• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 26.5.2024Meniny má Dušan
21°Bratislava

3 vety, ktoré pri konflikte používa narcistický partner

  • 8:08 25.02.2024
  • Bratislava
3 vety, ktoré pri konflikte používa narcistický partner

Na prvý pohľad nevinné vyhlásenia v sebe skrývajú dávku toxicity.

Riešenie akejkoľvek nezhody s narcistickým partnerom na nás zanecháva stopy zlomenia, ublíženia, zníženého sebavedomia a pochybovania o vlastných citoch a myšlienkach. Takéto následky sú časté pri komunikácii s ľuďmi, ktorí v rozhovore používajú manipulačné techniky, ktoré síce na prvý pohľad pôsobia nevinne, no v skutočnosti majú za cieľ podkopávať identitu a vyvolať v nás pocit viny.

Keďže narcisti nie sú schopní prijať skutočnosť, že v niečom pochybili, snažia sa pomocou manipulácie zmierniť závažnosť problému a hodiť vinu na vás. Najčastejšie sa pritom opierajú o tri známe vety.

1. Mrzí ma, že sa tak cítiš

Na pohľad vkusná odpoveď, za ktorou sa skrýva dávka manipulácie. Namiesto toho, aby sa partner pokúsil vžiť do vášho pocitu a pochopiť ho, odmieta ho a škatuľkuje ho ako „váš“. Nerešpektuje ho a odmieta vôbec rozmýšľať nad tým, čo daný pocit vyvolalo.

Empatický partner namiesto tohto výroku použije alternatívu v takomto alebo podobnom znení: „Chápem, že sa hneváš, hoci neviem prečo. Prosím, vysvetli mi to.“ alebo „Sklamalo ťa, že som zabudol na tú večeru. Máš plné právo byť sklamaná, ale teraz som tu, a ako náhradu som priniesol dezert.“ alebo „Chápem, že ťa to zranilo, ale naozaj šlo len o nedorozumenie.“

Tieto hlášky zobrazujú partnerov rešpekt voči vašim emóciám, ktorý si udržiava aj v prípade, že s vaším postojom nesúhlasí ani po tom, ako o ňom premýšľal. Namiesto odmietania vašich pocitov a perspektívy vám nimi partner prejavuje empatiu.

2. Si príliš výbušná

Ďalšia z viet, ktorú narcisti používajú na presmerovanie viny na vás. Keď z niečoho obviníte svojho partnera, namiesto toho, aby sa zamyslel nad svojím správaním, začne obviňovať on vás.

Pri takomto vývoji situácie je prirodzené pociťovať zmätenie a hnev z necitlivého prístupu partnera. Ten však využije chvíľku slabosti na to, aby vás obvinil ešte aj z emočného vydierania a „neporiadku v hlave“. Ak patríte k silne empatickým ľuďom, môže sa stať, že si jeho vinu priznáte a nakoniec vyjdete z hádky ako „tá zlá“.

Ak štandardne nepatríte k výbušným ľuďom, no napriek tomu máte pocit, že pri konfliktoch s partnerom sa až neprirodzene hneváte, váš hnev môže signalizovať snahu o manipuláciu zo strany partnera.

O tom, že dokážete zvládať svoj hnev, svedčí aj vaša schopnosť verbalizovať to. „Teraz si ma naozaj vytočil“ je veta, ktorá patrí do slovníka ľudí schopných dobre regulovať svoje emócie.

Naopak, hnev narcistickej osoby je často impulzívny a vzniká ako reakcia na strach z ohrozenia vlastného ega. Namiesto toho, aby svoj hnev pomenovali a vysvetlili, pretavujú ho do verbálnej, psychologickej či fyzickej konfrontácie.

3. To si pokašľala

Trojicu najčastejších spôsobov, akými narcisti vyvolávajú pocit viny u druhých, uzatvárajú všetky varianty vety „To si pokašľala.“

Keď oslovíte narcistu so snahou o riešenie problému, ktorý vyvolal, dočkáte sa dramatickej reakcie, akoby ste ho smrteľne zranili. Niektorí sa naopak utiahnu do seba a „trestajú“ svoju polovičku tichou domácnosťou.

V oboch prípadoch vám narcis dáva najavo, že ho nemôžete konfrontovať s následkami jeho vlastných činov. Napokon vás ešte obviní z toho, že ste mu pokazili celý deň, čo v empatickej polovičke opäť neraz vyvoláva pocit hanby a previnenia.

Zdroj: Info.sk, DP, psychologytoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je dôvod, prečo je pri skladovaní šalátu najlepší alkohol

Toto je dôvod, prečo je pri skladovaní šalátu najlepší alkohol

DNES - 20:25Zaujímavosti

Vďaka tomuto triku vám šalát vydrží čerstvý aj dva mesiace.

Domáci roztok na plesne je lepší ako bielidlo. Takto sa zbavíte plesní a zabránite ich návratu

Domáci roztok na plesne je lepší ako bielidlo. Takto sa zbavíte plesní a zabránite ich návratu

DNES - 19:37Zaujímavosti

Vlastnoručne vyrobený roztok je lepší ako prostriedky z obchodu.

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

Letuška prezradila, čo by nikdy nerobila v lietadle ako cestujúca

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Bývalá stewardka sa podelila o svoje skúsenosti z práce v niekoľkých aerolinkách.

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

Bohatá úroda čučoriedok: Takto ju dosiahnete správnym hnojením

VČERA - 20:33Zaujímavosti

Pri hnojení čučoriedok je potrebný trochu iný prístup a aj látky, keďže čučoriedky si vyžadujú rozdielne podmienky ako iné rastliny vo vašej záhrade.