• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 4.6.2023Meniny má Lenka
14°Bratislava

Toto plemeno je agresívnejšie ako rotvajler, tvrdia veterinári o obľúbených psoch

  • 7:42 24.05.2023
  • Londýn
Toto plemeno je agresívnejšie ako rotvajler, tvrdia veterinári o obľúbených psoch

Rotvajler je vo všeobecnosti považovaný za nebezpečné plemeno. Podľa veterinárov sú však oveľa nebezpečnejšie plemená. U tohto by ste to pritom nečakali.

Rotvajler má genetické predispozície na stráženie a svojou mohutnou stavbou tela opodstatnene naháňa strach. Akékoľvek plemeno psa môže byť náchylné na agresiu pri nesprávnom výcviku, ale podľa odborníkov z Royal Veterinary College sú niektoré prirodzene náchylnejšie na problémy so správaním ako iné. Medzi nimi sú aj obľúbené hravé plemená, napríklad kokeršpaniel.

Kokeršpaniel je považovaný za lojálne plemeno priateľské k deťom. Dokonca ich miluje aj britská kráľovská rodina, pričom princezná Kate a princ William sú známi ako majitelia Orly, tmavého kokeršpaniela. Ide pritom o druhého psa tohto plemena, ktoré pár vlastní.

Odborníci z Royal Veterinary College v Londýne však varujú pred prekvapivou vlastnosťou spojenou s hravými psami. Výskum zistil, že pracovné plemeno má dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že bude bojovať s agresivitou ako väčšina ostatných plemien.

Odborníci totiž analyzovali údaje získané od viac ako 10 000 kokeršpanielov v Spojenom kráľovstve v rámci projektu VetCompass Kráľovskej veterinárnej akadémie.

V rámci štúdie zistili, že kým 2,2 % psov iných druhov v krajine zhodnotili ako agresívnych, v prípade kokeršpanielov sa toto číslo zvýšilo na takmer dvojnásobok. Je to podobné ako u čivav, z ktorých 4,2 percenta sú považované za agresívne.

A to aj napriek tomu, že toto plemeno je známe svojou priateľskou povahou a vzhľadom pripomína večné šteňa.

Z 1 400 študovaných anglických kokeršpanielov sa zistilo, že každý ôsmy hnedo sfarbený druh má problémy s hnevom. Zistilo sa, že 7 % kokeršpanielov s jednofarebnou srsťou je náchylnejších k agresii ako tie so zmiešaným sfarbením. Z nich vykazovalo problematické správanie len 3,7 %.

Prevalencia agresivity bola 6,5 % u červených kokeršpanielov, 6,3 % u čiernych psov a 4,3 percenta u psov s hnedým sfarbením. Podľa vedcov tieto čísla podporujú predchádzajúci výskum, ktorý zistil, že jednofarebné psy oveľa častejšie prejavujú známky hnevu ako dvojfarebné a trojfarebné psy.

V pravdepodobnosti, že psy budú agresívne vrčať alebo hrýzť, zohralo úlohu aj pohlavie, pričom samci sú agresívnejší ako samičky, informuje portál Express, odvolávajúc sa na The Telegraph.

Presný dôvod spojenia medzi farbou srsti a agresivitou však zostáva nejasný a niektorí ho stále považujú za nepravdivý.

Podľa veterinárnych odborníkov bolo cieľom štúdie popísať demografiu plemena vrátane bežných chorôb a dôvodov úhynu. Zistilo sa, že agresivita bola šiestym najčastejším stavom, ktorý postihuje kokeršpanielov, a to hneď za parodontózou, zápalom zvukovodu, obezitou, zachytením análneho vaku a hnačkou. Najčastejšou príčinou smrti obľúbeného plemena je neoplázia - stav, ktorý spôsobuje nekontrolovaný abnormálny rast buniek, často vo forme nádoru.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MB, express.co.uk, wetpawsdoggrooming.com, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Takto reagoval pes, keď od neho majiteľka chcela, aby šepkal

Video: Takto reagoval pes, keď od neho majiteľka chcela, aby šepkal

VČERA - 21:35Zaujímavosti

​Je váš pes príliš hlučný? Možno by ste ho mali naučiť šepkať.

Video: Rodina zachránila turistu pred medveďom

Video: Rodina zachránila turistu pred medveďom

VČERA - 21:02Zaujímavosti

Rodina narazila na turistu, ktorý ustupoval pred medveďom.

Malý psík zachránil 4 deti pred rotvajlerom. Jeho hrdinský čin však skončil tragicky

Malý psík zachránil 4 deti pred rotvajlerom. Jeho hrdinský čin však skončil tragicky

VČERA - 20:26Zaujímavosti

​Hrdinský psík zachránil štyri deti pred útokom rotvajlera.

Nikdy nenasledujte záchranku pri prevoze vašich blízkych, varuje zdravotník

Nikdy nenasledujte záchranku pri prevoze vašich blízkych, varuje zdravotník

VČERA - 20:11Zaujímavosti

Hoci ide o traumatizujúcu udalosť, stále je potrebné ju riešiť s chladnou hlavou, hovorí zdravotník o prevoze blízkych do nemocnice.

Tieto farby rúžu nepoužívajte, ak nechcete vyzerať o niekoľko rokov staršie

Tieto farby rúžu nepoužívajte, ak nechcete vyzerať o niekoľko rokov staršie

VČERA - 19:07Zaujímavosti

​Týmto farbám by sa zrelé ženy mali vyhýbať, lebo hrozí, že budú vyzerať staršie.