Nový druh vegetariánskej "pirane" pomenovali po zloduchovi z Pána prsteňov
Vedci oficiálne popísali nový druh ryb blízko príbuzný piraniam, objavený v brazílskej Amazónii. Nový druh pomenovali po Sauronovi, zloduchovi z románu Pán prsteňov od britského autora J. R. R. Tolkiena.
Štúdiu s popisom nového druhu v pondelok zverejnil vedecký žurnál Neotropical Ichthyology. Tím jej autorov viedol Rupert Collins, hlavný kurátor rybích zbierok britského Prírodopisného múzea (NHM) v Londýne, ktorý sa podieľal aj na popísaní nového druhu.
Latinský názov novoobjaveného druhu znie „Myloplus sauron“. Dôvodom výberu tohto mena bola podoba ryby s plamenným Sauronovým okom – živočích má oválne telo, červené plutvy, oranžovú kresbu na tele a výrazný čierny pás tiahnuci sa po celom jej boku, pripomínajúci zvislú zreničku.
„Len čo moji kolegovia toto meno navrhli, vedeli sme, že sa dokonale hodí,“ uvádza Collins.
Myloplus sauron je jedným z dvojice novopomenovaných druhov popísaných vedcami v rámci snahy lepšie porozumieť amazonským piraniam a im príbuzným druhom, všeobecne označovaným ako pacu. Práve medzi pacu patrí aj druh Myloplus sauron.
Pirane a pacu sú si veľmi podobné, hlavným rozlišovacím znakom je ich papuľa a chrup – zuby piraní sú ostré ako žiletka a sú prispôsobené na príjem mäsitej potravy, zuby pacu sú širšie, pripomínajú ľudské zuby a sú prispôsobené na príjem rastlinnej potravy. Vzájomné rozoznávanie jednotlivých druhov piraní a pacu navyše komplikuje to, že vzhľad rýb sa počas života mení.
Druh Myloplus sauron je endemit žijúci výhradne v povodí rieky Xingu v Brazílii. Táto rieka s dĺžkou 1815 kilometrov je jedným z najväčších južných prítokov Amazonky a žije v nej viac než 600 druhov rýb vrátane 70 endemitov.
Myloplus sauron však nie je ani zďaleka jediným druhom či objektom pomenovaný vedcami čerpajúcimi inšpiráciu z diel J. R. R. Tolkiena. Podľa Saurona už pomenovali napr. druh dinosaura (Sauroniops pachytholus). Beorn, ktorý sa premieňal z muža na medveďa, inšpiroval názov druhu pomaliek (Beorn leggi) a človek floreský (homo floresiensis) si na základe svojho malého fyzického vzrastu vyslúžil prezývku „hobit“.
Ďalšie príklady Tolkienom inšpirovaných pomenovaní možno okrem zoológie a archeológie nájsť aj v genetike, biochémii, astronómii, botanike, geológii, v hudobnom priemysle, ba dokonca aj medzi spoločnosťami pôsobiacimi v IT.
Čo spôsobilo globálne ochladenie v roku 1831? Vedci poznajú odpoveď
Ochladzovanie, ku ktorému došlo pred takmer 200 rokmi, malo na svedomí zničenú úrodu a rozsiahly hladomor.
V ľudskom tele objavili novú formu života
Materiál podobný vírusom podľa vedcov prebýva v organizmoch až polovice ľudskej populácie.
V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia
Ide o vôbec prvý dôkaz prítomnosti starobylého ochorenia mimo Eurázie.
Nobelista varuje pred „zrkadlovými baktériami“, žiada zastavenie výskumu
Biológ a držiteľ Nobelovej ceny varuje pred syntetickými baktériami, ktoré by po napadnutí organizmu mohli prevziať kontrolu nad ním.
Historický moment v kozmickom výskume: Sonda NASA sa priblížila k Slnku ako žiadna predtým
Priekopnícka sonda NASA Parker Solar Probe sa zapísala do histórie, keď sa dostala k Slnku bližšie ako akákoľvek iná sonda predtým a jej tepelný štít bol vystavený teplotám nad 930 stupňov Celzia.