• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 8.12.2023Meniny má Marína
Bratislava

Ako súvisí ADHD s covidom: Vedci overili jednu teóriu

  • 6:43 06.10.2023
  • Kuang-tung
Ako súvisí ADHD s covidom: Vedci overili jednu teóriu

Štúdia preverila spojenie medzi pandémiou COVID-19 a poruchou pozornosti s hyperaktivitou.

Výskum ukázal, že tvrdenia o prudkom náraste ADHD počas pandémie v skutočnosti nie sú pravdivé. Vedci, ktorí skúmali údaje z USA o počte detí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou, zistili, že v rokoch 2017 až 2022 zostal počet detí s týmto ochorením stabilný. Výsledky nepreukázali žiadnu výraznú zmenu v počte nových prípadov ADHD oproti posledným rokom.

Predchádzajúce štúdie zistili, že výskyt ADHD u detí v USA sa zvýšil zo 6,1 % v roku 1997 na 10,2 % v roku 2016. Podľa výskumníkov z Katedry zdravia detí a dospievajúcich na Kuang-tungskej farmaceutickej univerzite v Číne však doteraz nebol publikovaný výskum, ktorý by poskytol aktuálnejšie údaje.

V snahe odhadnúť počty diagnostikovaných prípadov ADHD v rokoch 2017 až 2022 preto analyzovali údaje z National Health Interview Survey. Ide o každoročný prieskum približne 35 000 amerických domácností, v ktorom účastníci uvádzajú aj prípadnú diagnózu ADHD u svojich detí.

Z výsledkov uverejnených v časopise JAMA Network vyplýva, že z 37 609 mladých ľudí vo veku od štyroch do 17 rokov, ktorí boli zahrnutí do štúdie, bola 4 098 z nich diagnostikovaná porucha pozornosti s hyperaktivitou. Išlo o 10,2 % detí v roku 2017/18, 10,1 % v roku 2019/20 a 10,5 % v roku 2021/22. Výskumníci dospeli k záveru, že nejde o významnú zmenu v porovnaní s úrovňou v roku 2017.

Tím vedcov konštatoval, že diagnózy sa líšili podľa veku, pohlavia, rasy a etnickej príslušnosti a príjmov rodiny, čo bolo v súlade s predchádzajúcimi zisteniami. Napríklad u detí vo veku 12 až 17 rokov bola pravdepodobnosť diagnózy ADHD dvakrát vyššia ako u detí vo veku 4 až 7 rokov, zatiaľ čo u chlapcov bola diagnóza dvakrát vyššia ako u dievčat. Výsledky vychádzali z odpovedí rodičov v prieskume, takže údaje môžu obsahovať určité nepresnosti, poznamenali výskumníci.

Mnohí psychiatri sa zároveň podelili o obavy, že ľudia, ktorí na sociálnych sieťach vytvárajú obsah o svojej diagnóze ADHD, podporia nárast počtu ľudí, ktorí sa domnievajú, že majú toto ochorenie aj napriek tomu, že v skutočnosti nemajú príznaky. Varovali, že tento trend spôsobuje, že takzvané neurodivergentné stavy sa stanú niečim, čo ľudia vyhľadávajú a žiadajú lekárov o diagnózu.

Zatiaľ nie je jasné, čo presne spôsobuje ADHD ale predpokladá sa, že sú za to zodpovedné genetické mutácie, ktoré ovplyvňujú funkciu a štruktúru mozgu. Predčasne narodené deti a osoby s epilepsiou alebo poškodením mozgu majú vyššie riziko ADHD.

Zdroj: Info.sk, TM, jamanetwork.com, eurekalert.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Použitá káva môže pomôcť v liečbe a prevencii Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby

Použitá káva môže pomôcť v liečbe a prevencii Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby

21:06 26.11.2023Veda

V kávovej usadenine sa skrýva schopnosť bojovať proti neurodegeneratívnym chorobám.

Žijeme v simulovanej realite? Fyzik tvrdí, že má o tom nové dôkazy

Žijeme v simulovanej realite? Fyzik tvrdí, že má o tom nové dôkazy

19:55 10.11.2023Veda

Fyzik sa vyjadril k myšlienke, že žijeme len v počítačovej simulácii.

NASA upozorňuje: Prstence Saturnu čoskoro zmiznú

NASA upozorňuje: Prstence Saturnu čoskoro zmiznú

21:53 06.11.2023Veda

Pozorovatelia už majú len obmedzený čas, kedy bude možné prstence vidieť.

V láve našli záhadný prvok, vedci majú obavy o dianie v zemskom jadre

V láve našli záhadný prvok, vedci majú obavy o dianie v zemskom jadre

20:35 22.10.2023Veda

V láve v minulosti vyvrhnutej na kanadskom Baffinovom ostrove sa našiel nevídaný prvok. Objav môže zmeniť spôsob, akým nazeráme na zemské jadro.

Na západnej pologuli bolo možné pozorovať prstencové zatmenie Slnka

Na západnej pologuli bolo možné pozorovať prstencové zatmenie Slnka

5:55 15.10.2023Veda

Pozorovatelia oblohy na celom americkom svetadiele v sobotu videli vzácnu nebeskú udalosť - prstencovité zatmenie Slnka.