Paracetamol mnohí užívajú nesprávne. Nepomôže pri zápale ani kašli

Paracetamol je vhodné užívať pri horúčke či miernej bolesti.
Pri bolesti zápalového pôvodu či kašli treba siahnuť po liekoch s iným liečivom. Poukázal na to farmaceut Jakub Ďurčík z lekárne Dr. Max v Martine.
„Po paracetamole môžete siahnuť pri horúčke, miernej až stredne silnej bolesti. Napríklad pri migrénach, bolesti zubov, menštruačných bolestiach, bolestiach chrbta, svalov a kĺbov,“ priblížil odborník. Liečivo je vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy, pokiaľ sa použije najnižšia účinná dávka a len počas najkratšej doby.
Ďurčík ozrejmil, že v lekárňach možno nájsť paracetamol v kombinácii s inými liečivami. Kombinované prípravky je však podľa neho vhodné zvoliť, ak sú okrem horúčky a bolesti pridružené aj iné príznaky, ako sú zápal a opuch slizníc nosa, sekrét z nosa, kýchanie alebo suchý či vlhký kašeľ. „Do úvahy treba vziať aktuálny stav choroby a iné ochorenia, prípadne lieky, ktoré sa užívajú,“ dodal odborník.
Paracetamol sa neodporúča užívať pri precitlivenosti na liečivo, pri ťažkom poškodení pečene alebo obličiek, pri anémii s rozpadom červených krviniek a ani u alkoholikov. Nie je vhodné ho užívať ani pri bolestiach zápalového pôvodu. „Vtedy treba voliť liečivá s protizápalovým efektom, ako ibuprofén, kyselinu acetylsalicylovú, diklofenak alebo naproxén,“ vysvetlil Ďurčík.
Podotkol, že liečivo zároveň nemá žiadny antitusický či expektoračný efekt pri kašli. „Na vlhký kašeľ možno použiť lieky s obsahom ambroxolu, bromhexínu, acetylcysteínu, erdosteínu či guajfenezínu, naopak, na suchý kašeľ sa volí butamirát, dextrometorfán, levodropropizín, kodeín či oxeladín,“ doplnil farmaceut.
Pre dospelých je obvyklé dávkovanie paracetamolu 500 miligramov každých štyri až šesť hodín, pričom maximálna denná dávka nesmie prekročiť 4000 miligramov. Dávkovanie u detí závisí od hmotnosti – na jeden kilogram sa dávkuje desať až 15 miligramov paracetamolu. „Pri pití nápojov obsahujúcich toto liečivo sa už nemôžu súčasne užívať iné lieky s obsahom paracetamolu či iného analgetika, pretože hrozí predávkovanie a toxicita,“ dodal Ďurčík.

Šutaj Eštok: Pri pandemickej dohode stojíme za Kamilom Šaškom
Pri pandemickej dohode stojí koaličný Hlas-SD za ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD).

SaS: Ak Šaško nesúhlasí s postojom vlády k pandemickej dohode, má podať demisiu
Ak minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) nesúhlasí s rozhodnutím vlády SR odmietnuť tzv. pandemickú dohodu, mal by podať demisiu.

Koaličný Smer-SD odmieta návrh pandemickej dohody v súčasnej podobe
Koaličný Smer-SD rázne odmieta súčasné znenie pandemickej dohody. Členovia strany sú presvedčení, že dohoda aktuálne nezohľadňuje zásadné pripomienky SR, podkopáva jej suverenitu a vytvára chaos a nejasnosti.

SAV: Odmietnutie pandemickej dohody obmedzí prístup SR k postupom pri pandémiách
Slovenská akadémia vied nesúhlasí s rozhodnutím SR nepodporiť tzv. pandemickú dohodu.

Šutaj Eštok: Krízové riadenie treba zreformovať, vznikne nový útvar
Krízové riadenie štátu treba podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) zreformovať. Na ministerstve vnútra tak vznikne útvar pre krízové riadenie.