• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 22.7.2024Meniny má Magdaléna
25°Bratislava

Čína hovorí o smrtiacom víruse, skupinu potkanov zabil do troch dní

  • 21:57 30.05.2024
  • Hebei
Čína hovorí o smrtiacom víruse, skupinu potkanov zabil do troch dní

Potkany nakazené vírusom uhynuli do dvoch až troch dní. Výskum zameraný na smrtiaci vírus by sa však dal využiť v prospech ľudí.

Čínski vedci hlásia prelom v skúmaní vírusu Ebola. Ako totiž informuje britský denník Daily Mail, podarilo sa im laboratórne vytvoriť vírus podobný Ebole, ktorý do troch dní zabil skupinu pokusných myší.

Pri skúmaní vedci zo Zdravotníckej univerzity v Hebei použili nákazlivé ochorenie dobytka, ku ktorému pridali proteín z Eboly, vďaka čomu sa vírus rozširuje do celého ľudského tela.

U skupiny potkanov, ktorým vpichli smrteľnú injekciu, vznikli „závažné systémové ochorenia podobné tým, ktoré pozorujeme u pacientov s Ebolou,“ uviedli vedci v štúdii.

Okrem zlyhania viacerých orgánov došlo u nakazených potkanov k tvorbe výlučkov z očí, čo im poškodilo zrak a povrch očných buliev.

Obavy o únik vírusu

Foto: nimito/Shutterstock.com

Výskum vyvolal obavy o únik nebezpečného vírusu z laboratória, no vedci tvrdia, že ich cieľom je len bezpečne študovať príznaky Eboly na pokusných zvieratách v laboratórnom prostredí.

S vírusom Eboly sa môže experimentovať len v laboratóriách na bezpečnostnej úrovni 4, teda na vysoko špecializovaných pracoviskách. V Číne však obišli tento pokyn pomocou odlišného vírusu vezikulárnej stomatitídy (VSV), ktorý bol špeciálne navrhnutý tak, aby prenášal časť vírusu Eboly po tele.

Vírus napáda viaceré časti organizmu

Tím študoval prenos vírusu a vznik príznakov u piatich samíc a piatich samcov 3-týždňových potkanov, pričom väčšina z nich uhynula dva až tri dni po infikovaní. Po pitve orgánov sa zistilo, že vírus sa hromadil najmä v srdci, pečeni, slezine, pľúcach, obličkách, žalúdku, črevách a mozgovom tkanive.

Záznam z výskumu, zverejnený v čínskom žurnále Virologica Sinica, ozrejmuje, že potkany nakazené VSV spolu s časťou Eboly môžu zohrať dôležitú rolu pri výskume porúch optického nervu zapríčinených Ebolou.

Podľa tímu u potkanov došlo k rýchlemu nástupu príznakov, ischemickej hepatitíde, systémovému zápalu a závažným systémovým ochoreniam podobným tým, ktoré pozorujeme u pacientov s Ebolou.

Smrtiaca Ebola

Foto: Lucian Coman/Shutterstock.com

K poslednému väčšiemu vypuknutiu nákazy vírusom Eboly došlo v rokoch 2014 až 2016 v západnej Afrike, pričom v tom čase vírusu podľahlo asi 11.300 ľudí a nakazilo sa vyše 28.600 ľudí. Vírus sa vtedy rozšíril do ďalších častí sveta vrátane Spojených štátov a Európy.

Vedci sa nazdávajú, že vďaka aktuálnemu výskumu na potkanoch sa v budúcnosti zamedzí podobnému masívnemu šíreniu s fatálnymi následkami. Vyskytujú sa však aj tvrdenia o tom, ako môže dôjsť k úniku laboratórne testovaného vírusu medzi obyvateľstvo.

Informácie zverejnené v roku 2024 uvádzajú, že k únikom vírusov z laboratórií dochádza každý rok, pričom ide o patogény ako tuberkulóza a anthrax. Ročne ide o 70 až 100 zaznamenaných prípadov.

Chemický biológ z Rutgersovej Univerzity v New Jersey však pre Daily Mail uviedol, že je nepravdepodobné, že únik infekcie vezikulárnej stomatitídy by mohol zasiahnuť širokú verejnosť.

„Ešte predtým, ako sa podniknú štúdie na bezpečnostnej úrovni 2, je nutné overiť, či nový kombinovaný vírus neinfikuje a nerozšíri sa v ľudských bunkách, a nepredstavuje riziko nákazlivosti, prenosu a patogénnosti u ľudí.“

Zdroj: Info.sk, DP, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Liek na anorexiu: Lekári dospeli k prevratnému objavu

Liek na anorexiu: Lekári dospeli k prevratnému objavu

21:39 13.07.2024Veda

Pacienti trpiaci anorexiou môžu konečne dostať cielenú liečbu.

Nebezpečné vírusové ochorenie má nový variant, vedci varujú pred jeho šírením

Nebezpečné vírusové ochorenie má nový variant, vedci varujú pred jeho šírením

18:55 30.06.2024Veda

V prípade, že sa jeho šírenie nezastaví v zárodku, vírusové ochorenie by sa z ohniska mohlo rozšíriť aj do ďalších krajín.

Umelá inteligencia nehalucinuje, podľa filozofov si vymýšľa hlúposti

Umelá inteligencia nehalucinuje, podľa filozofov si vymýšľa hlúposti

16:16 18.06.2024Veda

Umelá inteligencia nehalucinuje, ale vymýšľa si hlúposti, uvádza nová filozofická štúdia zo Škótska.

Hodvábna látka tenká takmer ako vlas dokáže stlmiť až tri štvrtiny hluku

Hodvábna látka tenká takmer ako vlas dokáže stlmiť až tri štvrtiny hluku

17:00 17.06.2024Veda

Hodvábna látka len o málo hrubšia ako ľudský las dokáže stlmiť až 75 percent hluku.

Tento katastrofický film sa môže stať skutočnosťou, scenáristi neboli ďaleko od pravdy

Tento katastrofický film sa môže stať skutočnosťou, scenáristi neboli ďaleko od pravdy

20:08 16.06.2024Veda

Premisa apokalyptického filmu podľa vedcov nemá až tak ďaleko od reality.