Pietne zhromaždenia na počesť Navaľného boli v Rusku opäť pod dohľadom polície
- 6:51 20.02.2024
- Moskva

Desiatky ľudí, ostro sledovaných policajtmi, aj v pondelok prinášali kvety k dvom pamätníkom obetiam politických represií v Moskve, aby si uctili pamiatku Alexeja Navaľného.
Na rozdiel od predchádzajúcich dní policajti voči nim nezasiahli, informovala agentúra AFP.
Počas troch dní, ktoré uplynuli od zverejnenia správy o Navaľného úmrtí, bolo totiž v rôznych mestách Ruska zadržaných takmer 400 ľudí a najmenej 150 ich bolo už aj odsúdených na krátke tresty odňatia slobody.
K pamätníku, ktorý tvorí kameň zo Soloveckých ostrovov a nachádza sa na Lubianskom námestí v centre Moskvy, kde sídlila sovietska tajná služba KGB a teraz jej nástupnícka agentúra FSB, prišli v pondelok aj niekoľkí veľvyslanci západných štátov, aby vzdali hold Navaľnému.
Ďalším miestom v Moskve, kam ľudia stále prinášajú kvety a Navaľného fotografie, je Múr smútku na križovatke jedného z vnútorných cestných obchvatov s ulicou pomenovanou po disidentovi Andrejovi Sacharovovi v širšom centre ruskej metropoly.
Ľudia cez víkend spontánne prinášali kvety aj k pamätníkom obetiam politických represií v iných ruských mestách. Zhromaždenia, na ktorých si ľudia uctili Navaľného pamiatku, sa konali aj v mnohých mestách mimo Ruskej federácie. Veľkú časť ich účastníkov tvorili ľudia, ktorí po rozpútaní vojny na Ukrajine odišli do exilu.
Ako bojovník proti korupcii sa Navaľnyj vypracoval na najtvrdšieho kritika ruského prezidenta Vladimira Putina.
Po tom, čo sa Navaľnyj v Nemecku zotavil z pokusu o otravu nervovoparalytickou látkou novičok, sa v januári roku 2021 vrátil do Ruska. Tam bol okamžite po prílete do Moskvy zadržaný a neskôr odsúdený na 19 rokov väzenia za extrémizmus, spreneveru a ďalšie obvinenia, ktoré on sám považoval za politicky motivované a vymyslené.
Podľa ruskej Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) Navaľnyj zomrel v piatok 16. februára vo väzenskom tábore v obci Charp v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu na severe Ruska.
Vdova po Navaľnom - Julija - opakovane vyhlásila, že za smrť jej manžela sa musí zodpovedať ruský prezident Putin a jeho režim.
Navaľného telo ruské úrady príbuzným ešte stále nevydali a ani neukázali - napriek tomu, že jeho matka Ľudmila s advokátom cez víkend pricestovali do mesta Salechard, asi 50 kilometrov od trestaneckej kolónie. V tomto sibírskom meste sa má nachádzať v márnici Navaľného telo.
Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová v pondelok informovala, že podľa vyjadrenia vyšetrovateľov okolností smrti bude Navaľného telo ešte 14 dní podrobované akémusi „chemickému skúmaniu“. Na internete pritom koluje petícia adresovaná Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie (Sledkom), ktorej signatári žiadajú okamžité vydanie Navaľného telesných pozostatkov jeho príbuzným.

Žena podozrivá z útoku v Hamburgu má byť podľa súdu prijatá do liečebne
Nemecký súd nariadil umiestnenie 39-ročnej ženy, podozrivej z piatkového útoku na železničnej stanici v Hamburgu, do psychiatrickej liečebne.

Muž zastrelil nevlastného syna kvôli hre
43-ročného muža obvinili z vraždy druhého stupňa a nepovoleného skladovania zbrane.

Ničivé povodne v Austrálii si vyžiadali päť obetí
Mnoho Austrálčanov je naďalej izolovaných a viacero ľudí je tiež bez elektrickej energie.

Z Cannes hlásia výpadky elektriny, narušili aj filmový festival
Vo francúzskom meste Cannes došlo v sobotu na záver medzinárodného filmového festivalu k veľkému výpadku elektrickej energie.

Nemecká polícia po piatkovom útoku v Hamburgu navrhuje používanie AI
Nemecká polícia uviedla, že piatkový útok na železničnej stanici v Hamburgu pomohli zastaviť dvaja náhodní svedkovia incidentu a všetkých 18 zranených osôb je v stabilizovanom stave.