• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
17°Bratislava

Ukrajina zaslala EÚ nótu k projektu ruského Rosatomu v maďarskom Paksi

  • 6:29 09.06.2023
  • Budapešť/Kyjev
Ukrajina zaslala EÚ nótu k projektu ruského Rosatomu v maďarskom Paksi

Ukrajina zaslala Európskej únii (EÚ) nótu, v ktorej vyzvala prehodnotiť projekt výstavby jadrového reaktora ruským energetickým koncernom Rosatom v Maďarsku. Na platforme Telegram to vo štvrtok oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, informuje spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na agentúru MTI.

Rosatom je súčasťou Putinovho režimu, podporuje ruské teroristické činy a ohrozuje jadrové zariadenia. Očakávame, že EÚ preskúma predbežné rozhodnutie o realizácii projektu výstavby maďarského jadrového reaktora Rosatomom,“ uviedol Šmyhaľ. Túto otázku nastolil aj na ministerskom zasadnutí Rady Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v stredu v Paríži, dodal.

Vo svetle havárie priehrady Nova Kachovka a ruskej okupácie Záporožskej jadrovej elektrárne sa takéto rozhodnutia javia ako surreálne,“ zdôraznil ukrajinský premiér. Podľa neho by sa mali sprísniť sankcie voči Rusku najmä v oblastiach, akou je atómová energetika.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán prijal v pondelok generálneho riaditeľa Rosatomu Alexeja Lichačova a jeho zástupcu Kirilla Komarova. Prítomný bol aj maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

Európska únia v priebehu jedného mesiaca schválila dodatky k zmluve o výstavbe dvoch nových blokov atómovej elektrárne Paks,“ pripomenul Szijjártó, podľa ktorého sa čoskoro začnú nové dôležité prípravné práce projektu rozšírenia tejto juhomaďarskej elektrárne. „Upravený zmluvný rámec zabezpečuje rýchlejší postup pri plnom rešpektovaní bezpečnostných pravidiel,“ uviedol.

Podľa Szijjártóa sa maďarskej vláde zatiaľ darí zabezpečiť, aby jadrový priemysel nepostihli žiadne sankcie.

Dohodu medzi Maďarskom a Ruskou federáciou o mierovom využívaní atómovej energie podpísali 14. januára 2014 pri Moskve za účasti predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Pôvodný termín dokončenia dostavby dvoch nových blokov elektrárne (rok 2023) sa v procese prijímania zákona o ruskom úvere a schvaľovania projektu EÚ posunul na roky 2026–27. Projekt v hodnote 12 miliárd eur majú podľa pôvodných plánov financovať z 80 percent ruské štátne banky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Jesenná rovnodennosť: Čo by ste mali vedieť o tomto zvláštnom dni

Jesenná rovnodennosť: Čo by ste mali vedieť o tomto zvláštnom dni

DNES - 8:43Zahraničné

Na severnej pologuli nastáva astronomická jeseň.

Kaczynski odsúdil Hollandovej film ako protipoľský

Kaczynski odsúdil Hollandovej film ako protipoľský

DNES - 8:06Zahraničné

Pravicoví politickí lídri v Poľsku opäť verejne odsúdili najnovší celovečerný film od poľskej režisérky Agnieszky Hollandovej pred jeho piatkovou premiérou.

Spojenci avizujú opatrenia proti dodávke zbraní medzi Ruskom a KĽDR

Spojenci avizujú opatrenia proti dodávke zbraní medzi Ruskom a KĽDR

DNES - 6:40Zahraničné

Ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Južnej Kórey a Japonska plánujú podniknúť rázne opatrenia, aby zabránili možnej dohode o dodávke zbraní medzi Ruskom a Severnou Kóreou.

Zelenskyj vyzval kanadských poslancov na podporu Ukrajiny až do víťazného konca

Zelenskyj vyzval kanadských poslancov na podporu Ukrajiny až do víťazného konca

DNES - 6:28Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval Kanadu, aby vytrvala vo svojej podpore Kyjeva až do víťazného konca ukrajinskej obrannej vojny proti ruskej agresii.