• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 24.9.2023Meniny má Ľuboš, Ľubor
13°Bratislava

Český pesničkár Jaromír Nohavica jubiluje

  • 8:24 07.06.2023
  • Ostrava/Bratislava
Český pesničkár Jaromír Nohavica jubiluje

Začínal ako textár viacerých českých spevákov a speváčok.

Na folkovej scéne s vlastnými skladbami sa prvýkrát predstavil v roku 1982. Odvtedy patrí k najobľúbenejším pesničkárom nielen v Česku, ale aj na Slovensku či v Poľsku.

Vlne kritiky a určitej strate popularity čelí od roku 2022, keď Rusko spustilo vojenskú inváziu na Ukrajinu. Odmietol totiž vrátiť Puškinovu medailu, ktorú mu v roku 2018 odovzdal ruský prezident Vladimir Putin.

Český pesničkár, skladateľ, gitarista, hráč na heligónku, ale aj prekladateľ a interpret tvorby ruských folkových pesničkárov Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavu, má dnes (7. júna) 70 rokov.

Jaromír Nohavica sa narodil 7. júna 1953 v Ostrave. Prvú pesničku údajne zložil už ako osemročný. Od trinástich hrá na gitare, ale sám sa naučil hrať aj na iné nástroje. V rokoch 1978 - 1981 diaľkovo študoval na Strednej knihovníckej škole v Brne, po skončení ktorej sa zapísal na Vysokú školu banícku, štúdium však nedokončil. Následne vystriedal viacero zamestnaní, ale venoval sa aj písaniu textov pre českých spevákov a speváčky.

Spolupracoval so skupinami Atlantis, Noe, Majestic, písal texty pre Petra Němca, Věru Špinarovú a Mariu Rottrovú. Je autorom textu známeho hitu Lásko, voníš deštěm v podaní Marie Rottrovej, originálnu verziu She's Gone nahrala skupina Black Sabbath.

Prvé vlastné vystúpenie mal v marci 1982 na Folkovom kolotoči v Ostrave. V roku 1988 vydal prvú LP platňu Darmoděj. O rok neskôr mu vyšla platňa Osmá barva duhy.

Prelom 80. a 90. rokov minulého storočia bol pre Nohavicu obdobím nielen spoločenských zmien, ale aj časom osobnej krízy. V roku 1990 vydal ešte album V tom roce pitomém, po ktorom však nasledovala trojročná odmlka.

V roku 1993 sa vrátil s dnes už legendárnym albumom Mikymauzoleum, ktorý je už štúdiovou nahrávkou a hráčsky sa na ňom podieľal aj jeho kolega a dlhoročný priateľ Karel Plíhal.

Po úspešnom albume vydal oceňovanú nahrávku Divné století (1996), za ktorú získal českú Grammy. Týmto albumom si výrazne rozšíril okruh priaznivcov, ktorí už neboli len z radov milovníkov folku.

V roku 2000 nahral album Moje smutné srdce a o dva roky neskôr sa predstavil aj na filmovom plátne. V roku 2002 totiž stvárnil hlavnú úlohu - sám seba - vo filme Petra Zelenku Rok ďábla. Za hudbu k snímke, ktorú robil spolu so skupinou Čechomor a Karlom Holasom dostal Českého leva v kategórii Najlepšia hudba. V novembri 2003 vyšiel album Babylon a v septembri 2006 CD + DVD Doma.

Tému Nohavicovej spolupráce so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB) média opätovne otvorili v roku 2007 v súvislosti s pesničkou folkového pesničkára a disidenta Jaroslava Hutku Udavač z Tešína. Nohavica okrem iného reagoval pesničkou „Já si to pamatuju“.

Napriek týmto udalostiam vydal v roku 2008 album Ikarus a live záznam na CD a DVD Jarek Nohavica v Lucerně, ktorý vyšiel 7. júna 2009.

Počas 20. ročníka udeľovania výročných cien českej Akadémie populárnej hudby Anděl 2010 bol 23. februára 2011 Nohavica vyhlásený ako najúspešnejší mužský interpret dvadsaťročia a získal ocenenie Anděl dvadsaťročia.

V júni 2012 vydal štúdiový album Tak mě tu máš a v máji 2013 výberovku s názvom Tenkrát. Mesiac na to vyšla v Poľsku jeho výberovka s názvom Kometa.

Vo februári 2014 vyšlo CD+DVD Jarek Nohavica a přátelé, na ktorom je záznam koncertu z festivalu Noc plná hvězd 2012 v Třinci. V novembri 2017 vydal štúdiový album Poruba. V júni 2018 vyšlo live CD a DVD Jarek Nohavica v Gongu. V novembri 2020 vydal album Máma mi na krk dala klíč.

Jaromír Nohavica je ženatý a s manželkou Martinou má dve deti, syna Jakuba a dcéru Lenku. Je veľkým fanúšikom futbalového klubu Baník Ostrava, pre ktorý naspieval aj klubovú hymnu Baníčku, my jsme s tebou.

Český prezident Miloš Zeman mu 28. októbra 2017 udelil štátne vyznamenanie, medailu Za zásluhy v oblasti umenia.

Okrem pesničkárskej tvorby sa venuje aj prekladom opier Wolfganga Amadea Mozarta do češtiny. V roku 2006 dostal za český preklad opery Cosi fan tutte, ktorý vytvoril pre Narodní divadlo moravskoslezské, cenu Sazky a Divadelních novin.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na Filmovom chodníku slávy pribudne pamätná dlaždica Juraja Jakubiska

Na Filmovom chodníku slávy pribudne pamätná dlaždica Juraja Jakubiska

12:38 22.09.2023Kultúra

Na Filmovom chodníku slávy pred Divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave odhalia v piatok podvečer pamätnú dlaždicu s menom najslávnejšieho slovenského filmového režiséra Juraja Jakubiska.

Tublatanka vydáva nový album Uprostred chaosu na vinylovej platni

Tublatanka vydáva nový album Uprostred chaosu na vinylovej platni

18:26 21.09.2023Kultúra

Legendárna kapela Tublatanka vydáva nový album Uprostred chaosu na vinylovej dvojplatni.

Anton Baláž, autor sfilmovaného románu Tábor padlých žien, slávi 80. narodeniny

Anton Baláž, autor sfilmovaného románu Tábor padlých žien, slávi 80. narodeniny

6:38 20.09.2023Kultúra

Anton Baláž patrí k najoceňovanejším slovenským prozaikom.

Jubilujúci režisér Klimáček: Najväčšou inšpiráciou mi boli Voskovec a Werich

Jubilujúci režisér Klimáček: Najväčšou inšpiráciou mi boli Voskovec a Werich

6:14 14.09.2023Kultúra

Je jedným zo zakladateľov divadla GUnaGU, ktoré funguje už takmer 40 rokov. Zároveň je uznávaným režisérom, dramatikom, hercom, ale aj spisovateľom.

Významný slovenský spisovateľ a dramatik Karol Horák slávi 80. narodeniny

Významný slovenský spisovateľ a dramatik Karol Horák slávi 80. narodeniny

6:44 13.09.2023Kultúra

Dramatik, prozaik, literárny a divadelný vedec, režisér a pedagóg Karol Horák patrí k významným predstaviteľom slovenskej kultúry.