SGS: Problémom s kolonoskopiou nie je dostupnosť, ale ochota ľudí ju absolvovať

Dominantným problémom s kolonoskopiou na Slovensku s výnimkou niektorých regiónov nie je jej dostupnosť, ale ochota ľudí vyšetrenie absolvovať, prípadne za ním cestovať.
Pre TASR to zhodnotila Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) v reakcii na pokles počtu kolonoskopií počas pandémie COVID-19.
Pokles sa netýka len Slovenska, ale celého sveta. „Časť z týchto chýbajúcich 'vyšetrení' mohla byť nahradená inými vyšetreniami, pri časti vyšetrení mohla v dôsledku vývoja zdravotného stavu pominúť ich potreba. Časť vyšetrení pravdepodobne nebola realizovaná aj v dôsledku rozhodnutia samotných ľudí, ktorí boli v inkriminovanom čase zhoršenej dostupnosti odoslaní na kolonoskopiu a následne sa už na vyšetrenie neprihlásili,“ ozrejmila SGS.
Prieskum SGS ukázal, že rozhodovanie absolvovať kolonoskopiu bolo u viac ako 50 percent respondentov negatívne ovplyvnené strachom z bolestivosti alebo nepríjemného zážitku pri vyšetrení. Túto dominantnú bariéru by podľa spoločnosti pomohlo odstrániť preplácanie analgosedácie a celkovej anestézie pri kolonoskopii z verejného zdravotného poistenia.
Podľa prieskumu SGS sú čakacie doby na kolonoskopiu u bezpríznakových ľudí po pozitívnom teste na skryté krvácanie (skríningová kolonoskopia) v 84 percentách prípadov do troch mesiacov. Dlhšia čakacia doba od troch do šiestich mesiacov sa vyskytuje len v niektorých krajoch Slovenska, a to v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom.
Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) a Asociácia zdravotných poisťovní (ASZ) nedávno poukázali na to, že na Slovensku sa stále nepodarilo dohnať odložené operačné výkony a diagnostické vyšetrenia z čias pandémie ochorenia COVID-19. Upozornili, že pokles v diagnostike je signálom rizika zhoršenia včasného odhalenia závažných onkologických ochorení. S tým, že zníženie počtu diagnostických a preventívnych kolonoskopických vyšetrení by mohlo viesť k zvýšeniu počtu ochorení na rakovinu hrubého čreva a konečníka, ktoré budú diagnostikované v pokročilejších štádiách, súhlasí aj SGS.
Poukázala však na to, že aj keď celkový počet kolonoskopií v posledných troch rokoch klesol, počet skríningových kolonoskopií vrástol. „To znamená, že skríning rakoviny hrubého čreva funguje a účasť na ňom sa zvyšuje,“ vysvetlili odborníci.

Polícia eviduje neúspešné pokusy o podvod na senioroch,opäť apeluje na opatrnosť
V priebehu minulého týždňa zaznamenali policajti na území Bratislavského kraja dva prípady, našťastie, neúspešných pokusov o podvodné vylákanie peňazí od seniorov.

M. Šutaj Eštok: Hlas-SD chce rokovať o úprave transakčnej dane pre živnostníkov
Strana Hlas-SD chce na koaličnej rade hovoriť o tom, aby transakčná daň nemusela platiť pre drobných živnostníkov.

Šutaj Eštok: Hlas odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia z EÚ
Koaličný Hlas-SD odmieta akúkoľvek diskusiu o možných scenároch vystúpenia Slovenska z Európskej únie.

Premiér sa poďakoval pracujúcim, sviatok práce označil za mimoriadne dôležitý
Sviatok práce, ktorý sa oslavuje 1. mája, je „mimoriadne vážny a dôležitý“ štátny sviatok.

SHMÚ: V posledných desaťročiach je náročné nájsť rozkvitnutú čerešňu na 1. mája
Ľudia, ktorí chcú tento rok naplniť tradíciu prvomájového bozku pod rozkvitnutou čerešňou, by sa na Slovensku mali vybrať do polôh nad 700 metrov nad morom (m n. m.).