• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 30.9.2023Meniny má Jarolím
21°Bratislava

Topenie ľadovcov bude viesť k povodniam a nedostatku pitnej vody, varujú vedci

  • 11:09 20.06.2023
  • Nai Dillí
Topenie ľadovcov bude viesť k povodniam a nedostatku pitnej vody, varujú vedci

Himalájske ľadovce môžu stratiť až 80 percent svojho objemu, zároveň sa topia o 65 percent rýchlejšie než počas predchádzajúceho desaťročia, uvádzajú vedecké štúdie. TASR informuje na základe správy agentúry AP.

Medzinárodné centrum integrovaného rozvoja horských oblastí (International Centre for Integrated Mountain Development – ICIMOD) sídliace v Káthmandu vo svojej najnovšej správe varovalo, že v najbližších rokoch vzrastie riziko lokálnych prívalových povodní a lavín. Zároveň varovalo, že rýchlejšie topenie ľadovcov môže ovplyvniť dostupnosť vody pre takmer dve miliardy obyvateľov žijúcich v povodí 12 riek prameniacich v pohoriach a pretekajúcich 16 krajinami Ázie. Iba v pohoriach samotných od nich ako zdroja pitnej vody závisí 240 miliónov ľudí.

Ľudí žijúcich v horách, ktorí prakticky vôbec neprispeli ku globálnemu otepľovaniu, výrazne ohrozuje zmena klímy. Aktuálne snahy o zmiernenie jej dopadov sú absolútne nedostatočné a znepokojuje nás, že bez výraznejšej podpory sa s ňou tieto komunity nebudú schopné vyrovnať,“ vyhlásila odborníčka na migráciu a spoluautorka správy Amina Mahardžanová. „Po prvý raz sme zmapovali prepojenia spájajúce zmeny kryosféry, vodu, ekosystémy a ľudské spoločenstvá žijúce v horách,“ dodáva.

Medzi kľúčové zistenia správy ICIMOD patrí aj fakt, že ľadovce sa za posledné desaťročie topia o 65 percent rýchlejšie než počas predchádzajúcich desiatich rokov. Správa zároveň uvádza, že asi 200 ľadovcových jazier v tejto oblasti je považovaných za nebezpečné a že do konca storočia môže v oblasti výrazne narásť počet veľkých záplav spôsobených ich vyliatím.

Keď sa sneh a ľad v týchto (horských) oblastiach raz roztopia, ich návrat do pevného skupenstva je veľmi náročný. Je to ako s veľkou zaoceánskou loďou – keď sa raz rozbehne, veľmi ťažko sa brzdí. Najmä pre veľké himalájske ľadovce platí, že keď sa raz začnú strácať, budú sa strácať ešte veľmi dlho, kým sa to opäť podarí stabilizovať “ uviedla Pam Pearsonová, riaditeľka Medzinárodnej klimatickej iniciatívy pre kryosféru (International Cryosphere Climate Initiative – ICCI), ktorá však nebola spoluautorkou štúdie.

Pearsonová tiež dodala, že pre snehovú a ľadovú pokrývku a permafrost je veľmi dôležité udržať otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia odsúhlasenej v roku 2015 na klimatickej konferencii v Paríži.

Mám pocit, že zákonodarcovia tento cieľ neberú vážne, v kryosfére sa už začali diať nezvratné zmeny,“ uzavrela Pearsonová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila

Dôkaz o mimozemskom živote sme mali už pred 50 rokmi, tvrdí astronóm. Toto s ním NASA urobila

20:33 30.08.2023Veda

Berlínsky astronóm tvrdí, že NASA v rámci programu Viking získala poznatky o živote na planéte Mars. Výskumníci ich však nechtiac znehodnotili.

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

Indický lunárny rover potvrdil prítomnosť síry a ďalších prvkov na Mesiaci

11:25 30.08.2023Veda

Indický lunárny rover Pragján potvrdil prítomnosť síry na južnom póle Mesiaca.

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína

Prosecco či Cabernet Sauvignon už si možno viac nedáte. Svet príde o tieto vína

20:17 17.07.2023Veda

Podľa odborníkov sú tieto druhy vína ohrozené.