• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 26.10.2024Meniny má Demeter
15°Bratislava

Čína hovorí o smrtiacom víruse, skupinu potkanov zabil do troch dní

  • 21:57 30.05.2024
  • Hebei
Čína hovorí o smrtiacom víruse, skupinu potkanov zabil do troch dní

Potkany nakazené vírusom uhynuli do dvoch až troch dní. Výskum zameraný na smrtiaci vírus by sa však dal využiť v prospech ľudí.

Čínski vedci hlásia prelom v skúmaní vírusu Ebola. Ako totiž informuje britský denník Daily Mail, podarilo sa im laboratórne vytvoriť vírus podobný Ebole, ktorý do troch dní zabil skupinu pokusných myší.

Pri skúmaní vedci zo Zdravotníckej univerzity v Hebei použili nákazlivé ochorenie dobytka, ku ktorému pridali proteín z Eboly, vďaka čomu sa vírus rozširuje do celého ľudského tela.

U skupiny potkanov, ktorým vpichli smrteľnú injekciu, vznikli „závažné systémové ochorenia podobné tým, ktoré pozorujeme u pacientov s Ebolou,“ uviedli vedci v štúdii.

Okrem zlyhania viacerých orgánov došlo u nakazených potkanov k tvorbe výlučkov z očí, čo im poškodilo zrak a povrch očných buliev.

Obavy o únik vírusu

Foto: nimito/Shutterstock.com

Výskum vyvolal obavy o únik nebezpečného vírusu z laboratória, no vedci tvrdia, že ich cieľom je len bezpečne študovať príznaky Eboly na pokusných zvieratách v laboratórnom prostredí.

S vírusom Eboly sa môže experimentovať len v laboratóriách na bezpečnostnej úrovni 4, teda na vysoko špecializovaných pracoviskách. V Číne však obišli tento pokyn pomocou odlišného vírusu vezikulárnej stomatitídy (VSV), ktorý bol špeciálne navrhnutý tak, aby prenášal časť vírusu Eboly po tele.

Vírus napáda viaceré časti organizmu

Tím študoval prenos vírusu a vznik príznakov u piatich samíc a piatich samcov 3-týždňových potkanov, pričom väčšina z nich uhynula dva až tri dni po infikovaní. Po pitve orgánov sa zistilo, že vírus sa hromadil najmä v srdci, pečeni, slezine, pľúcach, obličkách, žalúdku, črevách a mozgovom tkanive.

Záznam z výskumu, zverejnený v čínskom žurnále Virologica Sinica, ozrejmuje, že potkany nakazené VSV spolu s časťou Eboly môžu zohrať dôležitú rolu pri výskume porúch optického nervu zapríčinených Ebolou.

Podľa tímu u potkanov došlo k rýchlemu nástupu príznakov, ischemickej hepatitíde, systémovému zápalu a závažným systémovým ochoreniam podobným tým, ktoré pozorujeme u pacientov s Ebolou.

Smrtiaca Ebola

Foto: Lucian Coman/Shutterstock.com

K poslednému väčšiemu vypuknutiu nákazy vírusom Eboly došlo v rokoch 2014 až 2016 v západnej Afrike, pričom v tom čase vírusu podľahlo asi 11.300 ľudí a nakazilo sa vyše 28.600 ľudí. Vírus sa vtedy rozšíril do ďalších častí sveta vrátane Spojených štátov a Európy.

Vedci sa nazdávajú, že vďaka aktuálnemu výskumu na potkanoch sa v budúcnosti zamedzí podobnému masívnemu šíreniu s fatálnymi následkami. Vyskytujú sa však aj tvrdenia o tom, ako môže dôjsť k úniku laboratórne testovaného vírusu medzi obyvateľstvo.

Informácie zverejnené v roku 2024 uvádzajú, že k únikom vírusov z laboratórií dochádza každý rok, pričom ide o patogény ako tuberkulóza a anthrax. Ročne ide o 70 až 100 zaznamenaných prípadov.

Chemický biológ z Rutgersovej Univerzity v New Jersey však pre Daily Mail uviedol, že je nepravdepodobné, že únik infekcie vezikulárnej stomatitídy by mohol zasiahnuť širokú verejnosť.

„Ešte predtým, ako sa podniknú štúdie na bezpečnostnej úrovni 2, je nutné overiť, či nový kombinovaný vírus neinfikuje a nerozšíri sa v ľudských bunkách, a nepredstavuje riziko nákazlivosti, prenosu a patogénnosti u ľudí.“

Zdroj: Info.sk, DP, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pravidelné vystavovanie sa svetlu v noci zvyšuje riziko úmrtia

Pravidelné vystavovanie sa svetlu v noci zvyšuje riziko úmrtia

11:28 22.10.2024Veda

Ľudí, ktorí sa pravidelne vystavujú dlhému pôsobeniu svetla v noci a cez deň sú zas v tme, ohrozuje vyššie riziko úmrtia, uvádza nová štúdia.

Lieky na chudnutie môžu pomôcť aj pri závislosti od alkoholu

Lieky na chudnutie môžu pomôcť aj pri závislosti od alkoholu

21:34 17.10.2024Veda

Injekčné perá na liečbu obezity a cukrovky druhého typu znižujú tiež intoxikáciu alkoholom.

Revolúcia v boji proti rakovine: Recept na liek sa môže skrývať v pivných kvasinkách

Revolúcia v boji proti rakovine: Recept na liek sa môže skrývať v pivných kvasinkách

18:13 16.10.2024Veda

Kvasinky, ktoré sa používajú na varenie obľúbeného piva, by mohli byť kľúčom k revolučnej liečbe rakoviny.

Nový variant covidu sa nezastaví, ak nespravíme tieto tri veci, varuje profesor

Nový variant covidu sa nezastaví, ak nespravíme tieto tri veci, varuje profesor

20:12 15.10.2024Veda

Európu ovládol najnovší subvariant koronavírusu. Profesor tvrdí, že na obmedzenie jeho šírenia je potrebné vykonať tri kroky.