Premiér sa stretol s talianskym prezidentom

Bilaterálne vzťahy medzi Slovenskom a Talianskom, ako aj spolupráca v oblasti energetiky a obrany boli témami štvrtkového stretnutia dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera a prezidenta Talianska Sergia Mattarellu.
„O nadštandardných vzťahoch medzi našimi krajinami svedčí napríklad vyše 400 talianskych spoločností, ktoré u nás pôsobia a investujú,“ povedal Heger. Taliansko nám pomohlo aj krátko po vypuknutí ruskej agresie na Ukrajine, keď poskytlo technické vybavenie na vybudovanie stanového núdzového tábora v Michalovciach. TASR o tom informovali z tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR
Krajina sa tiež podieľa aj na zaručovaní obrany a bezpečnosti Slovenska. Talianski vojaci a taliansky systém protivzdušnej obrany sa od marca tohto roka nachádzajú na leteckej základni v Kuchyni. „Vojaci majú na pôsobenie na Slovensku mandát v trvaní 12 mesiacov, no dúfam, že taliansky kontingent tu zostane tak dlho, ako si to bude bezpečnostná situácia vyžadovať,“ vyhlásil Heger.
S Talianskom spája Slovensko aj strategická spolupráca v oblasti energetiky. „Minulý rok počas mojej návštevy v Ríme boli podpísané zmluvy na dodávky skvapalneného zemného plynu, ktorý na naše územie prúdi práve z Talianska. Dnes boli podpísané memorandá s talianskymi energetickými spoločnosťami, ktoré rozšíria ďalšie možnosti spolupráce v oblasti diverzifikácie dodávok plynu, ako aj rozvoja projektov obnoviteľnej energie. Slovenské spoločnosti uzavreli partnerstvá s talianskymi firmami v oblasti dodávok, prepravy plynu a využitia kapacít v LNG termináloch v Taliansku, ako aj pri rozvoji veterných a fotovoltických elektrární. Toto len svedčí o tom, že Taliansko je pre nás významným a dôležitým partnerom,“ zdôraznil predseda vlády.
Mattarella v kontexte diskusie o budúcnosti Európy vyzdvihol spoločné hodnoty. Podčiarkol význam hlasu nášho regiónu v EÚ a kľúčovú úlohu, ktorú zohrávame nielen ako štát susediaci s Ukrajinou, ale aj z hľadiska predpokladu ekonomického rastu, ktorý podnieti ďalšiu bilaterálnu spoluprácu.
Tento rok si Slovenská republika a Taliansko pripomínajú 30. výročie nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov.

Učená spoločnosť Slovenska varuje pred spochybňovaním pri pandemickej dohode
Odmietnutím tzv. pandemickej dohody Slovensko potenciálne riskuje životy. Vyhlásila to Rada Učenej spoločnosti Slovenska, ktorej zriaďovateľom je Slovenská akadémia vied (SAV).

Ivan Korčok: Zahraničná politika Blanára nechráni záujmy Slovenska, ale poškodzuje
Politika, ktorú robí minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD), nechráni záujmy Slovenska, ale poškodzuje.

Šutaj Eštok: Pri pandemickej dohode stojíme za Kamilom Šaškom
Pri pandemickej dohode stojí koaličný Hlas-SD za ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD).

SaS: Ak Šaško nesúhlasí s postojom vlády k pandemickej dohode, má podať demisiu
Ak minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) nesúhlasí s rozhodnutím vlády SR odmietnuť tzv. pandemickú dohodu, mal by podať demisiu.

Koaličný Smer-SD odmieta návrh pandemickej dohody v súčasnej podobe
Koaličný Smer-SD rázne odmieta súčasné znenie pandemickej dohody. Členovia strany sú presvedčení, že dohoda aktuálne nezohľadňuje zásadné pripomienky SR, podkopáva jej suverenitu a vytvára chaos a nejasnosti.