• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 13.5.2025Meniny má Servác
Bratislava

Stoltenberg: Ukrajina vstúpi do NATO, členské krajiny ju budú naďalej podporovať

  • 12:38 24.02.2024
  • Brusel
Stoltenberg: Ukrajina vstúpi do NATO, členské krajiny ju budú naďalej podporovať

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v sobotu vyjadril presvedčenie, že Ukrajina sa stane členskou krajinou Severoatlantickej aliancie.

V deň druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu takisto prisľúbil ďalšiu podporu Kyjevu zo strany NATO. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Ukrajina vstúpi do NATO. Otázka nie je či, ale kedy,“ povedal Stoltenberg vo videozázname zverejnenom na sociálnej sieti X. NATO bude podľa neho aj naďalej stáť po boku Ukrajiny počas jej prípravy na vstup.

Pripomenul, že na sobotu (24. februára) pripadá druhé výročie ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú označil za najväčšiu vojnu v Európe od druhej svetovej vojny. Vyjadril uznanie všetkým Ukrajincom, ktorí prišli o život alebo utrpeli zranenia pri obrane svojej vlasti.

Cieľ ruského prezidenta Vladimira Putina sa nemení a nie sú žiadne náznaky, že by sa pripravoval na mier,“ povedal Stoltenberg. „Nesmieme však strácať odvahu. Ukrajina opakovane preukazuje obdivuhodnú zručnosť a pevné odhodlanie,“ povedal a dodal, že táto krajina sa nezrútila v priebehu niekoľkých týždňov - čoho sa mnohí obávali.

Ukrajine sa podľa jeho slov podarilo získať späť polovicu územia, ktoré predtým zabralo Rusko, a spôsobila ruským silám ťažké straty. „Ukrajina si udržiava svoju slobodu a nezávislosť,“ povedal a dodal, že je to umožnené jej odvahou a odhodlaním. Prispela aj výrazná vojenská a hospodárska pomoc od členských krajín NATO.

Pripomenul, že spojenci v uplynulých dňoch oznámili ďalšie balíky pomoci v hodnotách miliárd dolárov. Tie zahŕňajú delostreleckú muníciu, prostriedky protivzdušnej obrany a bojové lode, drony a prostriedky na odmínovanie i vybavenia a náhradné diely pre stíhačky F-16.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Európski ministri vyzvali Rusko, aby bezodkladne ukázalo, že chce mier

Európski ministri vyzvali Rusko, aby bezodkladne ukázalo, že chce mier

VČERA - 20:58Zahraničné

Európski ministri zahraničných vecí stretnutí v Londýne privítali možnosť mierových rozhovorov medzi Ruskom a Ukrajinou tento týždeň v tureckom Istanbule.

Erdogan dúfa, že Rusko a Ukrajina nepremárnia novú príležitosť na mier

Erdogan dúfa, že Rusko a Ukrajina nepremárnia novú príležitosť na mier

VČERA - 19:38Zahraničné

Turecký prezident po telefonáte so Zelenským povedal, že Kyjevu a Moskve sa naskytla nová príležitosť uzavrieť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

Posledná rozlúčka s hercom Bartoškom bude 20. mája v Rudolfine

Posledná rozlúčka s hercom Bartoškom bude 20. mája v Rudolfine

VČERA - 19:13Zahraničné

Posledná rozlúčka s českým hercom a dlhoročným prezidentom Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary Jiřím Bartoškom sa uskutoční v utorok 20. mája v pražskom Rudolfine.

Slováci prehrali s Rakúskom 2:3 po nájazdoch

Slováci prehrali s Rakúskom 2:3 po nájazdoch

VČERA - 19:02Zahraničné

Slovenskí hokejisti si na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme pripísali druhú prehru a skomplikovali si situáciu v ceste za postupom do štvrťfinále.

Francúzsko ostro odmietlo fámy o údajnom Macronovom kokaíne vo vlaku

Francúzsko ostro odmietlo fámy o údajnom Macronovom kokaíne vo vlaku

VČERA - 18:02Zahraničné

Francúzsko v pondelok ostro odmietlo fámy, že francúzsky prezident Emmanuel Macron mal minulý týždeň vo vlaku na ceste do Kyjeva v prítomnosti ďalších politikov balíček s kokaínom.