• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
18°Bratislava

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

  • 21:14 29.02.2024
  • Svet
Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

Chromozóm Y je pre ľudskú rasu životne dôležitý. Vedci uviedli, ako sa môže vyvíjať ľudstvo bez tohto chromozómu.

Vymretie chromozómu Y môže mať za následok vznik nových druhov ľudí. Možno to znie ako zápletka sci-fi filmu, no podľa vedcov ide o skutočnú teóriu o smerovaní ľudskej rasy. Vieme, že gény X a Y určujú pohlavie, pričom ženy majú pár chromozómov XX a muži XY.

Chromozóm Y je oveľa menší a nesie približne 55 génov v porovnaní s približne 900 génmi, ktoré nesie chromozóm X. Všetky embryá sú preto spočiatku ženského pohlavia a približne od 12. týždňa sa aktivuje gén na chromozóme Y a začne sa mužský vývoj. Z tohto dôvodu majú aj muži bradavky.

Zdá sa však, že chromozóm Y nebol vždy taký malý a práve v tom spočíva problém. Postupne sa zmenšuje a niektorí vedci sa obávajú, že by mohol úplne zmiznúť.

Čo sa stane s ľudstvom?

Ľudia však nie sú jediným druhom, ktorý čelí kríze straty chromozómu Y. Dve vetvy čeľade hlodavcov oň prišli, a pritom sú tu dodnes, pretože sa u nich vyvinul nový gén určujúci pohlavie. Ide o dva druhy krtkov Ellobius talpinus vo východnej Európe a tri druhy potkanov Tokudaia osimensis, ktoré sa vyskytujú na niekoľkých japonských ostrovoch.

Ľudia potrebujú na rozmnožovanie samičie vajíčko aj samčie spermie. Dobrou správou je, že vedcom sa podarilo nájsť hlodavcov, ktoré fungujú aj bez chromozómu Y. Toto zistenie podporuje alternatívnu možnosť, že sa u ľudí môže vyvinúť nový gén určujúci pohlavie tak, ako sa to stalo u krtkov a potkanov. Tieto závery boli publikované v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Science.

Niektoré druhy hlodavcov už stratili chromozóm Y. Na snímke Ellobius talpinus, Foto: Vitpolyak/Shutterstock.com

Môžu vzniknúť nové ľudské druhy

Ale stále to nemusí byť také jednoduché. Profesorka Jenny Graves pre The Conversation uviedla: "Vývoj nového génu určujúceho pohlavie je spojený s rizikami. Čo ak sa v rôznych častiach sveta vyvinie viac ako jeden nový systém? 'Vojna' pohlavných génov by mohla viesť k oddeleniu nových druhov, čo sa presne stalo v prípade krtkov a potkanov. Ak by teda niekto navštívil Zem za 11 miliónov rokov, možno by nenašiel žiadneho človeka, alebo niekoľko rôznych ľudských druhov, ktoré by od seba oddeľovali ich rozdielne systémy určovania pohlavia.“

Či by sa to mohlo stať v ére globalizácie a medzinárodného cestovania, sa ešte len uvidí, pretože len málo ľudských populácií je skutočne izolovaných. Na druhej strane, kto vie, ako bude svet vyzerať aj o niekoľko tisíc rokov, nieto ešte o milióny.

Zdroj: Info.sk, TM, pnas.org, theconversation.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

18:32 15.03.2024Veda

Tento úkaz môžete vidieť len raz za približne sedemdesiat rokov.

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

19:37 03.03.2024Veda

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.