Gazprom v spore s Európskou komisiou ponúka ústupky
- 15:36 05.12.2013
- BRUSEL
Ruský plynárenský monopol Gazprom ponúkne Európskej komisii ústupky v snahe odvrátiť vyšetrovanie údajného zneužívania pozície na trhoch v strednej a východnej Európe. Informoval o tom v stredu európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia.
Európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia v októbri uviedol, že komisia je pripravená obviniť ruský plynárenský monopol Gazprom zo zneužívania dominantnej pozície na trhu. Pokiaľ EK príde k záveru, že firma porušovala protimonopolnú legislatívu EÚ, môže jej vymerať pokutu až vo výške 14,3 mld. USD, čiže 10 % jej vlaňajších tržieb. Komisia začala vyšetrovať Gazprom pred vyše rokom. Podľa nej existuje podozrenie, že najväčší svetový producent plynu bráni spriechodneniu tokov plynu medzi členskými krajinami EÚ a ich snahe o diverzifikáciu zdrojov dodávok.
Gazprom tiež čelí podozreniu, že krajinám účtuje neférové ceny plynu, keď ich viaže na svetové ceny ropy. Vyšetrovanie podľa skorších vyjadrení komisie zahŕňa Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Českú republiku, Slovensko, Maďarsko a Bulharsko.
Plynovod Južný prúd čelí v Únii právnym prekážkam
Ruský Gazprom nemôže na území Európskej únie prevádzkovať svoj plynovod Južný prúd, pokiaľ nesplní požiadavky energetickej legislatívy európskeho spoločenstva. Uviedla to v stredu Európska komisia (EK). Podľa práva EÚ musia energetické firmy pôsobiace na spoločnom trhu zabezpečiť vlastnícke oddelenie výroby a distribúcie energií.
Nájsť právne riešenie je proces, ktorý môže trvať dva roky, uviedol po stretnutí s podpredsedom predstavenstva Gazpromu Alexandrom Medvedevom v Bruseli zástupca EK Klaus-Dieter Borchardt. Legislatíva EÚ však ruskej firme nezakazuje, aby pokračovala v budovaní svojho plynovodu, dodal Borchardt.
Práce na svojej časti plynovodu minulý mesiac oficiálne začalo Srbsko. Dohodu o výstavbe 421 kilometrov dlhého úseku podpísala vláda v Belehrade s Gazpromom v októbri 2012. Investíciu v objeme 1,9 mld. eur financuje ruská strana.
Srbsko bude svoj diel splácať z tranzitných poplatkov. Tie by mali priniesť ročne zhruba 100 mil. eur, uviedol srbský premiér Ivica Dačič. S ukončením prác sa počíta do dvoch rokov. Prvé dodávky by mal plynovod s ročnou kapacitou 63 mld. kubických metrov prepraviť začiatkom roka 2016.
Južný prúd (South Stream) má dopravovať zemný plyn cez Čierne more do južnej a strednej Európy. Buduje ho firma Gazprom s cieľom diverzifikovať prepravné trasy pri exporte zemného plynu. Na výstavbe pozemnej časti plynovodu sa medzivládnymi dohodami zaviazali podieľať Bulharsko, Srbsko, Maďarsko, Grécko, Slovinsko, Chorvátsko a Rakúsko. Odhadované celkové náklady na projekt sú viac ako 15 mld. eur.
Šéf VW O. Blume požaduje, aby EÚ korigovala clá na čínske elektromobily
Čínske automobilky by mali mať možnosť vyhnúť sa clám tým, že investujú v Európskej únii (EÚ), tvrdí šéf koncernu Volkswagen Oliver Blume.
DPH sa v dohľadnom čase podľa Kamenického na nižšie sadzby nevráti
Sadza dane z pridanej hodnoty by sa v najbližších rokoch nemala vrátiť na pôvodné hodnoty 19 alebo 20 %.
O prežitie svojej prevádzky sa obáva viac ako polovica reštaurácií
Viac ako polovica reštaurácií na Slovensku verí, že aj vzhľadom na súčasnú ekonomickú situáciu na budúci rok prežije, avšak s ťažkosťami.
ÚHS: Konsolidácia a transakčná daň sa premietnu do cien hydinových výrobkov
Zvýšené náklady vyplývajúce z konsolidačného balíčka a dane z finančných transakcií sa premietnu do cien hydinových výrobkov.
SKE: Štát môže zlepšiť svoje hospodárenie aj lepším vymáhaním pohľadávok
Slovenská komora exekútorov vzhľadom na potrebu konsolidácie pripomína, že k lepšiemu hospodáreniu štátu môže výrazne prispieť aj efektívne vymáhanie jeho pohľadávok.