• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 21.7.2024Meniny má Daniel
21°Bratislava

Slovensko sa v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti prepadlo na 59. miesto

  • 8:37 18.06.2024
  • Bratislava
Slovensko sa v Svetovej ročenke konkurencieschopnosti prepadlo na 59. miesto

Slovensko je podľa aktuálnej Svetovej ročenky konkurencieschopnosti (IMD World Competitiveness Booklet) na 59. mieste zo 67. hodnotených krajín. Medziročne sa prepadlo o šesť priečok.

Informoval o tom predseda Inštitútu slobody a podnikania Ján Oravec. Prvé tri miesta v ročenke, ktorú vydáva švajčiarsky Inštitút pre rozvoj manažmentu (Institute for Management Development) obsadili Singapur, Švajčiarsko a Dánsko.

Index konkurencieschopnosti ekonomík, publikovaný už od roku 1989, porovnáva a hodnotí 164 rozličných kritérií, ktoré sú združené v štyroch základných oblastiach - ekonomický rozvoj, efektivita vlády, efektivita podnikov a infraštruktúra, pričom každá z týchto oblastí má päť subfaktorov.

Slovensko medziročne pokleslo najmä v oblasti efektívnosti vlády, kde možno vidieť prepad vo všetkých piatich subfaktoroch. Napríklad v subfaktore inštitucionálneho rámca krajina prepadla zo 40. miesta na 55. miesto. V oblasti ekonomického rozvoja krajina zastáva, rovnako ako minulý rok, 56. priečku, avšak napríklad v subfaktore medzinárodných financií sa krajina prepadla zo 63. až na 66. miesto, a teda v tomto subfaktore zastáva predposlednú priečku spomedzi všetkých krajín,“ priblížil Oravec. Slovensku patrí posledná, 67. priečka v subfaktore postoja a hodnôt v oblasti efektívnosti podnikov.

Zlepšenie Slovensko naopak zaznamenalo napríklad v oblasti ekonomickej výkonnosti vlády, konkrétne v subfaktore domáceho hospodárstva (zlepšenie o päť priečok) či medzinárodného obchodu, kde si krajina polepšila o dve priečky a postúpila na celkové 36. miesto. Slovensko nemá ani jeden subfaktor, v rámci ktorého by sa umiestnilo v prvej dvadsiatke. Naopak až v prípade siedmich subfaktorov je Slovensko v najhoršej desiatke.

V porovnaní s najbližšími susedmi Slovensko zaostáva v kvalite podnikateľského prostredia za Českou republikou na 29. mieste, ktorá je zároveň najúspešnejšou krajinou regiónu Vyšehradskej štvorky (V4), aj keď v tomto roku zhoršila umiestnenie z minulého roku až o jedenásť pozícií. Slovensko sa taktiež umiestnilo za Poľskom, ktoré si oproti roku 2023 polepšilo o dve priečky a v rebríčku zastáva 41. miesto. Maďarsko ako posledná krajina v rámci V4 zastáva 54. priečku a medziročne pokleslo o osem priečok, zatiaľ čo rovnako ako ostatné krajiny V4 zostáva pred Slovenskou republikou. „Treba pripomenúť, že Slovensko patrilo v rokoch 2007 - 2009 medzi vysoko konkurenčné krajiny (30. miesto), čo sa nám za ostatné roky nepodarilo udržať,“ dodal Oravec.

Dve tretiny výsledkov rebríčka konkurencieschopnosti predstavujú „tvrdé“, objektívne údaje, ako sú napríklad štatistiky o každej krajine, a sú pre potreby indexu získané zo správ medzinárodných organizácií. Zvyšnú tretinu údajov dopĺňajú odpovede z prieskumu, ktorý bol realizovaný v 1. - 2. štvrťroku 2024. Tieto subjektívne hodnotenia boli získané na základe prieskumu u viac než 6600 top manažérov zo všetkých 67 krajín, pričom zo Slovenska sa prieskumu zúčastnilo takmer sedemdesiat riaditeľov a vedúcich pracovníkov súkromných podnikov.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SNS odmieta tvrdenia o údajnom rušení paušálnych výdavkov

SNS odmieta tvrdenia o údajnom rušení paušálnych výdavkov

VČERA - 13:15Ekonomické

Koaličná SNS odmieta tvrdenia o údajnom rušení paušálnych výdavkov a dvihnutí daňového zaťaženia pre živnostníkov.

ISD: Štát by sa mal viac zamerať na podporu rodín s nízkym príjmom

ISD: Štát by sa mal viac zamerať na podporu rodín s nízkym príjmom

VČERA - 10:39Ekonomické

Štát by mal presmerovať financie z vyplácania dávok v hmotnej núdzi na podporu nízkopríjmových rodín, v ktorých ľudia pracujú za nižšiu ako priemernú mzdu.

NBÚ: Aktualizácia aplikácie CrowdStrike spôsobuje výpadky aj na Slovensku

NBÚ: Aktualizácia aplikácie CrowdStrike spôsobuje výpadky aj na Slovensku

14:27 19.07.2024Ekonomické

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) rieši problémy, ktoré celosvetovo, ale aj na Slovensku spôsobuje aktualizácia aplikácie CrowdStrike.

AZZZ: Nová daň z transakcií môže vážne poškodiť podnikateľov a bežných občanov

AZZZ: Nová daň z transakcií môže vážne poškodiť podnikateľov a bežných občanov

14:25 19.07.2024Ekonomické

Nová daň z bankových transakcií by mohla výrazne poškodiť podnikateľský sektor, ktorý platby dodávateľom a mzdy zamestnancom vypláca takmer výlučne elektronickou formou.

Ministerstvo financií odmieta nepravdivé informácie o pripravovaných konsolidačných opatreniach

Ministerstvo financií odmieta nepravdivé informácie o pripravovaných konsolidačných opatreniach

14:00 19.07.2024Ekonomické

Ministerstvo financií (MF) SR odmieta tvrdenia, že rezort plánuje zaviesť bežným občanom zdaňovanie výberov z bankomatov a bankových prevodov.