• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 24.7.2024Meniny má Vladimír
26°Bratislava

PS: Trináste dôchodky sú darčekom v prezidentskej kampani Petra Pellegriniho

  • 13:34 21.11.2023
  • Bratislava
PS: Trináste dôchodky sú darčekom v prezidentskej kampani Petra Pellegriniho

Problémy a potreby dôchodcov a dôchodkýň sú podľa Progresívneho Slovenska komplexnejšie ako jednorazová finančná pomoc.

Je zrejmé, že minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) chce zavedením 13. dôchodkov doručiť kampaňový darček do prezidentských volieb pre predsedu jeho strany Petra Pellegriniho. Vyhýba sa však pritom odpovediam na otázky, ktoré súvisia so zmenami v dôchodkovom systéme, vyhlásila v utorok predsedníčka ľudskoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR Lucia Plaváková (PS).

Na výbore sa malo opätovne diskutovať o návrhu na zmeny v daňovej asignácii pre mimovládne organizácie z dôvodu potreby získania zdrojov na plnohodnotné 13. dôchodky. Časť týchto peňazí sa má získať zmenou vo vyplácaní rodičovských dôchodkov, namiesto odvodov majú ísť práve z asignovanej časti dane z príjmov ich detí. Rovnako ako minulý týždeň však výbor nebol uznášaniaschopný.

Minister Tomáš svojím škodlivým návrhom robí rukojemníkov z mimovládnych organizácií, ktoré vykonávajú záslužnú činnosť a pomáhajú okrem iných aj seniorom, na ktorých pán minister tvrdí, že mu tak záleží. Na ľudskoprávnom výbore sme s ním chceli už druhýkrát diskutovať spoločne so zástupcami a zástupkyňami mimovládnych organizácií. Minister Tomáš však opätovne zabezpečil, aby výbor nebol uznášaniaschopný,“ vyhlásila Plaváková. Na výbore neboli prítomní poslanci koaličných strán, ktorých je väčšina.

Problémy a potreby dôchodcov a dôchodkýň sú podľa poslankyne komplexnejšie ako jednorazová finančná pomoc a mimovládne organizácie v mnohých oblastiach suplujú štát. Občania a občianky si tak zaslúžia odpovede na viaceré otázky. „Ako chce seniorom a seniorkám zabezpečiť dostupnosť sociálnych služieb, či starostlivosť v odkázanosti? Ako nahradí výpadok financií rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením? A kto bude rozhodovať o tom, že mimovládna organizácia je ušľachtilá? Bude to nejaká komisia? Ako chcú zaručiť jej nestrannosť?“ spýtala sa Plaváková.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje riešenia, pričom diskutuje aj s mimovládnymi organizáciami. Ako uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš, rovnako to platí aj v prípade ľudskoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR, avšak tento výbor nebol zatiaľ uznášaniaschopný,“ uviedol v reakcii tlačový odbor rezortu práce.

Koaličná strana Hlas-SD sa snaží o presadenie plnohodnotného 13. dôchodku. Jej predstavitelia aj v utorok zopakovali, že z technických dôvodov nedôjde k jeho vyplateniu tento, ale až budúci rok. V súčasnosti sa vypláca ako sociálna dávka vo výške 50 až 300 eur podľa príjmu jednotlivých dôchodcov. Minister práce preto predložil a vláda už schválila jednorazový príspevok vo výške 150 eur, ktorý sa má vyplatiť ešte tento rok. Parlament by mal návrh prerokovať na aktuálnej schôdzi v skrátenom legislatívnom konaní. Suma príspevku by sa pritom mala navýšiť na 300 eur.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prezident: Slovensko by mohlo pristúpiť k odvetným opatreniam voči Ukrajine

Prezident: Slovensko by mohlo pristúpiť k odvetným opatreniam voči Ukrajine

DNES - 14:38Ekonomické

Slovensko by mohlo pristúpiť k prijatiu odvetných opatrení voči Ukrajine za jej nedávne rozhodnutie o prerušení dodávok ropy spoločnosti Lukoil na naše územie.

SNS vyzýva Takáča, aby predložil zákon na zdanenie obchodných reťazcov

SNS vyzýva Takáča, aby predložil zákon na zdanenie obchodných reťazcov

DNES - 13:30Ekonomické

SNS je presvedčená, že jediná cesta pri konsolidácii verejných financií je zdaňovanie tých, ktorí na to majú.

SaS: Poľnohospodárom vznikajú miliónové škody v dôsledku premnoženej divej zveri

SaS: Poľnohospodárom vznikajú miliónové škody v dôsledku premnoženej divej zveri

DNES - 12:12Ekonomické

Poľnohospodári sa ročne musia vysporiadať s 20-miliónovými škodami spôsobenými vysokou raticovou zverou, tvrdí SaS.

NDS spustila predpredaj jednodňovej diaľničnej známky

NDS spustila predpredaj jednodňovej diaľničnej známky

DNES - 12:10Ekonomické

Národná diaľničná spoločnosť spustila predpredaj jednodňovej diaľničnej známky s platnosťou od 1. augusta 2024. Vtedy vstúpi do účinnosti zákon, ktorý novú diaľničnú známku zavádza.

Agrorezort spúšťa kontroly týkajúce sa dvojakej kvality potravín

Agrorezort spúšťa kontroly týkajúce sa dvojakej kvality potravín

DNES - 12:06Ekonomické

Agrorezort spúšťa popri štandardnej úradnej kontrole kvality potravín aj kontroly týkajúce sa dvojakej kvality potravín.