• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
10°Bratislava

Takúto SMS nikdy nikomu neposielajte – ani rodine

  • 21:03 25.02.2024
  • Bratislava
Takúto SMS nikdy nikomu neposielajte – ani rodine

Informácie, ktoré odošlete formou správy na mobile, sa môžu stať terčom tretích strán. Toto by ste v nich nikdy nemali zmieňovať.

Slúžia ako kľúč k bankovému kontu, účtom na sociálnych sieťach aj množstvu citlivých informácií. Heslá sú dnes rovnako dôležité ako naša vlastná bezpečnosť, no pozor si netreba dávať len pri ich tvorbe a zadávaní.

Experti zo softvérovej bezpečnostnej spoločnosti Keeper Security upozorňujú, že heslá by sme nikdy nemali zverejňovať ani formou správ. Podvodníci sa k nim môžu v najhoršom prípade dostať aj vtedy, ak ich odošlete známemu formou SMS.

„Nie, odosielanie hesla nie je bezpečné, lebo textové správy nie sú šifrované,“ tvrdí Aranza Trevino z Keeper Security. „To znamená, že ktokoľvek sa môže dostať k údajom posielaným cez správy, vrátane hesiel, čo ohrozuje bezpečnosť vášho účtu,“ priblížil.

Útočníci môžu ohroziť bezpečnosť odosielaných textových správ dvomi spôsobmi. Tým prvým je metóda SIM swap, alebo výmena SIM karty, pri ktorej podvodník pomocou zavádzania mobilného operátora presmeruje telefónne číslo obete na SIM kartu, ktorú sám vlastní. Obeť tak stráca prístup k svojmu telefónnemu číslu, ktorým už disponuje podvodník. Ten môže prijímať hovory a SMS adresované obeti.

Častý je aj typ podvodu Man-in-the-middle, alebo MITM, pri ktorom vám útočník ukradne citlivé údaje prostredníctvom spoločnej siete, na ktorú ste pripojení. Problematické je preto pripájanie na verejnú WiFi sieť.

Ako sa chrániť

Existujú prinajmenšom tri dobré spôsoby, ako si chrániť heslá v mobile. Pomôžu vám napríklad aplikácie spravujúce heslá, ktoré sú často šifrované alebo vyžadujú dvojfaktorovú autentifikáciu.

Na zdieľanie hesla môžete využiť overenú aplikáciu, ktorá heslo bezpečne zdieľa na obmedzený čas pomocou dodatočných bezpečnostných opatrení.

Za zmienku stoja aj aplikácie na komunikáciu, ktoré disponujú end-to-end šifrovaním, takže sú bezpečnejšie ako štandardné služby mobilu. Takúto aplikáciu však musia na komunikáciu používať obidve strany.

Zdroj: Info.sk, DP, the-sun.com, eset.com, vosveteit.zoznam.sk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Rodine sa stratil pes, takto ho našli medzi medveďmi

Video: Rodine sa stratil pes, takto ho našli medzi medveďmi

VČERA - 19:10Zaujímavosti

Dron zachytil prekvapivé zábery strateného huskyho.

Počas letnej sezóny sprístupnia aj doteraz

Počas letnej sezóny sprístupnia aj doteraz "skryté" časti Spišského hradu

VČERA - 8:55Zaujímavosti

Na Spišskom hrade pripravili na novú turistickú sezónu viacero noviniek.

Futurológ: Blížime sa k singularite, toto sa stane už o 5 rokov

Futurológ: Blížime sa k singularite, toto sa stane už o 5 rokov

VČERA - 7:06Zaujímavosti

Podľa uznávaného futurológa Raya Kurzweila, z ktorého predpovedí sa vyplnilo takmer 86 percent, technológia v roku 2029 dosiahne nový míľnik, ktorý ovplyvní aj ľudstvo.

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

22:09 15.04.2024Zaujímavosti

Počas pristávania lietadla sa pasažieri na palube môžu stretnúť s celým radom nepríjemných zvukov, ktoré stupňujú strach z lietania. Často sa ich však vôbec netreba báť.