• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2024Meniny má Gertrúda
14°Bratislava

Toto tlačidlo v aute vám pomôže ušetriť pri tankovaní

  • 7:30 19.11.2023
  • Svet
Toto tlačidlo v aute vám pomôže ušetriť pri tankovaní

Väčšina vodičov používa nastavenia režimov jazdy vo svojom aute zle a možno ani netušia, že tak vedia ušetriť pri tankovaní.

Moderné autá sú vytvorené tak, aby nám jazdu čo najviac spríjemnili a zjednodušili. Sú bezpečnejšie, bohatšie na funkcie, jednoduchšie na riadenie a s mnohými novými možnosťami. Tých už začína byť tak veľa, že mnoho vodičov ani nevie, čo niektoré z nich znamenajú, prípadne ako ich správne používať. To môže byť aj prípad jednotlivých režimov jazdy, ktoré vaše auto so spaľovacím motorom môže podporovať. Moderné autá totiž umožňujú prepínať režim jazdy podľa toho, čo aktuálne potrebujete. Ale používate ich tak, ako sa majú používať? A viete o tom, že vďaka ich správnemu používaniu môžete ušetriť na čerpacej stanici pri tankovaní?

TikToker zvaný Brother Che sa na svojom kanáli venuje motorizmu a prináša užitočné rady. V jednom zo svojich videí sa zaoberal práve režimami jazdy a tvrdí, že až 90 percent vodičov nesprávne používa ECO a SPORT alebo POWER režimy vo svojom aute. Svojich divákov varoval: Nestláčajte tieto dve tlačidlá omylom, inak bude vozidlo spotrebovávať veľa paliva.“

Ako už názov jednotlivých tlačidiel hovorí, vďaka nim prepnete jazdné režimy z ekonomického na športový. Čo ale tieto režimy znamenajú a ako sa prejavujú pri jazde? Ekonomický je navrhnutý na šetrenie výkonu, čím vám pomôže znížiť spotrebu auta. Obmedzený výkon ale znamená, že auto pomalšie zrýchľuje a môže to ovplyvniť napríklad aj výkon klimatizácie. Okrem zníženia spotreby ale tento režim znižuje aj možno vyprodukovaných emisií. Oproti tomu športový režim vám dáva k dispozícii všetok výkon a s ním rastie aj spotreba.

@chegeceping 90% of people use the wrong ECO mode and SPORT mode!#fpy#fyp#tiktok#fypシ#foryoupage#foryou#fypage#fy#foryourpage#drivingtips#tips#learnontiktok#howto ♬ original sound - 车哥测评

Kedy použiť ECO režim

Kedy teda používať ECO režim v aute? Experti odporúčajú využívať ho pri jazde do približne 70km/h, kedy môže byť skvelou pomôckou pre zníženie spotreby. Rovnako je vhodné tento režim využívať pri jazde na kratšie vzdialenosti, napríklad pri jazdení po meste. Reakčný čas vozidla sa však skráti, čo znamená, že sa vodičom odporúča, aby tento režim vypli pri jazde po diaľnici, zaraďovaní sa do premávky alebo pri jazde na zložitých cestách či za zlého počasia.

Tieto tlačidlá dnes nájdete na moderných autách a ak ich má aj to vaše, dobre si premyslite to, kam vedie vaša najbližšia cesta. Následne na základe toho vyberte režim, ktorý jej zodpovedá, čo vám neraz pomôže ušetriť nemalú sumu pri platení za čoraz drahšie pohonné hmoty.

Zdroj: Info.sk, MŠ, progressive.com, Video: tiktok.com/@chegeceping
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 spôsobov, ako zefektívniť klimatizáciu v aute. Záleží aj na parkovaní

5 spôsobov, ako zefektívniť klimatizáciu v aute. Záleží aj na parkovaní

VČERA - 20:15Zaujímavosti

Tu sú triky, vďaka ktorým budete mať v aute chladnejšie.

Púpavový med je bohatý na vitamíny, takto jednoducho si ho pripravíte aj doma

Púpavový med je bohatý na vitamíny, takto jednoducho si ho pripravíte aj doma

VČERA - 19:22Zaujímavosti

Každý si dokáže doma hravo a jednoducho pripraviť zdravú a chutnú pochúťku z bežne dostupných púpav.

Filmová a divadelná herečka Zdena Studenková bude mať 70 rokov

Filmová a divadelná herečka Zdena Studenková bude mať 70 rokov

VČERA - 10:22Zaujímavosti

Je známa svojim temperamentom a otvorenými názormi. Už viac ako 45 rokov sa radí medzi prvé dámy a stálice slovenskej filmovej a divadelnej scény.

Prečo máte po jedle chuť na sladké?

Prečo máte po jedle chuť na sladké?

VČERA - 6:52Zaujímavosti

„Druhý žalúdok“ nie je len mýtus. Odborníci vysvetľujú, prečo sa vám aj napriek pocitu sýtosti vždy po jedle žiada jesť sladké.

Vysielač Konstantynow postavili pred 50 rokmi - bol najvyššou stavbou sveta

Vysielač Konstantynow postavili pred 50 rokmi - bol najvyššou stavbou sveta

VČERA - 6:36Zaujímavosti

Bol najvyššou stavbou sveta. Neskôr ju prekonal len legendárny dubajský mrakodrap Burdž Khalifa, ktorý je dodnes najvyššou budovou na svete.