Izrael letecky zaútočil na ciele Hamasu v meste Rafah
- 22:06 06.05.2024
- Rafah

Izrael podnikol v pondelok večer intenzívne letecké útoky na mesto Rafah. Urobil tak po opätovnej výzve, aby ľudia opustili východnú časť tohto mesta na juhu Pásma Gazy. TASR informuje podľa agentúr AFP a Reuters.
Podľa izraelskej armády išlo o nálety na ciele palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na východe Rafahu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok vyhlásil, že je ho vojnový kabinet bude pokračovať v operácii v Rafahu s cieľom vystupňovať tlak na Hamas, aby prepustil zvyšných izraelských rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy, i v záujme dosiahnutia ďalších vojenských cieľov krajiny.
Po vypuknutí vojny v Pásme Gazy sa uchýlilo do Rafahu asi 1,5 milióna ľudí z celkového počtu vyše 2,2 milióna obyvateľov Pásma Gazy. Humanitárne skupiny uvádzajú, že počas vojny tam nachádza útočisko vyše milión ľudí.
Vedenie Hamasu v pondelok súhlasilo s návrhom dohody o prímerí, ktorú predstavili sprostredkovatelia z Kataru a Egypta, Izrael však uviedol, že tento návrh je pre neho neprijateľný, pripomína Reuters.
Úrad premiéra Netanjahua však informoval, že Izrael napriek tomu vyšle svoju delegáciu na schôdzku so sprostredkovateľmi v záujme dosiahnuť prijateľnú dohodu.

Kallasová: EÚ pripravuje plán B pre prípad, že USA odídu z rokovaní o Ukrajine
Európska únia pripravuje plán B, ako zachovať sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu, pre prípad, že Spojené štáty upustia od mierových rokovaní a budú sa snažiť o zblíženie s Ruskom.

Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov, tí politickí medzi nimi nebudú
Bielorusko schválilo návrh zákona, na základe ktorého pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny udelí amnestiu tisícom väzňov.

V Kurskej oblasti sú stále podľa Putina malé skupiny ukrajinských vojakov
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Scholzov kabinet sa zišiel na svojom poslednom zasadnutí
Len približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády úradujúceho sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.