• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.4.2024Meniny má Dana, Danica
Bratislava

3 vety, ktoré pri konflikte používa narcistický partner

  • 8:08 25.02.2024
  • Bratislava
3 vety, ktoré pri konflikte používa narcistický partner

Na prvý pohľad nevinné vyhlásenia v sebe skrývajú dávku toxicity.

Riešenie akejkoľvek nezhody s narcistickým partnerom na nás zanecháva stopy zlomenia, ublíženia, zníženého sebavedomia a pochybovania o vlastných citoch a myšlienkach. Takéto následky sú časté pri komunikácii s ľuďmi, ktorí v rozhovore používajú manipulačné techniky, ktoré síce na prvý pohľad pôsobia nevinne, no v skutočnosti majú za cieľ podkopávať identitu a vyvolať v nás pocit viny.

Keďže narcisti nie sú schopní prijať skutočnosť, že v niečom pochybili, snažia sa pomocou manipulácie zmierniť závažnosť problému a hodiť vinu na vás. Najčastejšie sa pritom opierajú o tri známe vety.

1. Mrzí ma, že sa tak cítiš

Na pohľad vkusná odpoveď, za ktorou sa skrýva dávka manipulácie. Namiesto toho, aby sa partner pokúsil vžiť do vášho pocitu a pochopiť ho, odmieta ho a škatuľkuje ho ako „váš“. Nerešpektuje ho a odmieta vôbec rozmýšľať nad tým, čo daný pocit vyvolalo.

Empatický partner namiesto tohto výroku použije alternatívu v takomto alebo podobnom znení: „Chápem, že sa hneváš, hoci neviem prečo. Prosím, vysvetli mi to.“ alebo „Sklamalo ťa, že som zabudol na tú večeru. Máš plné právo byť sklamaná, ale teraz som tu, a ako náhradu som priniesol dezert.“ alebo „Chápem, že ťa to zranilo, ale naozaj šlo len o nedorozumenie.“

Tieto hlášky zobrazujú partnerov rešpekt voči vašim emóciám, ktorý si udržiava aj v prípade, že s vaším postojom nesúhlasí ani po tom, ako o ňom premýšľal. Namiesto odmietania vašich pocitov a perspektívy vám nimi partner prejavuje empatiu.

2. Si príliš výbušná

Ďalšia z viet, ktorú narcisti používajú na presmerovanie viny na vás. Keď z niečoho obviníte svojho partnera, namiesto toho, aby sa zamyslel nad svojím správaním, začne obviňovať on vás.

Pri takomto vývoji situácie je prirodzené pociťovať zmätenie a hnev z necitlivého prístupu partnera. Ten však využije chvíľku slabosti na to, aby vás obvinil ešte aj z emočného vydierania a „neporiadku v hlave“. Ak patríte k silne empatickým ľuďom, môže sa stať, že si jeho vinu priznáte a nakoniec vyjdete z hádky ako „tá zlá“.

Ak štandardne nepatríte k výbušným ľuďom, no napriek tomu máte pocit, že pri konfliktoch s partnerom sa až neprirodzene hneváte, váš hnev môže signalizovať snahu o manipuláciu zo strany partnera.

O tom, že dokážete zvládať svoj hnev, svedčí aj vaša schopnosť verbalizovať to. „Teraz si ma naozaj vytočil“ je veta, ktorá patrí do slovníka ľudí schopných dobre regulovať svoje emócie.

Naopak, hnev narcistickej osoby je často impulzívny a vzniká ako reakcia na strach z ohrozenia vlastného ega. Namiesto toho, aby svoj hnev pomenovali a vysvetlili, pretavujú ho do verbálnej, psychologickej či fyzickej konfrontácie.

3. To si pokašľala

Trojicu najčastejších spôsobov, akými narcisti vyvolávajú pocit viny u druhých, uzatvárajú všetky varianty vety „To si pokašľala.“

Keď oslovíte narcistu so snahou o riešenie problému, ktorý vyvolal, dočkáte sa dramatickej reakcie, akoby ste ho smrteľne zranili. Niektorí sa naopak utiahnu do seba a „trestajú“ svoju polovičku tichou domácnosťou.

V oboch prípadoch vám narcis dáva najavo, že ho nemôžete konfrontovať s následkami jeho vlastných činov. Napokon vás ešte obviní z toho, že ste mu pokazili celý deň, čo v empatickej polovičke opäť neraz vyvoláva pocit hanby a previnenia.

Zdroj: Info.sk, DP, psychologytoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

Čo robiť, ak pri pristávaní lietadla začujete desivé zvuky?

VČERA - 22:09Zaujímavosti

Počas pristávania lietadla sa pasažieri na palube môžu stretnúť s celým radom nepríjemných zvukov, ktoré stupňujú strach z lietania. Často sa ich však vôbec netreba báť.

Pred 130 rokmi sa narodil Nikita Chruščov, ktorý odhalil zverstvá Stalina

Pred 130 rokmi sa narodil Nikita Chruščov, ktorý odhalil zverstvá Stalina

VČERA - 6:31Zaujímavosti

Zanechal značne rozporuplné politické dedičstvo, ktoré charakterizujú mnohé neúspechy a sklamania. Na čele Sovietskeho zväzu stál v rokoch 1953 až 1964.

Zádušník brečtanovitý nie je len burina. Takto vám pomôže pri liečbe ochorení aj v kuchyni

Zádušník brečtanovitý nie je len burina. Takto vám pomôže pri liečbe ochorení aj v kuchyni

20:28 14.04.2024Zaujímavosti

Zistite, aké využitia má táto liečivá bylinka a ako ju môžete pestovať.

Takto dokážete pestovať sladké figy aj v našich podmienkach

Takto dokážete pestovať sladké figy aj v našich podmienkach

20:05 14.04.2024Zaujímavosti

Exotické figy sa mnohým spájajú s letnými dovolenkami, ale dopestovať si ich dokážete aj doma.

Odporúčanie zubárky pre všetkých, čo pijú kávu: Takto vám zostanú zuby biele a žiarivé

Odporúčanie zubárky pre všetkých, čo pijú kávu: Takto vám zostanú zuby biele a žiarivé

19:27 14.04.2024Zaujímavosti

Káva a čaj sú známe tým, že sfarbujú zuby. Ako sa vyhnúť tomuto nepríjemnému následku? Nechajte si poradiť od zubárky.