iniciatívy pre novú EK, ktorá bude zaslaná aj novému agrokomisárovi. Európska zelená dohoda má totiž vo svojej súčasnej podobe a pri súčasnom načasovaní negatívny vplyv na konkurencieschopnosť európskeho poľnohospodárstva a čo je dôležitejšie, podkopáva primárne ciele spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Makhlouf: ECB sa neponáhľa s rozhodnutím o ďalšom znížení sadzieb

Makhlouf: ECB sa neponáhľa s rozhodnutím o ďalšom znížení sadzieb

VČERA - 15:27Ekonomické

Európska centrálna banka sa neponáhľa s rozhodnutím o ďalšom znížení svojich úrokových sadzieb.

Peniaze zo 4.žiadosti z plánu obnovy by mali prísť do niekoľkých týždňov

Peniaze zo 4.žiadosti z plánu obnovy by mali prísť do niekoľkých týždňov

VČERA - 13:17Ekonomické

Slovensko vysvetlilo Európskej komisii všetky sporné otázky v súvislosti so 4. platbou z plánu obnovy a peniaze by tak mali prísť na účet počas niekoľkých týždňov.

Barcelona zvýši turistickú daň pre cestujúcich na výletných plavbách

Barcelona zvýši turistickú daň pre cestujúcich na výletných plavbách

VČERA - 13:02Ekonomické

Katalánska metropola Barcelona zvýši turistickú daň pre cestujúcich na výletných plavbách, ktorí navštívia mesto na menej ako 12 hodín.

Výpadok IT zasiahol približne 8,5 milióna zariadení so systémom Windows

Výpadok IT zasiahol približne 8,5 milióna zariadení so systémom Windows

VČERA - 11:52Ekonomické

Globálny výpadok počítačových systémov pre chybnú aktualizáciu softvéru kybernetickej bezpečnostnej firmy CrowdStrike zasiahol približne 8,5 milióna počítačov.

SNS odmieta tvrdenia o údajnom rušení paušálnych výdavkov

SNS odmieta tvrdenia o údajnom rušení paušálnych výdavkov

13:15 20.07.2024Ekonomické

Koaličná SNS odmieta tvrdenia o údajnom rušení paušálnych výdavkov a dvihnutí daňového zaťaženia pre živnostníkov.