• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.5.2025Meniny má Urban
Bratislava

Rakúskeho exkancelára Kurza uznali vinným z krivej výpovede

  • 20:18 23.02.2024
  • Viedeň
Rakúskeho exkancelára Kurza uznali vinným z krivej výpovede

Bývalého rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza v piatok uznali vinným z nepravdivej výpovede pri parlamentnom vyšetrovaní preverujúcom sériu korupčných škandálov.

Viedenský krajinský súd mu udelil osemmesačný podmienečný trest, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Verdikt sa týka Kurzovho svedectva pri parlamentnom vyšetrovaní, ktoré bolo zamerané na údajnú korupčnú kauzu Ibizagate z čias jeho prvej vlády. Tá padla v roku 2019.

Bývalý rakúsky kancelár bol v tejto korupčnej kauze obžalovaný z poskytnutia nepravdivých dôkazov o svojej úlohe pri zakladaní štátnej holdingovej spoločnosti Österreichische Beteiligungs AG (ÖBAG).

Kurz pred parlamentným výborom v roku 2020 zľahčoval svoj vplyv pri vymenovaní vtedajšieho predstaviteľa ministerstva financií Thomasa Schmida do čela ÖBAG. Súkromné správy, ktoré unikli do médií, však naznačili, že obaja o tejto záležitosti diskutovali.

Agentúra DPA v súvislosti s piatkovým odsúdením Kurza, ktorý bol populárny ako kancelár aj líder Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), píše, že tento verdikt pravdepodobne pomôže jeho politickým oponentom v predvolebnej kampani.

V Rakúsku prebehne v tomto roku viacero volieb - v marci to budú komunálne voľby, v júni eurovoľby a koncom septembra parlamentné voľby. V niektorých spolkových krajinách sa budú konať aj krajinské voľby.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne

Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne

VČERA - 18:43Zahraničné

Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre

VČERA - 17:09Zahraničné

43-ročného muža obvinili z vraždy druhého stupňa a nepovoleného skladovania zbrane.

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí

VČERA - 15:49Zahraničné

Mnoho Austrálčanov je naďalej izolovaných a viacero ľudí je tiež bez elektrickej energie.

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival

VČERA - 13:36Zahraničné

Vo francúzskom meste Cannes došlo v sobotu na záver medzinárodného filmového festivalu k veľkému výpadku elektrickej energie.