• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 3.3.2024Meniny má Bohumil(a)
Bratislava

E-cigarety počas tehotenstva: Štúdia dospela k prekvapivým výsledkom

  • 13:14 21.01.2024
  • Londýn
E-cigarety počas tehotenstva: Štúdia dospela k prekvapivým výsledkom

Expertov prekvapili výsledky novej štúdie vplyvu fajčenia e-cigariet na zdravie tehotných žien a ich detí.

Vedcov už dlhšiu dobu zaujíma vplyv fajčenia e-cigariet v tehotenstve, pričom niektoré štúdie upozorňujú na zvýšené riziko potratov. Britskí vedci však teraz na základe štúdie, ktorej sa zúčastnilo viac ako 1 100 žien, tvrdia, že e-cigarety nie sú nebezpečné pre tehotné ženy a vyvíjajúci sa plod. Nová štúdia bola uverejnená v časopise Addiction.

Odborníci z Queen Mary University of London použili údaje z 23 nemocníc a jednej klinky na odvykanie od fajčenia, ktorá liečila budúce matky. Ženy dostali možnosť prejsť na e-cigarety a nikotínové náplasti. Zo skupiny sa 47 % rozhodlo pre e-cigarety a 21 % pre náplasti.

V štúdii sa potom porovnávali výsledky u týchto žien s cieľom zistiť, či e-cigarety alebo používanie náplastí zvyšuje riziko nežiaducich udalostí v tehotenstve alebo následkov, ako je napríklad potrat.

Hladina nikotínu u účastníčok sa sledovala prostredníctvom vzoriek slín odobratých na začiatku a na konci štúdie. Zaznamenávali sa aj prípadné respiračné príznaky, ako aj pôrodná hmotnosť a ďalšie zdravotné údaje týkajúce sa detí.

Autor štúdie Peter Hajek uviedol, že výsledky naznačujú, že e-cigarety by sa mohli bezpečne používať v tehotenstve na pomoc ľuďom pri odvykaní od fajčenia:

"E-cigarety pomohli tehotným fajčiarkam prestať fajčiť bez toho, aby predstavovali akékoľvek zistiteľné riziko pre tehotenstvo v porovnaní s ukončením fajčenia bez ďalšieho užívania nikotínu. Zdá sa, že škodlivosť fajčenia pre tehotenstvo, aspoň v neskorom štádiu tehotenstva, je spôsobená skôr inými chemickými látkami v tabakovom dyme než nikotínom."

Najlepšie pre zdravie žien aj detí je vôbec nefajčiť

Hoci by výsledky mali zmierniť niektoré obavy z používania nikotínových náhrad v tehotenstve, na overenie týchto výsledkov sú potrebné ďalšie štúdie. Nefajčiarkam sa neodporúča začať používať e-cigarety počas tehotenstva vzhľadom na obmedzený výskum ich bezpečnosti. Autori dodali, že ďalším obmedzením bol malý rozsah štúdie, čo znamená, že niektoré zriedkavejšie tehotenské komplikácie mohli byť prehliadnuté.

Zatiaľ čo fajčenie je všeobecne považované za nebezpečné pre dieťa počas tehotenstva, vplyv e-cigariet ešte nie je dostatočne prebádaný. Mnohí lekári tvrdia, že celkové dlhodobé účinky e-cigariet na zdravie stále zostávajú záhadou.

Lekári vyjadrili obavy, že v nasledujúcich desaťročiach by sa u ľudí, ktorí si tento zlozvyk osvojili v mladom veku, mohla objaviť vlna pľúcnych ochorení, zubných problémov a dokonca rakoviny.

Zdroj: Info.sk, TM, qmul.ac.uk, onlinelibrary.wiley.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

21:14 29.02.2024Veda

Chromozóm Y je pre ľudskú rasu životne dôležitý. Vedci uviedli, ako sa môže vyvíjať ľudstvo bez tohto chromozómu.

Ľudia začali chodiť vzpriamene možno preto, že stratili chvost

Ľudia začali chodiť vzpriamene možno preto, že stratili chvost

9:55 29.02.2024Veda

Vedci odhalili genetickú mutáciu, ktorá u ľudí spôsobila stratu chvosta. Táto zmena mohla neskôr viesť k tomu, že ľudia začali chodiť vzpriamene.

Misia lunárneho modulu Odysseus bude kratšia, je prevrátený na bok

Misia lunárneho modulu Odysseus bude kratšia, je prevrátený na bok

10:43 27.02.2024Veda

Misia amerického komerčného lunárneho modulu Odysseus bude pravdepodobne z dôvodu spôsobu pristátia na povrchu Mesiaca kratšia.

V tejto európskej krajine došlo v minulosti k masovému vyvražďovaniu. Potom prišiel veľký zlom

V tejto európskej krajine došlo v minulosti k masovému vyvražďovaniu. Potom prišiel veľký zlom

21:05 18.02.2024Veda

Prekvapujúca krajina kedysi viedla v rebríčku násilných úmrtí.

Mäsová ryža môže vyriešiť celosvetový problém. Takto chutí unikátna ružová ryža

Mäsová ryža môže vyriešiť celosvetový problém. Takto chutí unikátna ružová ryža

20:57 17.02.2024Veda

Vedci vytvorili zvláštny druh ryže, ktorý by mohol byť zdrojom bielkovín s nižšou uhlíkovou stopou ako hovädzie mäso.