• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
10°Bratislava

Ako strihať orchidey, aby kvitli častejšie: Kľúčový je čas

  • 7:27 26.02.2024
  • Bratislava
Ako strihať orchidey, aby kvitli častejšie: Kľúčový je čas

Väčšina orchideí zakvitne na tri mesiace, po čom nasleduje obdobie bez kvitnutia. Ako docieliť hustejšie okvetia na stonkách?

Jedným z kľúčových prvkov starostlivosti o orchidey je strihanie. Vďaka nemu sa nielen zbavíte odumretých stoniek rastliny, ale tiež jej dožičíte priestor na ďalší rast a kvitnutie.

O dôležitosti strihania orchideí hovorí v rozhovore pre portál Express aj odborníčka na pestovanie izbových rastlín Kiera Kayová, podľa ktorej väčšina orchideí zakvitá na tri mesiace, po čom nasleduje fáza regenerácie. Ako dosiahnuť, aby po nej orchidey zakvitli ešte hustejšie?

Stonky orchidey treba strihať po odkvitnutí hneď nad prvým kĺbom s kvetmi; Foto: M_Alf/Shutterstock.com

„Odstrihnite zelené stonky dva a pol centimetra nad kĺbom prvého kvetu, čím podporíte silu na ďalšie obdobie kvitnutia,“ radí pestovateľka.

Ako sa správať k hnedým odumretým stonkám? Aj na to má Kayová odpoveď. „Hnedé stonky treba strihať pri koreni, čím podporíte rast nových listov a koreňov. Strihanie po kvitnutí zaisťuje hustejšie kvitnutie na ďalší rok,“ vysvetľuje odborníčka.

S polievaním to nepreháňajte

Podľa Kayovej sú orchidey nádherným doplnkom domácnosti, no nie všetci sa o ne vedia adekvátne postarať. „Tak, ako väčšina iných izbových rastlín, aj orchidey potrebujú na prežitie niekoľko kľúčových prvkov: vodu, svetlo, živiny a vhodnú teplotu a vlhkosť vzduchu,“ približuje.

Kayová radí polievať orchidey len mierne, ideálne raz za týždeň. „Keďže sú to tropické rastliny, orchidey si nevyžadujú častú zálievku,“ tvrdí pestovateľka. „Rozhodne ich zasaďte do kvetináča s dierkami na odtekanie vody a použite dobre priepustnú zeminu, ktorá zabráni zadržiavaniu vody.“

Čo sa týka svetelných podmienok, orchideám najviac vyhovuje umiestnenie na okennom parapete, kde sa im dostáva nepriame slnečné svetlo. Teplota v ich okolí by mala byť konzistentná a pri zvyšovaní vlhkosti vzduchu pomôže pravidelné rosenie.

Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Rodine sa stratil pes, takto ho našli medzi medveďmi

Video: Rodine sa stratil pes, takto ho našli medzi medveďmi

VČERA - 19:10Zaujímavosti

Dron zachytil prekvapivé zábery strateného huskyho.

Počas letnej sezóny sprístupnia aj doteraz

Počas letnej sezóny sprístupnia aj doteraz "skryté" časti Spišského hradu

VČERA - 8:55Zaujímavosti

Na Spišskom hrade pripravili na novú turistickú sezónu viacero noviniek.

Futurológ: Blížime sa k singularite, toto sa stane už o 5 rokov

Futurológ: Blížime sa k singularite, toto sa stane už o 5 rokov

VČERA - 7:06Zaujímavosti

Podľa uznávaného futurológa Raya Kurzweila, z ktorého predpovedí sa vyplnilo takmer 86 percent, technológia v roku 2029 dosiahne nový míľnik, ktorý ovplyvní aj ľudstvo.

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

22:09 15.04.2024Zaujímavosti

Počas pristávania lietadla sa pasažieri na palube môžu stretnúť s celým radom nepríjemných zvukov, ktoré stupňujú strach z lietania. Často sa ich však vôbec netreba báť.