Burčiak má priaznivé účinky, denná dávka by však nemala prekročiť 3 deci

Kvalitný burčiak obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok. Denná dávka by však nemala byť vyššia ako tri decilitre. Upozornil na to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave na sociálnej sieti.
Burčiak je kvasiaci hroznový mušt, ktorý vzniká pri výrobe vína s obsahom alkoholu do šesť percent. Napriek svojmu vysokému obsahu cukru obsahuje aj množstvo zdraviu prospešných látok, z ktorých niektoré pochádzajú z hrozna a iné z kvasiniek. Nie je však vhodný pre diabetikov.
„Má veľa vitamínov, najmä vitamíny skupiny B, stopové prvky, minerály a ovocné cukry. Obsahuje železo, zinok, má priaznivé účinky na trávenie, dobre pôsobí na nervovú sústavu, vďaka tiamínu zlepšuje pleť, zlepšuje činnosť srdca, kyselina pantotenová má pozitívny vplyv na tráviace ústrojenstvo a sliznicu,“ priblížil úrad. Červený burčiak tiež obsahuje antioxidant, ktorý priaznivo pôsobí na srdcovo-cievny systém a bráni starnutiu na bunkovej úrovni, čím pomáha predchádzať civilizačným ochoreniam.
RÚVZ upozornil, že denná dávka burčiaku by nemala byť viac ako tri decilitre. „Ak si niekto myslí, že čím viac burčiaku vypije, bude zdravší, tak sa mýli. Väčšie množstvo burčiaku môže vďaka obsahu kvasiniek spôsobiť búrku v našich črevách,“ uviedol.
Kvalitný burčiak možno podľa úradu odhaliť podľa farby, vône a chuti. „Dobrý burčiak má nažltlú farbu iba s jemným kalom, sladkou vôňou a sladkokyslou chuťou,“ ozrejmil s tým, že mierna zakalenosť je spôsobená kvasinkami. Ak je burčiak príliš tmavý, môže to znamenať, že nebol vyrobený z hrozna, ale napríklad z jabĺk. „Stať sa môže aj to, že sa hrozno zle spracovalo,“ doplnil RÚVZ. Správny burčiak by mal byť hustý a mať usadeninu na dne pohára. V prípade, že je riedky, môže byť riedený vodou.

Raňajkujete vajíčka spolu s kávou? Toto by vám nemalo uniknúť
Vajcia sú obľúbenou súčasťou raňajok. Niektorí si ráno bez nich a bez šálky teplej kávy ani nedokážu predstaviť. V čom sa skrýva riziko takejto kombinácie?

Koučka na vyhorenie: 10 tipov na vyváženie pracovného a súkromného života
K psychickej úľave často vedú malé a pomalé kroky. Toto odporúča koučka, ktorá si sama prešla vyhorením.

Pozor na trojuholníkové medzery medzi zubami! Čo znamenajú?
Trojuholníkové medzery medzi zubami môžu byť známkou okamžitej potreby zvýšenej starostlivosti. Čo si o nich myslia zubári?

Obľúbený čistiaci prostriedok má nežiadúce následky: Týmto podporujete šírenie superbaktérií
Použitie prostriedku na čistenie domácnosti má určité negatívne dôsledky.

Lekári počas kolonoskopie ostali v šoku. Toto žilo v pacientovom čreve
Lekári opísali kuriózny prípad vo vedeckom časopise.