Škodlivý cyklus, ktorý devastuje psychiku: Na toto si dajte vo vzťahu veľký pozor
- 19:22 20.05.2023
- Bratislava

Partneri na seba navzájom vplývajú v oveľa väčšej miere ako sa navonok zdá. Nezdravými vzorcami správania si dokonca môžu zhoršiť psychické problémy.
Partnerský život v spoločnej domácnosti sa pre jeho účastníkov po čase premieňa na rutinu, a tak môže byť ťažké postrehnúť nenápadné zmeny, ktoré sa doň vkrádajú. Jednou z tých závažnejších je aj psychické ochorenie, ako je depresia.
Prekvapivé je, že v prípade, že jeden z partnerov začne prejavovať známky depresívnej poruchy, odzrkadlí sa to aj na tom druhom, a to tak, že nevedomky začne viesť sedavejší spôsob života. S týmto záverom prišla najnovšia štúdia publikovaná vo vestníku Mental Health and Physical Activity.
Podľa výskumov ide o cyklický proces. Depresia u jedného z partnerov teda vedie k sedavému životnému štýlu toho druhého, čo následne prehlbuje príznaky mentálneho ochorenia u toho prvého.
Hoci po príčine vzniku spojitosti medzi týmito dvomi faktormi stále pátrame, zdá sa pravdepodobné, že život bez väčšieho množstva pohybu vedie k obmedzeniu spoločenských kontaktov a väčšej izolácii, čo zároveň podporuje depresiu. Na druhej strane depresívne epizódy okrem iného oslabujú vôľu človeka vyvíjať fyzickú aktivitu, a tak podporujú sedavý spôsob života. Na dôvažok netreba opomenúť ani zápalové markery, ktoré sú v takýchto prípadoch kľúčovou zložkou ovplyvňujúcou tento zväzok.
„Naša štúdia ako jedna z prvých poskytuje dôkazy o vzájomných (teda z jednej osoby na druhú) následkoch sedavého správania a depresívnych príznakov. Pozorované nepriame následky [poskytujú] čiastočnú oporu pre škodlivý cyklus sedavého správania a depresívnych príznakov.“
Vedci zapojili do výskumu 320 prevažne romanticky spojených párov (menšinu tvorili aj rodinní príslušníci a známi), u ktorých sa snažili zmierniť príznaky chronického ochorenia aktívnejším životným štýlom.
Na mušku si vzali jedného z dvojice, pričom úlohou toho druhého bolo sprevádzať a podporovať ho v zmene životného štýlu. V priebehu najmenej šiestich mesiacov u sledovaných každý deň zapisovali množstvo času stráveného sedením. Prípadné príznaky depresie zas zhodnotil dotazník.
Prvé náznaky vzájomného vplyvu partnerov na seba sa dostavili po štrnástich mesiacoch. Ukázalo sa, že v prípade, že jeden z partnerov viedol sedavý spôsob života, u sledovanej osoby došlo k zvýšenému počtu príznakov depresie, čo následne viedlo k ešte sedavejšiemu spôsobu života prvého zo zmienených partnerov.
Na záver treba dodať, že štúdia má viacero nedostatkov, vrátane úzkeho zamerania prevažne na vzdelaných ľudí s vysokým alebo stredným ekonomickým postavením a len miernymi príznakmi depresie.
Autori napriek tomu prízvukujú, že k liečbe depresívnych príznakov v rámci boja proti chronickým ochoreniam je potrebné pristupovať aj s angažovaním partnera.

Tieto základné potraviny o pár rokov zmiznú z obchodov. Čo budeme namiesto nich jesť?
V najbližších desaťročiach nám hrozí, že bežná zelenina a ovocie už nebudú dostupné.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?