• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
24°Bratislava

Padli tresty za kyselinový útok na riaditeľa Boľšoj teatra

  • 17:22 03.12.2013
  • BRATISLAVA
Padli tresty za kyselinový útok na riaditeľa Boľšoj teatra

Ruského tanečníka Pavla Dmitričenka poslal súd na šesť rokov do väzenia za zorganizovanie januárového útoku kyselinou sírovou na umeleckého riaditeľa moskovského Boľšoj teatra Sergeja Filina.

Jurij Zarucký, ktorý útok vykonal, strávi za mrežami desať rokov a Andrej Lipatov, ktorý šoféroval auto na a z miesta činu, štyri roky.

K útoku došlo 17. januára v centre Moskvy, keď Filin vystupoval zo svojho auta. "V momente, keď mi oblial tvár kyselinou sírovou, povedal: 'To je pozdrav pre teba.' Zrazu som pocítil strašnú bolesť, takú, akú som ešte v živote nezažil. Vôbec nič som nevidel," vyhlásil v novembri na súde Filin.

Štyridsaťtriročný bývalý tanečník utrpel pri útoku popáleniny tretieho stupňa na tvári a hlave a musel sa ihneď podrobiť operácii očí. Ďalšie zákroky absolvoval v nasledujúcich dňoch a následne sa presunul do Nemecka, pričom celkovo podstúpil viac ako dvadsať operácií.

Filinovi sa pred útokom opakovane vyhrážali smrťou, prepichli mu pneumatiky na aute a vytvorili mu aj falošný profil na sociálnej sieti Facebook, kde zverejňovali jeho pracovnú korešpondenciu.

Dmitričenka, Zaruckého a Lipatova zatkla polícia v marci, pričom podľa vyšetrovateľov Dmitričenko zaplatil zvyšným dvom obvineným za útok 50-tisíc rubľov. Dmitričenko sa pôvodne v marci priznal, že si útok na Filina objednal, uviedol však, že nechcel, aby ho poliali kyselinou. Na súde ale celú vinu na seba zobral Zarucký, pričom Dmitričenko a Lipatov popreli akúkoľvek účasť.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann

DNES - 9:36Zahraničné

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí

DNES - 7:58Zahraničné

Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška

DNES - 7:15Zahraničné

Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove

DNES - 6:01Zahraničné

Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou

Lavrov: Rusko plánuje posilniť ekonomické vzťahy s Dominikánskou republikou

DNES - 5:44Zahraničné

Rusko plánuje posilniť svoje ekonomické a obchodné vzťahy s Dominikánskou republikou.