Vučič sa po prestrelke v kláštore dištancoval od vodcu kosovských Srbov
- 12:14 28.09.2023
- Belehrad

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa dištancoval od vodcu kosovských Srbov Milana Radoičiča, ktorý bol zaangažovaný do nedávnych krvavých potýčok s kosovskou políciou v pravoslávnom kláštore Banjska. Vo štvrtok to uviedla agentúra APA.
Srbský podnikateľ a politik Radoičič je zástupcom šéfa politickej strany Srbská kandidátka (Srpska lista), pôsobiacej v Kosove a lojálnej Belehradu. V súčasnosti sa nachádza na území Srbska a bude čeliť spravodlivosti, vyhlásil v stredu večer Vučič.
„Sám seba považuje za bojovníka za slobodu, sú tu však otázky, ktoré bude musieť zodpovedať,“ dodal srbský prezident.
Kosovské úrady v utorok zverejnili zábery nasnímané dronom, na ktorých Radoičiča jasne rozoznať v areáli kláštora srbskej pravoslávnej cirkvi Banjska, kde v nedeľu dopoludnia vypukli potýčky medzi ozbrojeným komandom a kosovskou políciou. Vyžiadali si životy jedného kosovského policajta a štyroch ozbrojencov.
Radoičič mal oblečenú svetlohnedú vojenskú uniformu a na hlave mal klobúk. Evidentne bol vodcom skupiny srbských ozbrojencov, ktorí sa v kláštore zabarikádovali a niekoľko hodín bojovali s políciou.
Kosovskej polícii sa podarilo niekoľko ozbrojencov z približne 30-člennej skupiny zadržať. Hodnota zbraní, ktoré po policajti zhabali, sa podľa nej odhaduje na päť miliónov eur. Podľa Prištiny sa najmenej šesť členov tejto skupiny nachádza v Srbsku.
Radoičič pri prestrelkách podľa Vučiča neutrpel zranenia. Kontroverzný podnikateľ je už roky považovaný za vodcu zločineckých skupín na severe Kosova obývanom prevažne etnickými Srbmi. V roku 2018 bol podozrivý z účasti na atentáte na miestneho opozičného lídra Olivera Ivanoviča.
Podpredsedom Srbskej kandidátky, politickej strany dominujúcej na severe Kosova, sa stal v roku 2021.
Kosovské úrady tvrdia, že pri nedeľňajších potýčkach bol zabitý aj niekdajší ochrankár Aleksandra Vulina, ktorý je v súčasnosti šéfom srbskej tajnej služby BIA. Vulin v minulosti pôsobil ako šéf úradu srbskej vlády pre Kosovo.
Napätie na severe Kosova narastá už niekoľko mesiacov, odkedy v štyroch mestách obývaných srbskou väčšinou vymenovali za starostov etnických Albáncov, pretože Srbi odmietli účasť v komunálnych voľbách.
Medzi Srbskom a Kosovom panujú napäté vzťahy už od konca 90. rokov, keď proti sebe bojovali srbské jednotky a albánski povstalci. Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, Belehrad ho však stále považuje za svoju provinciu. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 120.000 etnických Srbov.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy
Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že chce, aby Spojené štáty „prevzali“ Pásmo Gazy a premenili ho na „zónu slobody“.

Lipavský: Putin do Turecka neprišiel, lebo je zbabelý
Putinova neúčasť na rokovaniach v Istanbule svedčí podľa Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

Organizátori Eurovízie zakázali umelcom mávať vlajkou EÚ
Eurokomisár pre medzigeneračnú spravodlivosť, mládež, kultúru a šport Glenn Micallef sa ohradil voči hudobnej súťaži Eurovízia po tom, čo účinkujúcim zakázali mávať vlajkou EÚ.