Psychopata spoznáte aj podľa tejto fyzickej črty
- 7:28 21.01.2024
- Svet

Stretli ste už niekedy psychopata? Alebo ste ním vy sami? Odpoveď vám leží priamo pred očami.
Psychopatia, alebo psychopatologické prejavy správania, je psychiatrický pojem, ktorým označujeme také prejavy správania, ktoré sa vymykajú spoločenskej norme. Za psychopatov obvykle považujeme jedincov, ktorí nevykazujú známky empatie a svedomia. Ich správanie je často impulzívne a bezohľadné, kvôli čomu neraz končia vo väzení, alebo naopak na vrcholových pozíciách.
Keďže ide o psychiatrickú diagnózu, výskumy sa dodnes príliš nezaoberali skúmaním zovňajšku osôb s touto poruchou. Najnovšie to zmenila až štúdia z Kanady, v ktorej vedci porovnávali dĺžku prstov pacientov s psychiatrickými poruchami v snahe zistiť, či je psychopatia „biologicky podmienená“.
Skúmajte tieto dva prsty
U psychopatov je možné častejšie pozorovať ukazovák kratší ako prstenník; Foto: Silymable/Shutterstock.com
Podľa výsledkov, ktoré boli zverejnené na stránkach publikácie The Journal of Psychiatric Research, je zrejmé, že pri určovaní psychopatie na základe zovňajšku hrajú kľúčovú rolu prsty na rukách – konkrétne ukazovák a prstenník. Ak je ukazovák kratší ako prstenník, podľa vedcov to zvyšuje pravdepodobnosť psychiatrickej poruchy.
Osoby, ktoré majú ukazovák kratší ako prstenník, podľa Kanaďanov častejšie vykazujú známky „temnej triády“, čo je označenie pre tri spoločensky negatívne vnímané postoje: Machiavellizmus, narcizmus a psychopatiu.
Pre ľudí, ktorí vykazujú známky niektorého z týchto prejavov správania, sú tiež typické nadpriemerné športové výkony a vysoká odolnosť, no zároveň sa u nich stretávame s netolerantnosťou voči neistote, manipulovaním a necitlivosťou voči ostatným.
Autor štúdie, ktorá zahrnula 44 dobrovoľníkov s psychiatrickými poruchami a 36 zdravých jedincov, Serge Brand upozorňuje, že ak patríte k tým, ktorí majú kratší ukazovák, nemusíte sa hneď obávať.
Podľa Branda ide o bežnú fyzickú črtu, ktorá tiež súvisí s vyššou hladinou testosterónu a nižšou hladinou estrogénu počas vývoja plodu v maternici.
„Čím vyššie známky psychopatie sme zaznamenali u dospelého účastníka, tým viac bol pred pôrodom vystavený vyšším dávkam testosterónu a nižším dávkam estrogénu,“ uviedol Brand pre magazín PsyPost.
Brand na záver dodáva, že pomer dĺžky prstov treba vnímať skôr ako následok pôsobenia hormónov počas vývoja v maternici, a nie ako nezvrátiteľný osud ich nositeľa.

Vo francúzskom mestečku Landerneau sa zhromaždilo rekordných 3076 Šmolkov
Malé francúzske mestečko Landerneau na tretí raz uspelo pri pokuse utvoriť svetový rekord v počte ľudí oblečených ako Šmolkovia – zhromaždilo sa ich tam 3076. TASR informuje podľa správy agentúry UPI.

Video: Kamera zachytila nechutný moment pred vysielaním
Moderátorka zverejnila záber z nechutného momentu, ktorý zažila s kameramanom pred vysielaním.

Solárna svetelná reťaz: Na toto mnohí zabúdajú!
Chcete si skrášliť záhradu alebo balkón solárnou svetelnou reťazou? Na toto by ste pri jej používaní nemali zabúdať.

Biele škvrny na banánoch: Ako vznikajú a sú nebezpečné?
Ako vznikajú biele škvrny na banánoch a prečo si mnohí myslia, že sa pod nimi skrýva hmyz?

5 popínavých rastlín, o ktoré sa netreba veľmi starať
Záhradu snov môžete mať aj bez priveľkej námahy.