• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 24.4.2024Meniny má Juraj
Bratislava

7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

  • 16:35 03.12.2023
  • Bratislava
7 spôsobov, akými vám alkohol ničí trávenie

Nevítaná opica nie je jediný nepríjemný následok pitia alkoholu. Ukazuje sa, že táto ľahká droga dokáže viac ako jedným spôsobom zásadne poškodiť aj zdravie čriev.

Keďže v črevách sa odohráva najväčšia časť spracovávania potravy, je pochopiteľné, že ak nefungujú správne, telo nezíska potrebné živiny. Zdravie čriev má preto zásadný vplyv aj na fungovanie ďalších orgánov, či dokonca celkovej imunity.

Alkohol má potenciál narušiť rovnováhu v počte zlých a dobrých baktérií v črevách, čím výrazne vplýva na ich chod. Prejavuje sa to prinajmenšom týmito siedmimi spôsobmi:

1. Krehká imunita

Alkohol vychyľuje rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami, zhoršuje priepustnosť čriev a oslabuje imunitu, ktorej obranné zložky sa tvoria zväčša v črevách.

Na to, aby ste čo najlepšie ochránili zdravie čriev, by ste si týždenne mali dopriať aspoň tri dni bez alkoholu. Alkohol sa odporúča piť popri jedle, aby došlo k spomaleniu jeho vstrebávania.

Zdravie čriev a imunitný systém podporíte aj konzumáciou jedál bohatých na prebiotiká, probiotiká a vlákninu.

2. Podráždenie z prísad a doplnkov

Nie je to len alkohol, ktorý škodí črevám. K zápalu prispievajú aj jednotlivé jeho prísady: hrozno, pšenica, jačmeň, kvas či mlieko. Tie okrem toho prispievajú k intolerancii a citlivosti, čo môže vyvolať syndróm dráždivého čreva, nafukovanie, pokles energie, zlú náladu, bolesť hlavy a ochorenia pokožky. Ak môžete, vyhnite sa pridaným sladidlám.

3. Riziko cukrovky

Spomínané pridané sladidlá, ktoré sa vyskytujú predovšetkým v miešaných alkoholických nápojoch, zvyšujú riziko cukrovky, ktorá môže následne viesť k narušeniu presunu potravy zo žalúdka do tenkého čreva.

Ak chcete, aby vás tieto nepríjemnosti obišli, vyhnite sa sladeným alkoholickým nápojom vrátane likérov, cideru alebo sherry.

4. Poškodenie pečene

Nerovnováha v črevnom mikrobióme okrem iného vedie aj ku gastritíde, pri ktorej dochádza k zápalu sliznice žalúdka, a stukovateniu pečene, ktoré oslabuje trávenie.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť negatívnym následkom na pečeň, je celkom prestať piť alkohol. Ak netúžite po abstinencii, dodržiavajte aspoň zásady odporúčaného dávkovania.

5. Poruchy trávenia a nafukovanie

Nadmerný príjem alkoholu spomaľuje tvorbu tráviacich enzýmov, takže telo má problém spracovať, stráviť a vstrebať jedlo a živiny. Dochádza tak k nerovnováhe mikrobiómu a čiastočne strávené jedlo vyvoláva pocity nafukovania a plynatosti.

Pri konzumácii alkoholu je dôležité podporiť zdravie čriev vhodnými jedlami, ako sú kvasené potraviny vrátane jogurtu, kefíru, kimčci a kyslej kapusty.

6. Ohrozená psychika

Alkohol prispieva k vzniku depresie, úzkosti a zvýšenej úrovne stresu. Tieto poruchy následne spomaľujú trávenie a v dôsledku prítomnosti toxínov v tele pretrvávajú oveľa dlhšie. Horšie je, že k ich odstráneniu nepomáhajú ani zdravé potraviny.

Pre podporu mentálneho zdravia a psychickej pohody je kľúčové optimalizovať príjem alkoholu alebo ho celkom vylúčiť. Po jeho konzumácii si doprajte dostatok fyzického aj psychického odpočinku.

7. Dehydratácia

Alkohol pôsobí diureticky, takže je pri ňom potrebné piť dostatok čistej vody. Ideálne je po každom poháriku vypiť aspoň pohár vody na doplnenie tekutín a prevenciu pred opicou.

Zdroj: Info.sk, DP, lifehacker.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

DNES - 9:04Zdravie

Vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, bolesťami na hrudníku či chronickou únavou.

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

20:11 18.04.2024Zdravie

Najväčším nepriateľom spánku nie je ani káva, ani čaj. Bezsenné noci vám môže priviesť aj nápoj, ktorý si mnohí spájajú s pocitom uvoľnenia pred spaním.

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

7:15 18.04.2024Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.