Tetovania zvyšujú riziko zriedkavého typu rakoviny

Permanentné tetovania môžu zvýšiť riziko smrteľnej rakoviny o 21 percent.
Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise eClinicalMedicine môže tetovanie zvýšiť riziko vzniku zriedkavého typu rakoviny o 21 %. Výskumníci vo Švédsku zistili potenciálnu súvislosť medzi tetovaním a lymfómom. Ide o typ rakoviny krvi, ktorý postihuje lymfatický a imunitný systém.
Vedci z Lundskej univerzity chceli preskúmať vzťah medzi tetovaním a dlhodobými účinkami na zdravie, keďže akademické poznatky v tejto oblasti sú nedostatočné. Vedci skúmali 11 905 ľudí. 2 938 zo skupiny vo veku od 20 do 60 rokov malo lymfóm. Z týchto účastníkov 54 % odpovedalo na dotazník o tetovaniach a 47 % z kontrolnej skupiny, ktorá nemala lymfóm, urobilo to isté.
Na veľkosti tetovania nezáleží
V skupine s lymfómom bolo potetovaných 21 % (289 osôb), v porovnaní s 18 % v kontrolnej skupine bez diagnózy lymfómu (735 osôb). Po zohľadnení ďalších faktorov, ako je fajčenie a vek, vedci zistili, že riziko vzniku lymfómu bolo u potetovaných osôb o 21 % vyššie. Výskumníci tiež zistili, že nezáležalo na veľkosti tetovania.
Najčastejšími podtypmi rakoviny boli difúzny veľkobunkový B-lymfóm (28 %), Hodgkinov lymfóm (21 %) a folikulárny lymfóm (18 %). Priemerný vek osôb s diagnózou lymfómu sa pohyboval medzi 51 a 57 rokmi. Osoby s Hodgkinovým lymfómom však mali priemerný vek 36 rokov.
Na vine môže byť reakcia imunitného systému na tetovaciu farbu
Foto: Jacqueline Aguilera/Shutterstock.com
Vedci si však nie sú istí, prečo je to tak. Podľa nich sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa preskúmala akákoľvek iná súvislosť medzi tetovaním a inými typmi rakoviny a aká by mohla byť jej základná príčina. Doktorka Christel Nielsen, ktorá štúdiu viedla, povedala:
"Môžeme len špekulovať, že tetovanie, bez ohľadu na jeho veľkosť, vyvoláva v tele zápal nízkeho stupňa, ktorý následne môže vyvolať rakovinu. Je to teda zložitejšie, než sme si pôvodne mysleli. Už vieme, že keď sa tetovacia farba vstrekne do kože, telo si to vysvetlí ako niečo cudzie, čo tam nemá byť a aktivuje sa imunitný systém. Veľká časť atramentu sa transportuje z kože do lymfatických uzlín, kde sa ukladá.“
V Európe tetovanie získava na popularite, keďže miera jeho výskytu dosahuje približne 30 - 40 % u dospelých mladších ako 40 rokov.

Baza pomáha znížiť teplotu a uvoľňovať dýchacie cesty
Baza stimuluje potenie, čím napomáha znižovať teplotu a podporuje uvoľňovanie dýchacích ciest.

Špargľa obsahuje množstvo vitamínov a podporuje imunitu či trávenie
Špargľa obsahuje množstvo vitamínov i minerálov, posilňuje imunitu, pôsobí proti zápalom, odvodňuje a podporuje trávenie.

Pozor na E. coli! Toto s kefkou nerobte
Vyhnite sa kontaminácii zubnej kefky nebezpečnou baktériou E. coli. Toto nikdy nerobte.

Slnko môže poškodiť rohovku oka. Ako sa tomu vyhnúť?
Slnečné žiarenie môže očiam spôsobiť mnoho nepríjemností. Nosenie slnečných okuliarov by preto malo byť pre každého samozrejmosťou.

Vyrážka alebo nádor? Pozor na tento znak, varuje dermatológ
Dermatológ upozorňuje na niekoľko znakov, ktoré odlišujú nádor od bežnej vyrážky.