• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.4.2024Meniny má Aleš
25°Bratislava

E-cigarety počas tehotenstva: Štúdia dospela k prekvapivým výsledkom

  • 13:14 21.01.2024
  • Londýn
E-cigarety počas tehotenstva: Štúdia dospela k prekvapivým výsledkom

Expertov prekvapili výsledky novej štúdie vplyvu fajčenia e-cigariet na zdravie tehotných žien a ich detí.

Vedcov už dlhšiu dobu zaujíma vplyv fajčenia e-cigariet v tehotenstve, pričom niektoré štúdie upozorňujú na zvýšené riziko potratov. Britskí vedci však teraz na základe štúdie, ktorej sa zúčastnilo viac ako 1 100 žien, tvrdia, že e-cigarety nie sú nebezpečné pre tehotné ženy a vyvíjajúci sa plod. Nová štúdia bola uverejnená v časopise Addiction.

Odborníci z Queen Mary University of London použili údaje z 23 nemocníc a jednej klinky na odvykanie od fajčenia, ktorá liečila budúce matky. Ženy dostali možnosť prejsť na e-cigarety a nikotínové náplasti. Zo skupiny sa 47 % rozhodlo pre e-cigarety a 21 % pre náplasti.

V štúdii sa potom porovnávali výsledky u týchto žien s cieľom zistiť, či e-cigarety alebo používanie náplastí zvyšuje riziko nežiaducich udalostí v tehotenstve alebo následkov, ako je napríklad potrat.

Hladina nikotínu u účastníčok sa sledovala prostredníctvom vzoriek slín odobratých na začiatku a na konci štúdie. Zaznamenávali sa aj prípadné respiračné príznaky, ako aj pôrodná hmotnosť a ďalšie zdravotné údaje týkajúce sa detí.

Autor štúdie Peter Hajek uviedol, že výsledky naznačujú, že e-cigarety by sa mohli bezpečne používať v tehotenstve na pomoc ľuďom pri odvykaní od fajčenia:

"E-cigarety pomohli tehotným fajčiarkam prestať fajčiť bez toho, aby predstavovali akékoľvek zistiteľné riziko pre tehotenstvo v porovnaní s ukončením fajčenia bez ďalšieho užívania nikotínu. Zdá sa, že škodlivosť fajčenia pre tehotenstvo, aspoň v neskorom štádiu tehotenstva, je spôsobená skôr inými chemickými látkami v tabakovom dyme než nikotínom."

Najlepšie pre zdravie žien aj detí je vôbec nefajčiť

Hoci by výsledky mali zmierniť niektoré obavy z používania nikotínových náhrad v tehotenstve, na overenie týchto výsledkov sú potrebné ďalšie štúdie. Nefajčiarkam sa neodporúča začať používať e-cigarety počas tehotenstva vzhľadom na obmedzený výskum ich bezpečnosti. Autori dodali, že ďalším obmedzením bol malý rozsah štúdie, čo znamená, že niektoré zriedkavejšie tehotenské komplikácie mohli byť prehliadnuté.

Zatiaľ čo fajčenie je všeobecne považované za nebezpečné pre dieťa počas tehotenstva, vplyv e-cigariet ešte nie je dostatočne prebádaný. Mnohí lekári tvrdia, že celkové dlhodobé účinky e-cigariet na zdravie stále zostávajú záhadou.

Lekári vyjadrili obavy, že v nasledujúcich desaťročiach by sa u ľudí, ktorí si tento zlozvyk osvojili v mladom veku, mohla objaviť vlna pľúcnych ochorení, zubných problémov a dokonca rakoviny.

Zdroj: Info.sk, TM, qmul.ac.uk, onlinelibrary.wiley.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

18:32 15.03.2024Veda

Tento úkaz môžete vidieť len raz za približne sedemdesiat rokov.

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

19:37 03.03.2024Veda

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

21:14 29.02.2024Veda

Chromozóm Y je pre ľudskú rasu životne dôležitý. Vedci uviedli, ako sa môže vyvíjať ľudstvo bez tohto chromozómu.