• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 30.9.2023Meniny má Jarolím
21°Bratislava

Tajomstvo masiek v lietadle: Muž odhalil, na čo sú v skutočnosti napojené

  • 20:48 16.09.2023
  • Svet
Tajomstvo masiek v lietadle: Muž odhalil, na čo sú v skutočnosti napojené

Toto je dôvod, prečo pri nasadení kyslíkovej masky môžete cítiť pach z horenia.

Snáď nikto nechce zažiť situáciu, kedy v lietadle vypadnú kyslíkové masky nad sedadlami. Ide však o bezpečnostný prvok, ktorý zachraňuje životy, no mnohí ľudia vlastne netušia, ako funguje.

Väčšina cestujúcich by predpokladala, že masky, ktoré sa spúšťajú zo stropu, sú napojené na veľkú nádrž s kyslíkom, ktorá je bezpečne uložená niekde v lietadle. Ukázalo sa však, že existuje oveľa bezpečnejší a praktickejší spôsob, ako dostať kyslík k ľuďom, keď v kabíne dôjde k poklesu tlaku.

Cestovateľ Josiah Horneman prezývaný Joe na sociálnej sieti vysvetlil systém, ktorý sa v lietadlách používa, a prečo pri nasadení masky môžete cítiť pach horiacej látky. Vo videu zverejnenom na TikToku vysvetlil:

"Tieto masky nie sú vôbec pripojené ku kyslíkovej nádrži ani k žiadnej nádrži so vzduchom. To, na čo sú napojené, je podľa mňa oveľa zaujímavejšie, a ako sa ukazuje, aj bezpečnejšie a spoľahlivejšie. Zariadenie sa nazýva generátor kyslíka a dokáže na malom priestore držať veľké množstvo kyslíka, pretože kyslík je uložený v pevnej forme vo forme chlorečnanu sodného."

Každý, kto bol niekedy na palube lietadla, vie, že letušky vždy žiadajú ľudí, aby masky silno potiahli k sebe. Podľa Joea je to preto, aby sa zapálil zápalný náter, ktorý zahreje chlorečnan sodný. Po zahriatí sa zmení na kyslík, ktorý potom môžete dýchať cez masku. Podľa Joea sa teplota zvýši na 600 stupňov Celzia. Ako vysvetlil:

"Pod týmto extrémnym teplom sa chlorečnan sodný rozkladá prevažne na kyslík, plyn a kuchynskú soľ. Kyslík prechádza cez filter a po hadičkách do vašej masky, kde ho vdychujete. Zariadenie sa niekedy nazýva kyslíková sviečka, pretože pomaly horí a nakoniec sa kyslík vyčerpá. Tie v lietadlách sú navrhnuté tak, aby vydržali dostatočne dlho na to, aby pilot mohol zostúpiť do bezpečnej výšky."

Letecký mechanik v komentároch pod videom potvrdil, že Joeove informácie sú správne, a dodal: "Iba piloti majú skutočný stlačený kyslík vo vnútri veľkej fľaše."

@joespinstheglobe if you smell something burning *after* the masks come down, it's probably this thing. If beforehand... #science #travel #medicine ♬ original sound - JoeSpinsTheGlobe
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, Video: tiktok.com/@joespinstheglobe
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako správne skladovať tekvicu? Takto vám vydrží čerstvá až dva mesiace

Ako správne skladovať tekvicu? Takto vám vydrží čerstvá až dva mesiace

DNES - 7:33Zaujímavosti

Typická jesenná zelenina vám vydrží až do zimy. S týmto spôsobom skladovania z nej vyťažíte maximum.

Pred 95 rokmi objavil Alexander Fleming penicilín

Pred 95 rokmi objavil Alexander Fleming penicilín

DNES - 6:28Zaujímavosti

Za veľkými vedeckými objavmi niekedy stoja náhoda a intuícia vedca. Inak tomu nebolo ani pri penicilíne, od objavenia ktorého uplynie dnes 95 rokov.

Video: Ako ušetriť na rastlinnom mlieku? Geniálny trik eliminuje cesty do obchodu

Video: Ako ušetriť na rastlinnom mlieku? Geniálny trik eliminuje cesty do obchodu

VČERA - 21:52Zaujímavosti

Pripravte si doma vlastné mandľové mlieko, ktoré je rovnako chutné ako to z obchodu, no oveľa lacnejšie.

Ako pripraviť ruže na zimu. Toto už v jeseni nerobte

Ako pripraviť ruže na zimu. Toto už v jeseni nerobte

VČERA - 19:20Zaujímavosti

​Základom sú tieto tri kľúčové kroky.

Čo očakávať, keď si prinesiete domov psa z útulku?

Čo očakávať, keď si prinesiete domov psa z útulku?

VČERA - 9:18Zaujímavosti

Chcete si adoptovať nového chlpatého kamaráta? Nová štúdia odhalila, čo možno očakávať v prvých šiestich mesiacoch vlastníctva psa z útulku.