Polícia varuje: V týchto lokalitách vykrádajú byty a domy
Polícia zaznamenala škody vo výške viac ako 27 tisíc eur.
Polícia v bratislavskom kraji zaznamenala zvýšený nárast trestnej činnosti spojenej s vlámaniami do bytov a rodinných domov. V období od 17. do 19. februára 2024 došlo k viacerým prípadom vlámaní, ktoré sa odohrali na území okresných riaditeľstiev Bratislava II, Bratislava IV, Senec a Malacky. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.
Zlodeji sa zamerali najmä na šperky
V lokalite Bratislava IV policajti riešia dva prípady vlámaní do bytov na Studenohorskej ulici v rovnakom bytovom dome, len na inom poschodí. Zlodeji cielili na byty, v ktorých sa dlhšie neobjavili obyvatelia. Odcudzené boli predovšetkým šperky. V Bratislave II sa zase neznámy páchateľ vlámal do bytu na Rezedovej ulici, kde tiež ukradol šperky.
V obci Ivanka pri Dunaji na Jahodovej ulici prišli majitelia o dva bicykle po jednodňovej neprítomnosti. V Stupave v rodinnom dome na ulici Pod Kremenicou boli odcudzené šperky. Páchateľ sa do domu dostal cez balkónové dvere v čase, keď bol dom niekoľko dní prázdny.
Obyvatelia by mali nahlásiť podozrivé osoby a autá
Tieto trestné činy spôsobili celkovú škodu vo výške 27 218 eur. V reakcii na tieto udalosti polícia vyzýva obyvateľov Bratislavského kraja, aby zvýšili svoju ostražitosť a všímavosť, najmä s blížiacimi sa prázdninami. Odporúča obyvateľom, aby si všímali podozrivo sa správajúce osoby a vozidlá v okolí bytov a rodinných domov. Pozor by si mali dávať aj na zaparkované vozidlá, ktoré na konkrétnom mieste stoja hodiny aj s posádkou. Akékoľvek podozrivé správanie by malo byť okamžite nahlásené na polícii.
Policajný zbor radí občanom, aby v prípade dlhodobej neprítomnosti zabezpečili pravidelné kontroly svojich obydlí „Počas dlhodobejšej neprítomnosti požiadajte príbuzných, dôveryhodných známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a občas skontrolovali neporušenosť bytu,“ radí polícia.
Zabrániť krádežiam pomáhajú viditeľné bezpečnostné prvky
Dôležité je tiež adekvátne zabezpečenie bytov a domov prostredníctvom bezpečnostných dverí a kvalitných zámkov. Pre ľahšie pátranie a jednanie s poisťovňami je vhodné mať dokumentované všetky cenné predmety. „Je vhodné mať vyfotografované cenné veci, spísané výrobné čísla a pod. Tieto informácie pomôžu Policajnému zboru v pátraní a uľahčia vaše jednanie s poisťovňami pri likvidácii poistnej udalosti,“ uvádzajú policajti.
Polícia zdôrazňuje význam inštalácie viditeľných bezpečnostných systémov, ktoré môžu potenciálnych zlodejov odradiť, a pripomína dôležitosť ich aktivácie pri každom odchode z domu. Tieto preventívne opatrenia môžu výrazne znížiť riziko krádeží.
Sestry i lekári odmietajú schválené konsolidačné opatrenia, avizujú ďalšie kroky
Zástupcovia lekárov i sestier odmietajú konsolidačné opatrenia, dotýkajúce sa sektora zdravotníctva.
SHMÚ varuje pred výdatným dažďom v týchto okresoch
Vo viacerých okresoch treba počítať so silnejším dažďom.
Pre pacientov s COVID-19 je naďalej dostupný liek Paxlovid
Pre pacientov s ochorením COVID-19 je aj naďalej v dostatočnom množstve zabezpečený liek Paxlovid. Určený je najmä na liečbu mierneho a ťažkého priebehu ochorenia.
Ministerstvo zdravotníctva deklarovalo, že sa vždy opiera o vedecké fakty. Očkovanie rozširuje
Ministerstvo zdravotníctva SR sa vždy opiera o vedecké fakty a poznatky. Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 rozširuje.
Virológovia zo SAV reagovali na výroky splnomocnenca Kotlára
Vedci z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV sú znepokojení stredajšími výrokmi splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára.