Poľsko vyčlení dva milióny eur pre WFP a UNRWA
- 22:12 24.04.2024
- Varšava

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí, informuje TASR podľa správy agentúry PAP.
Palestínska enkláva zažíva humanitárnu krízu, ktorá je výsledkom vojny medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas. Vojnu rozpútal bezprecedentný útok palestínskych kománd na juh Izraela zo 7. októbra.
OSN odhaduje, že humanitárnu pomoc potrebujú viac ako dva milióny Palestínčanov. Svetový potravinový program (WFP) zase tvrdí, že deväť z desiatich obyvateľov severnej časti Pásma Gazy žije z menej ako jedného jedla denne.
Poľský rezort diplomacie v dôsledku tejto situácie vyčlení jeden milión dolárov pre WFP a ďalší milión pre Agentúru OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA), uvádza sa v jeho vyhlásení s tým, že WFP je dôležitým partnerom Varšavy v oblasti humanitárnej pomoci.
„WFP poskytuje mesačne potraviny viac ako 1,45 milióna obyvateľov Pásma Gazy. Poľská platba je reakciou na požiadavku 760 miliónov dolárov, ktorú WFP ohlásil na vykonávanie humanitárnej operácie v Gaze do konca roka 2024,“ dodáva poľské ministerstvo.
Príspevkom do rozpočtu UNRWA zase dáva najavo súčasný záväzok Poľska voči palestínskym utečencom v Gaze a na západnom brehu Jordánu, ako aj v Jordánsku, Libanone a Sýrii.

Musk vyslyšal ľud, poslúchne radu zo sociálnej siete
Elon Musk odpovedal používateľovi sociálnej siete X, ktorý mu radil, aby sa s Trumpom upokojili.

Podľa Madura šíri Trump o Venezuele klamstvá
Venezuelský prezident Nicolás Maduro vo štvrtok obvinil prezidenta USA Donalda Trumpa, že o tejto juhoamerickej krajine šíri klamstvá.

Súd zablokoval Trumpov zákaz vstupu novým študentom Harvardu zo zahraničia
Americká sudkyňa vo štvrtok zablokovala nariadenie prezidenta Donalda Trumpa, ktorým v stredu zakázal vstup do Spojených štátov takmer všetkým zahraničným študentom prijatým na Harvardovu univerzitu.

USA: Spolupráca Ruska a KĽDR sa musí skončiť
Spojené štáty vo štvrtok vyzvali Severnú Kóreu, aby ukončila svoju spoluprácu s Ruskom.

Musk chce prestať prevádzkovať vesmírnu loď kľúčovú pre NASA
Musk hrozí zastavením prevádzkovania jedinej vesmírnej lode v USA schopnej prepravovať ľudí na ISS.