Nemecko potvrdilo spoločné pohraničné hliadky s Poľskom a Českom
- 15:17 29.09.2023
- Berlín

Nemecko sa dohodlo s Poľskom a ČR na spoločných hraničných kontrolách. V piatok to potvrdila nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. TASR správu prevzala z agentúr PAP a Reuters.
Spoločné hliadky českých, poľských a nemeckých pohraničníkov budú podľa ministerky posilnené. Faeserová tiež uviedla, že tieto tri krajiny vytvoria aj pracovnú skupinu na boj proti prevádzačstvu.
Faeserová v stredu v Berlíne oznámila, že nemecký rezort vnútra neplánuje zavedenie stálych kontrol na hraniciach s Poľskom a Nemeckom. Ministerka však podľa svojich slov takýto krok v budúcnosti nevylučuje.
Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski vo štvrtok po rozhovore s Faeserovou upozornil, že správy médií o údajnom obnovení stálych kontrol sú nepravdivé. Nemecko sa podľa neho rozhodlo iba zvýšiť počet hliadok na svojej strane hraníc.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy
Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že chce, aby Spojené štáty „prevzali“ Pásmo Gazy a premenili ho na „zónu slobody“.

Lipavský: Putin do Turecka neprišiel, lebo je zbabelý
Putinova neúčasť na rokovaniach v Istanbule svedčí podľa Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

Organizátori Eurovízie zakázali umelcom mávať vlajkou EÚ
Eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport Glenn Micallef sa ohradil voči hudobnej súťaži Eurovízia po tom, čo účinkujúcim zakázali mávať vlajkou EÚ.