• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 29.5.2024Meniny má Vilma
14°Bratislava

Títo ľudia by nemali používať smart reproduktory v domácnosti

  • 20:41 23.02.2024
  • Londýn
Títo ľudia by nemali používať smart reproduktory v domácnosti

Experti varujú, že inteligentné zariadenia v domácnosti nie sú vhodné pre každého. Dôležitý je aj výrobca.

Zariadenia ako Amazon Echo a Alexa či Google Nest sa v posledných rokoch stali čoraz populárnejšími a umožňujú používateľom ovládať svoju domácnosť prostredníctvom jednoduchých hlasových príkazov. To však zároveň znamená, že mikrofón je stále zapnutý, aby bol pripravený zachytiť vašu reč. Odborníci na kybernetickú bezpečnosť varujú ľudí, najmä tých, ktorí sú na vysokopostavených miestach, aby si doma nenechávali inteligentné reproduktory.

Cez nahrávky zo smart zariadení vás môžu vydierať

Sadie Creeseová, profesorka kybernetickej bezpečnosti na Oxfordskej univerzite, varovala, že inteligentné reproduktory umožňujú hackerom získať cenné informácie o vás, vašej rodine a o tom, ako žijete. Britským poslancom vo Výbore pre vedu a techniku vysvetlila, že osoby vo významnej vedúcej pozícii môžu byť prostredníctvom smart zariadení terčom hackerov, ktorí takto získajú informácie s cieľom vydierania či poškodenia organizácie, pre ktorú pracujú.

Pre The Times Creeseová uviedla, že ľuďom, ktorí zastávajú vysokú funkciu, neodporúča mať doma inteligentné reproduktory. Rovnako by si podľa nej nemali umiestniť kameru do obývačky.

Na snímke zariadenie Google Nest, Foto: Gulpa/Shutterstock.com

Musíte si uvedomiť, že ste odpočúvaní

Profesor Alan Woodward, renomovaný odborník na kybernetickú bezpečnosť, pre Metro online povedal, že každý, kto má inteligentné zariadenie, by si mal neustále uvedomovať prítomnosť zariadenia, ktoré ho odpočúva. "Základom je, aby ste každú kameru alebo mikrofón považovali za živú," povedal. "Mám kamery, ale všetky sú namierené mimo domu alebo vidia ľudí, ktorí sa blížia k domu, nie činnosti v dome.“

Podľa Woodwarda by ste si v prípade záujmu o kúpu inteligentného reproduktora alebo domáceho asistenta mali overiť, aké dáta o vás výrobcovia zbierajú. Google a Amazon majú možnosť prezerať si úryvky vašich nahrávok, ktoré sú uložené online. Technologickí giganti už boli zažalovaní za to, ako získavajú a používajú údaje z inteligentných reproduktorov. Spoločnosť Amazon viackrát odovzdala záznamy z inteligentných reproduktorov a záznamy z kamier zvončeka Ring polícii, v niektorých prípadoch bez súhlasu zákazníka alebo súdneho príkazu.

Foto: metamorworks/Shutterstock.com

Lacné zariadenia sú nebezpečnejšie

Woodward však stále odporúča tým, ktorí chcú vlastniť inteligentný reproduktor, aby si ho kúpili od veľkej značky, ako je Amazon alebo Google a varuje, že v prípade lacnejších produktov bude horšie zabezpečené vaše súkromie. Podľa neho je najväčším problémom, že je len malá pravdepodobnosť, že prídete na to, že vaše zariadenie bolo napadnuté. „Napriek tomu, čo vám niektorí predajcovia tvrdia, nič nie je stopercentne bezpečné alebo nenabúrateľné. Práve naopak - ak je to inteligentné, je to potenciálne zraniteľné,“ dodal Woodward.

Zdroj: Info.sk, TM, thetimes.co.uk, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Štúdia odhalila dôvod, prečo kosatky útočia na jachty

Štúdia odhalila dôvod, prečo kosatky útočia na jachty

VČERA - 11:10Zaujímavosti

Útoky kosatiek na lode a člny, ktoré sa v uplynulých rokoch odohrali v okolí Pyrenejského polostrova, vyvolali otázky širokej aj odbornej verejnosti, čo toto správanie spôsobuje.

Autor legendárnych fotografií z augusta 1968 L. Bielik sa narodil pred 85 rokmi

Autor legendárnych fotografií z augusta 1968 L. Bielik sa narodil pred 85 rokmi

VČERA - 6:02Zaujímavosti

Zachytil históriu cez portréty ľudí vtedajšej doby. Jeho zábery ho preslávili, ale až do normalizácie boli ukryté pred verejnosťou.

Vo všetkých skúmaných semenníkoch sa našli mikroplasty, vedci naznačujú príčinu neplodnosti

Vo všetkých skúmaných semenníkoch sa našli mikroplasty, vedci naznačujú príčinu neplodnosti

17:12 27.05.2024Zaujímavosti

Americkí vedci objavili mikroplasty vo všetkých skúmaných ľudských a psích semenníkoch a domnievajú sa, že môžu mať súvis s poklesom počtu spermií u mužov po celom svete, uvádza nová štúdia.

Salámový strom zaujme kvetmi aj plodmi. Takto ho môžete vypestovať

Salámový strom zaujme kvetmi aj plodmi. Takto ho môžete vypestovať

6:41 27.05.2024Zaujímavosti

Tento exotický strom s naozaj unikátnymi plodmi môžete pestovať aj u nás a spestriť tak svoju záhradu či domácnosť.

Pred 100 rokmi sa narodil charizmatický herec Ladislav Chudík

Pred 100 rokmi sa narodil charizmatický herec Ladislav Chudík

5:59 27.05.2024Zaujímavosti

Takmer 150 filmových úloh a predovšetkým rola primára Sovu v seriáli Nemocnica na okraji mesta sa podpísali pod popularitu Ladislava Chudíka.